סוג ההסמכה

במשפטים LLB

משך המסלול

3.5 שנים

לו"ז שבועי

ארבעה ימים בשבוע

נקודות זכות

140

שכר לימוד אוניברסיטאי

שנה ראשונה חינם לפי חוק לחיילים משוחררים
ד"ר יופי תירוש
ד"ר יופי תירוש,
ראש בית הספר

בית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר פתח את שעריו בשנת 2009. זהו בית הספר למשפטים הצעיר ביותר בארץ. ככזה, הוא נשען על יסודות רעננים בעלי מעוף ותעוזה, על השכלה משפטית עדכנית ויישומית, ידע רחב בחקיקה ופסיקה והכרות מעמיקה עם יסודות המשפט וההליכים המעצבים את השיטה המשפטית, ושואף לעצב עורכי דין מהמעלה הראשונה, שופטים, חוקרים אקדמיים, ובעלי עיסוקים נוספים המצריכים השכלה משפטית. בד בבד מאופיין בית הספר במחויבות עמוקה לנושאים חברתיים עקרוניים, לזכויות האדם ולאזרחות מעורבת.

תואר במשפטים בספיר מקנה לבוגריו תואר ראשון מבית ספר ייחודי, שעל אף גילו הצעיר רכש לעצמו מוניטין ללא רבב בקהילה המשפטית והאקדמית בישראל. בית הספר שואף להעניק לבוגריו הרבה מעבר לתעודה. התלמידים והתלמידות רוכשים ידע תיאורטי, כישורים אנליטיים וכלים מעשיים המציידים אותם בכישורים

שיתמכו בהצלחתם המקצועית ואף יקנו להם יכולות למעורבות משפיעה בקהילה המשפטית בישראל ומעבר לה. המרצים בבית הספר מובילים בתחומי התמחותם המחקריים והפרקטיים, ומעניקים לסטודנטים השכלה משפטית רחבה ומעמיקה תוך הקפדה על דרישות אקדמיות גבוהות. סטודנטים למשפטים בספיר מקבלים הזדמנות להתנסות מעשית מגוונת החושפת אותם למערכת המשפט הישראלית על כל רבדיה באמצעות אימון פרקטי בגופים כמו בתי המשפט, הפרקליטות, רשויות מקומיות או דוכני מיצוי זכויות ביישובים בנגב. דגש מיוחד ניתן להקניית כלים להבנת המשפט בעידן המידע והטכנולוגיה. לצד הרובד האקדמי, תכנית הלימודים בספיר שמה דגש על מיומנויות וידע מעשי, וכוללת הכשרה במיומנויות כתיבה, מחקר ומידענות משפטיים, לרבות קורס כריית נתונים ייחודי מסוגו בנוף ההשכלה המשפטית בארץ וקורסים מקוונים באנגלית המוצעים על ידי אוניברסיטאות מובילות בחו״ל. תכנית הלימודים בספיר היא בסיס לצמיחת משפטנים מצויינים, שעשויים לקחת חלק בשדרת המנהיגות ועיצוב המדיניות המובילה בנגב בפרט ובארץ בכלל. היא פורשת לפני הסטודנטים אופקים רחבים של ידע והתנסות התורמים להעצמתם האישית ולעיצובם כמשפטנים בעלי נכונות ורגישות לתרום בתחומי זכויות האדם והפרט ולפיתוח משפטנות המושתתת על ערכי הצדק והמוסר בתחומי הממשל, הכלכלה, הרווחה, החינוך ועוד.

בוגרות ובוגרי המחזורים הראשונים של בית הספר למשפטים בספיר הצליחו מאד במבחני לשכת עורכי הדין (עברו באחוזים הגבוהים בארץ), וחשוב מכך – השתלבו היטב במקומות התמחות ועבודה מעולים. בוגרינו מתמחים ועובדים במשרדי עורכי דין מובילים ובמחלקות מובילות בפרקליטות ובשירות המדינה – גם בדרום הארץ וגם בתל אביב ובירושלים.
 

לימודים לקראת תואר במשפטים בספיר נועד להעניק לבוגריו תואר ראשון במשפטים LLB ולעצב משפטנים ועורכי דין המצוידים בכלים שיקנו להם הצלחה בדרכם המקצועית. מסלול הלימודים משלב בין השכלה משפטית רחבה לבין התנסות מעשית מגוונת, מאפשר היכרות רבת רבדים עם מערכת המשפט הישראלית על כל היבטיה. שילוב זה הוא הבסיס לצמיחת משפטנים מצוינים, העשויים להוות חלק ממנהיגות מובילה, בנגב בפרט ובארץ בכלל.

התמחות במשפטים במכללת ספיר פורשת בפני הסטודנטים אופקים רחבים של ידע והתנסות, תורמת להעצמתם האישית ולעיצובם כמשפטנים בעלי נכונות ורגישות לתרום בתחומי זכויות האדם והפרט ולפיתוח תרבות המושתתת על ערכי הצדק והמוסר בתחומי הממשל, הכלכלה, הרווחה, הבריאות ועוד.

לצד לימודים תיאורטיים, מסלול הלימוד בספיר כולל פן מעשי רחב – בהכשרות המעשיות לאורך הלימודים, בקורסי הפרקטיקום ובמערך הקליניקות המשפטיות, וכך יוצאים בוגרי המסלול עם ניסיון עשיר ובשלות רבה יותר בהמשך דרכם ולשוק התעסוקה.

תנאי קבלה נכון לאביב 2020

בעלי תעודת בגרות בממוצע משוקלל של 100 ומעלה יוזמנו לראיון על פי שיקול דעת בית הספר. בתקופת משבר הקורונה קיימת אפשרות לעבור ראיון קבלה מקוון, או להמתין עד שיתחדשו הראיונות פנים אל פנים.
בשל נתוני הקבלה החסרים בעקבות תקופת הקורונה, יתכן שהקבלה ללימודים תהיה על תנאי – מותנית בהשגת ממוצע מינימלי בתום שנת הלימודים הראשונה.

אפשרות לעבור ראיון קבלה מקוון, או להמתין שיתחדשו הראיונות פנים אל פנים.
בכל מקרה, הקבלה תהיה על תנאי, תוך התחייבות שאם יהיה מועד פסיכומטרי לפני שנת הלימודים, נדרש לעשות כתנאי לקבלה.

** תנאי הקבלה תקפים למועד הפרסום. המכללה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את תנאי הקבלה מעת לעת על פי שיקול דעתה. מומלץ להתעדכן בפרסומים על אודות תנאי הקבלה בסמוך למועד ההרשמה.

הקבלה לבית הספר מותנית בתנאי סף

 1. רמת אנגלית בסיסית:  ציון מבחן אמי"ר 185 ומעלה או ציון 85 ומעלה בחלק האנגלית בפסיכומטרי.
 2. ריאיון אישי.
 3. שליחת מכתב פניה (כמוסבר בהמשך) עם קבלת הזימון לראיון ולפני הריאיון.

קבלה על בסיס ציוני בגרות ובחינה פסיכומטרית

 • ציון משוקלל (סכ״ם) של ממוצע הבגרות וציון הפסיכומטרי 87.5 ומעלה. חישוב ציון הסכ״ם ייעשה לפי הנוסחה הבאה: (0.075 x ציון פסיכומטרי)  + (0.5 x ממוצע בגרויות).

קבלה על בסיס תואר אקדמי קודם

 • דרישת סף: ציון ממוצע 75 ומעלה בתואר אקדמי במקצועות הריאליים המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג), או ציון ממוצע 80 ומעלה בתואר אקדמי במקצועות הרוח והחברה המוכר על ידי המל"ג.
 • עדיפות לבעלי ציון ממוצע ציון ממוצע 80 ומעלה בתואר אקדמי במקצועות הריאליים המוכר על ידי המל"ג, או ציון ממוצע 85 ומעלה בתואר אקדמי במקצועות הרוח והחברה המוכר על ידי המל"ג.
 • אנגלית אקדמית ברמת פטור: מועמדים בעלי תואר אקדמי מחויבים להציג אישור על פטור מאנגלית אקדמית.
 • ציון מבחן פסיכומטרי 600 ומעלה - יתרון.

מועמדים עם תנאי קבלה חריגים (ההרשמה לתשפ"א נסגרה)

בית הספר רשאי לקבל עד 10% סטודנטים בכל שנה שאינם עומדים בתנאי הקבלה הרגילים. האפשרות לקבל חריגים נועדה להגדיל את שוויון ההזדמנויות בגישה ללימודים אקדמיים, למי שנסיבות חייו הקשו על גישה להשלמת בגרות או בחינה פסיכומטרית. ככלל, מועמדים עד גיל 25 שלא השלימו בחינת בגרות או בחינה פסיכומטרית, יהיו אחרונים בעדיפות להתקבל כמועמדים חריגים, ומומלץ לנסות לעמוד בדרישות הקבלה הרגילות.

 • ההרשמה לחריגים נסגרה
 • ראיונות קבלה יחלו ביוני.
 • תשובות יינתנו לפני תחילת שנת הלימודים.

דרישות סף לחריגים

 • תעודת בגרות בממוצע 80 לפחות או ממוצע ציונים של 95 לפחות במכינה קדם אקדמית מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה.
 • רמת אנגלית בסיווג ״בסיסית״ לפחות.
 • שליחת מכתב פניה עם קבלת הזימון לריאיון ולפני הריאיון.

* הנחיות למכתב הפניה (עד 500 מילים): תארו מי אתם ומה אתם מביאים אתכם ללימודים. על המכתב להיות מופנה לבית הספר למשפטים. יש לציין במכתב אם אתם מייעדים עצמכם למסלול הרגיל או למסלול ערב. אם אתם מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה ציינו שאתם מבקשים להתקבל כחריגים ומדוע ראוי לדעתכם לקבל אתכם ללימודי המשפטים בספיר למרות שאינכם עומדים בתנאי הקבלה הרגילים. 
** עמידה בתנאי הקבלה אינה מבטיחה קבלה אוטומטית או זימון לראיון.
*** למידע נוסף והרשמה ניתן להתקשר למרכז מידע בטלפון 6606*.

מסלול יום

 • שלושה ימי לימוד מלאים בשבוע (שלישי, רביעי ושישי) – על פני 7 סמסטרים (3.5 שנים). 
 • יתכן שסטודנטים יידרשו ללמוד חלק מקורסי הבחירה וקורסי אנגלית בימים נוספים.
 • בשנה השלישית נוסף עוד חצי יום בשבוע, של התנסות מעשית בלשכת משפטן או משפטנית בשירות הציבורי (פרקטיקום). 

מסלול ערב

 • לימודי משפטים במסלול ערב מתאימים במיוחד לאנשים עובדים ולבעלי תארים קודמים. 
 • תקופת הלימודים: 4 שנים כולל סמסטרי קיץ (11 סמסטרים).
 • ככלל, הלימודים מתקיימים בימי שלישי בין השעות 22:00-15:00 ובימי שישי בין השעות 14:30-08:00.
 • יתכן שסטודנטים יידרשו ללמוד חלק מקורסי הבחירה וקורסי אנגלית בימים נוספים, לעיתים אף בשעות הבוקר.
 • בחינות יתקיימו בימים ובשעות מעבר לזמני הלימודים.

בבית הספר למשפטים בספיר אנו מאמינים בשילוב בין תיאוריה ופרקטיקה. בנוסף ללימודי המשפט ותחומי ידע התומכים במשפט (כמו פילוסופיה, היסטוריה או כלכלה), מחויבים כל הסטודנטים למשפטים בלימודים מעשיים (פרקטיים).

הסטודנטים בשנה ב' יכולים לבחור באחת משתי קליניקות המפעילות תחנות לסיוע משפטי בעיירות וישובים בנגב, ומנגישות את המשפט לאנשים שאינם ממצים את זכויותיהם בתחומים כמו דיור ציבורי, ביטוח לאומי, פשיטת רגל ושלטון מקומי ומשרתות מאות פונים יהודים ובדואים.

הסטודנטים בשנה ג' משתתפים בפרקטיקום – קורס אקדמי שבמסגרתו הם מחויבים בעבודה משפטית מדי שבוע במסגרות כמו הכנסת, לשכות שופטים במחוז הדרום, הפרקליטות האזרחית והפלילית, הסניגוריה הציבורית, הסיוע משפטי במשרד המשפטים, חטיבת התביעות במשטרת ישראל, מחלקות ייעוץ משפטי ברשויות מקומית ובגופים ממשלתיים כמו רשות מקרקעי ישראל, מטה הסייבר והרשות להגנת הפרטיות וארגוני חברה אזרחית. בית הספר מעודד את תלמידיו להתנדב במסגרות משפטיות שונות ולתרום לחברה באמצעות הידע המשפטי שלהם, כמו בבית המשפט הקהילתי, בארגון הל"ב במשפט ובמיזמים חברתיים אחרים. 

הקליניקה לזכויות חברתיות הוקמה ב-2012 והיא עוסקת בקידום והגנה על זכויות חברתיות, תוך התמקדות בזכות לדיור של אוכלוסיות מוחלשות בקרבה גיאוגרפית למכללת ספיר שבנגב.
עבודת הקליניקה מתבצעת על-ידי סטודנטים למשפטים בשנה ב', ומתמקדת בתחום הדיור הציבורי, סיוע כללי בשכר דירה וסיוע בשכר דירה לאוכלוסיות ספציפיות כגון דרי רחוב, נשים מוכות, ואסירים משוחררים.
הקליניקה פועלת בשיתוף פעולה עם מחלקות הרווחה של באר שבע, אופקים ונתיבות ומטפלת מדי שנה בעניינם של כמאה וחמישים פונים.
הקליניקה לזכויות חברתיות הינה מסגרת לימוד ועשייה ייחודית המשלבת בין לימוד תוכן של הסדרים משפטיים והבנה של האופנים והזירות בהם פועל המשפט ומשפיע על מציאות חיי היומיום של נמעני המשפט, לבין היכרות מעמיקה עם החברה הישראלית בכלל והפריפריה בפרט.
ההשתתפות בקליניקה מעניקה לסטודנטים הזדמנות ייחודית להתנסות עצמית במתן סיוע משפטי בסביבת עבודה תומכת ומלמדת. בקליניקה חווים הסטודנטים לראשונה את המפגש הבלתי-אמצעי עם פונים המטופלים על-ידי מחלקות הרווחה העירוניות ולומדים לתרגם את מקרה המצוקה לשפה משפטית ולדרכי פעולה משפטיות. העבודה בקליניקה מקנה התנסות משפטית מעשירה המפתחת אצל הסטודנטים שיקול דעת מקצועי ורגישות חברתית אשר מלווים את הסטודנטים בהמשך דרכם המקצועית.

מנחות הקליניקה הן עו"ד גלי טל-וולוז'ני וד״ר אורית גן

הקליניקה המשפטית לחדשנות ויזמות נוסדה בשנת 2019, והיא מעניקה שירותים משפטיים ליזמים בתחילת דרכם.
מטרות הקליניקה הן עידוד והאצת יזמות וחדשנות במכללת ספיר ובאזור הנגב כולו, קידום ההשכלה המשפטית והניסיון המעשי של סטודנטים למשפטים בתחום זה וכן תמיכה במיזמים המפותחים במרכז החדשנות והיזמות של המכללה ובאזור עוטף עזה.
הקליניקה מציעה את השירותים הבאים:

עיצוב אסטרטגיה משפטית

לצד אסטרטגיה עסקית וטכנולוגית, האסטרטגיה המשפטית הינה קריטית להצלחת תהליך היזמות. לפיכך, הקליניקה מסייעת למיזמים לגבש אסטרטגיה משפטית, תוך דגש על נושאים כגון אסטרטגיית קניין רוחני, רגולציה ורישוי, ועל בסיס הכרות וחשיפה מוקדמת ככל האפשר לנושאים משפטיים השונים אשר עשויים להשפיע על המשך התפתחות היזמות

ליווי שוטף של המיזמים

למרות ההבנה בנוגע לחשיבות של ליווי משפטי, לעיתים קרובות יזמים אינם נחשפים בשלבים מוקדמים מספיק לנושאים משפטיים העשויים להיות קריטיים להתפתחות המיזם שלהם. לעיתים הסיבה היא שליווי משפטי אינו בר השגה עבור יזמים רבים, או כך הם מניחים מראש. לעיתים הסיבה היא העדר מודעות לאתגרים משפטיים הנלווים לכל שלבי פיתוח הרעיון, כולל בשלבים הראשוניים של פיתוח המיזם ולהשלכות הקריטיות שעשויות להיות להחלטות שונות שמתקבלות בשלב מוקדם מאוד בנוגע לפיתוח היזמות. הקירבה של הקליניקה למרכז החדשנות והיזמות של מכללת ספיר תאפשר לגשר על פערים אלו.
צוות הקליניקה נותן כל ייעוץ משפטי הנוגע להקמת המיזם, הסכם מייסדים, יצירת תנאי שימוש או מדיניות פרטיות, הסכמי שירות, הסכמי סודיות, הסכמי רישיון, יעוץ בנושאי קניין רוחני (זכויות יוצרים, פטנטים, סימני מסחר ומדגמים) ועוד.

מתן מידע לציבור הרחב

הקליניקה מקיימת מגוון של פעילויות, כגון כנסים במכללה או ייעוץ כללי מקוון, שמטרתם להעביר מידע משפטי בתחום הפעילות של היזמים אשר פונים לקליניקה.

את הקליניקה מנחה ד״ר שרון בר-זיו.

הקליניקה למיצוי זכויות בחברה הבדואית היא היחידה בישראל העוסקת במתן סיוע למיצוי זכויות לאוכלוסיית הבדואים.
קליניקה ייחודית זו הוקמה בשנת 2015 כחלק ממערך הקליניקות בבית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר ובמטרה להנגיש את המשפט לאוכלוסייה הבדואית בנגב.
הקליניקה פועלת באמצעות סטודנטים בשנה השנייה ללימודי התואר הראשון במשפטים.

הקליניקה פועלת בישובים כסייפה, חורה, שגב שלום ומועצה אזורית נווה מדבר בבאר שבע ובאבו-קרינאת. מפיילוט ביישוב אחד צמחה הפעילות בקליניקה לעבודה של שמונה צוותים שפועלים בישובים הללו.
הסטודנטים עובדים בצוותים, ומסייעים לפונים למצות ולממש את זכויותיהם. הסטודנטים בקליניקה הם יהודים ובדואים העובדים יחדיו.

עבודת הקליניקה מתמקדת בזכויות מול ביטוח לאומי, הסדרת מעמד, הסדר חובות הוצאה לפועל, סיוע בשכר דירה.
במסגרת עבודת הקליניקה הפכו אוכלוסיות שקופות לאוכלוסיות מועצמות ובעלות זכויות. כך לדוגמה בפעם הראשונה זכו ילדים שנולדו בבית החולים סורוקה ולידתם לא נרשמה להכרה במעמד כתושבי ישראל. בנוסף, אישה ביישוב חורה הגשימה חלום וקבלה סיוע בשכר דירה בפעם הראשונה ביישוב בדואי, דבר שאפשר לה ולילדיה לצאת מאזבסטון מסוכן למגורים לדירה.

הקליניקה משלבת עבודה משפטית ומפגש אנושי עם הפונים מהאוכלוסייה הבדואית. בכך נחשפים הסטודנטים לא רק לעבודת צוות ולפרקטיקה משפטית אלא גם לקשיים ולמצוקות של האוכלוסייה הבדואית. הסטודנטים זוכים לחינוך קליני ולחוויה לימודית ואנושית עם אוכלוסיות מודרות.
הקליניקה מטפלת בכמאה וחמישים פונים בשנה.
הקליניקה הוקמה תודות לחלומם, לאמונתם והליווי הנאמן של ד"ר מוחמד אנבארי, איציק זיוון, פרופסור ניר קידר וד"ר יופי תירוש.
מנחות הקליניקה הן עו"ד איריס בייר וד"ר אורית גן

הפרקטיקום, לימודי ההכשרה המעשית, הם חלק מלימודי החובה במסגרת שנת הלימודים השלישית בבית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר. הפרקטיקום מהווה הזדמנות ראשונה לסטודנטים להתנסות בעבודה משפטית מעשית במהלך לימודיהם, והם חושפים את הסטודנטים והסטודנטיות למגוון רחב של נושאים ומיומנויות בעבודה המשפטית.

הפרקטיקום מורכבים מהכשרה אקדמית השלובה בהכשרה מעשית. ההכשרה האקדמית מועברת על ידי הצוות האקדמי במפגשים בקמפוס. ההכשרה המעשית מתבצעת בליווי ופיקוח של עו"ד איתה עובדת הסטודנטית לאורך השנה האקדמית.

עו"ד שלומי בלבן
רכז הפרקטיקום
ביה"ס למשפטים
המכללה האקדמית ספיר
sbalaban@mail.sapir.ac.il

בשנת הלימודים תשע״ט פועלים בבית הספר למשפטים קורסי הפרקטיקום הבאים:

מנחה אקדמי: ד"ר שמעון ארז בלום, בית הספר למשפטים ובית הספר למינהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר
שופט ממונה מטעם בתי המשפט במחוז דרום: כב' השופט אלון אופיר, שופט בית משפט השלום בבאר שבע וסגן נשיא בתי משפט תעבורה במחוז דרום.

הפרקטיקה בבתי משפט היא תוכנית שנתית, שתכליתה לערוך היכרות קרובה, חווייתית, שיטתית ומושכלת עם נבכי מקצוע השיפוט ובכלל זה אופני פעולה, מתחים חברתיים ודילמות אתיות הגלומים בו. הסטודנטים מתוודעים לעבודה ולחשיבה השיפוטית באמצעות התנסות מעשית בלשכות השופטים בכתיבת מתווים לחוות דעת משפטיות, מחקר משפטי, או טיוטות של החלטות שיפוטיות לפי הנחיות השופט אליו ישובצו. במקביל הסטודנטים יתוודעו בשיעורים לסוגיות מתחומי ההיסטוריה, הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה החברתית והאתיקה הנדונות במחקר האקדמי אודות מקצוע השיפוט.
"בשנת תש"ף שופטים מבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע ישתתפו בפרקטיקה בתי משפט בשנת הלימודים הבאה (עדיין לא סופי)".

מנחה אקדמית: ד"ר יופי תירוש, ראש בית הספר למשפטים
מנחה אקדמית: עו"ד נועה קברטץ-אברהם, תלמידת דוקטורט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב
מנחה קלינית: עו"ד שרון בוסקילה

פרקטיקת החקיקה מאפשר לסטודנטים להיחשף באופן בלתי-אמצעי לעבודת החקיקה של הכנסת וחבריה, לעודד את מעורבותם החברתית, לחשוף אותם לאופן בו מתנהל הדיון הציבורי והמשפטי בישראל ולהקנות להם כלים מקצועיים יחודיים בתחום החקיקה. כל סטודנט מתמחה בלשכה של חבר-כנסת מכלל סיעות הבית.

מנחה אקדמי: עו"ד ירון יעקובס, יו"ר "אחריות לישראל 2048"
מנחה קליני: עו"ד שלומי בלבן, תלמיד דוקטורט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה

הפרקטיקה שואפת לעודד ולהכשיר סטודנטים למעורבות בחיי החברה והמדינה מתוך תפיסת אחריות ושייכות, דרך חשיפה למלאכת הייעוץ המשפטי במגזר הציבורי. התנסות זו יכולה לתרום, לתפיסתנו, לטיפוח אדם מעורב, פעיל, ביקורתי ותורם לסביבתו, לחברה ולמדינה בה הוא חי.
עוד נועדה הפרקטיקה לבסס את הייעוץ המשפטי בשירות הציבורי כאפיק התפתחות רצוי ומוערך. בשנת הלימודים הנוכחית הפרקטיקה פועלת בשיתוף פעולה עם הלשכות המשפטיות הבאות: בית החולים שיבא, ועדת ערר תכנון ובנייה )מרכז ותל-אביב(, הרשות להגנת הפרטיות, מטה הסייבר, רשם הפטנטים, המרכז למיפוי ישראל, רשות מקרקעי ישראל (מחוז דרום), עיריית נתיבות, עיריית אופקים, עיריית אשקלון. (רשימת המקומות אינה סופית, ייתכנו שינויים).

מנחה אקדמית: עו"ד יפעת שרפלר וד"ר איל פלג
מנחה קלינית: עו"ד שירן יעקובי שריקי

הפרקטיקה מיועדת לסטודנטים בולטים בעלי גישה חברתית, מוטיבציה גבוהה ורצון ללמוד ולהתנסות בפועל בעשייה משפטית- חברתית מגוונת בתחומי המשפט האזרחי. הפרקטיקוה מיועדת לסטודנטים בולטים בעלי גישה חברתית, מוטיבציה גבוהה ורצון ללמוד ולהתנסות בפועל בעשיה משפטית – חברתית בתחומי המשפט האזרחי. הפרקטיקה תשלב בין היבטים עקרוניים להיכרות עם השטח תוך מתן דגש לעשייה חברתית ולעשייה של הסיוע המשפטי; יפתח מודעות חברתית, לצרכיהם וזכויותיהן של אוכלוסיות מוחלשות בכלל ושל לקוחות הסיוע המשפטי בפרט – ובכלל זה לזכות הבסיסית לגישה לערכאות על ההתפתחויות שחלו בה במישור החוקתי, על יישומה בפועל והנגשתה לכל אדם; יקנה כלים מעשיים לייצוג לקוחות בתחומי המשפט האזרחי והמנהלי ובמיוחד בתחומים בהם מוענק סיוע משפטי; יוביל להתנסות במכלול ההיבטים הנוגעים לייצוג, לרבות ניהול פגישות עם לקוחות, גיבוש אסטרטגיה לניהול הטיפול, הכנת כתבי בי-דין, הכנת תיק לבית משפט וניהולו, ניהול התכתבויות משפטיות, גיבוש הסכמי פשרה וכיו"ב; יכלול לימוד של סוגיות מרכזיות בתחומים המשפטיים המרכזיים בהם מוענק סיוע משפטי, בדגש על "הלכה למעשה" לאור הפרקטיקה. הסוגיות ידונו תוך ניתוח מקרים מציאותיים.  בתחומים המשפטיים המרכזיים בהם מוענק סיוע משפטי, בדגש על יישום "הלכה למעשה" של תיק בפרקטיקה המשפטית.

מנחה אקדמי: פרופ' בועז סנג'רו, , בית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר
מנחה קליני: עו"ד נתנאל לאגמי, הסנגוריה הציבורית מחוז דרום
מנחה קלינית: עו"ד לימור אזולאי, הסנגוריה הציבורית מחוז דרום

הפרקטיקה נועדה להעניק לסטודנטים הזדמנות להכיר מקרוב את הפרקטיקה הפלילית ואת עבודתם של הסניגורים בהליך הפלילי. הפרקטיקה משלבת שיעורים תיאורטיים, עבודה מעשית עם סניגורים ציבוריים והתלוות אליהם לדיונים בבתי משפט, ולימוד מיומנויות משפט.

מנחה אקדמי: ד"ר עידו עשת, בית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר
מנחים קליניים: עו"ד ירון פנש, הפרקליטות האזרחית מחוז דרום

הפרקטיקה תעניק לסטודנטים היכרות ראשונית ומעשית עם עולם הפרקטיקה האזרחית בפרקליטות מחוז דרום (אזרחית(. הפרקטיקה תעניק לסטודנטים הזדמנות לקחת חלק בעשייה המשפטית ולהכיר מקרוב את עבודת הפרקליט האזרחי, על כל שלביה, תוך שילוב בין התיאוריה לפרקטיקה. במסגרת זו, ילמדו הסטודנטים על ניהול התיק האזרחי, על גיבוש המדיניות בתיק, על ניסוח כתבי בית-דין ועל ההופעה בערכאות השונות. בנוסף, תרחיב הפרקטיקה את הידע של הסטודנטים במגוון נושאים מהותיים העוסקים בדין הפרוצדוראלי ובדין המהותי בליטיגציה האזרחית.

מנחה אקדמית: עו"ד רות עשהאל, לשעבר מנהלת מחלקה בפרקליטות הפלילית במחוז דרום
מנחה קליני: עו"ד ברוך יעקובי, הפרקליטות הפלילית במחוז דרום

הפרקטיקה מעניקה לסטודנטים היכרות מעשית עם עבודת עורכי הדין בפרקליטות הפלילית תוך שילוב התלמידים בסביבת העבודה של העוסקים במלאכת אכיפת החוק. הפרקטיקה נועדה לפתח בקרב הסטודנטים  חתירה למצוינות, רכישת מיומנויות ליטיגטוריות ורגישות להגנה על האינטרס הציבורי אל מול תופעות של שחיתות ציבורית, פשיעה כלכלית, פשיעה חמורה ועבריינות הפוגעות במרחב הציבורי והפרטי בישראל. התלמידים יתנסו מקרוב בעבודת הפרקליט בהליך הפלילי על כל שלביו וסוגיו, ויסייעו בפועל במשימות שוטפות בעבודת הפרקליטות.

משפט פלילי מבוים 2.6.20 קורונה בקמפוס

מנחה אקדמי : עו"ד שלומי בלבן
מנהלת הפרקטיקה: סגן ראש חטיבת התביעות, נצ"מ עו"ד רותי שיטרית

חטיבת התביעות במשטרת ישראל הינה יחידה ארצית אשר מטפלת בכ-%90 מהתיקים הפליליים המנוהלים בתביעה הכללית במדינת ישראל. חטיבת התביעות פועלת בפריסה ארצית ומטפלת במגוון רחב של עבירות פליליות מסוג עוון ופשע , ביניהן: עבירות אלימות (תוך שימוש בנשק קר, אלימות במשפחה, בריונות בכביש), עבירות רכוש (התפרצות לדירות, גניבות רכבים וכיוצ"ב) עבירות סמים (סחר, אספקה וכ"ו) ועבירות נוספות המשפיעות על אורח החיים של האזרח.

במסגרת הפרקטיקה תוענק לסטודנט הזדמנות ייחודית להיחשף לעבודת התביעה המשטרתית במדינת ישראל ולחוות באופן מעשי את עולמו המרתק של התובע בשלבים השונים של ההליך הפלילי, החל מבחינת חומרי החקירה בתיק חקירה, דרך ההחלטה על ההעמדה לדין או סגירת תיק וניהול ההליך בבית המשפט ובכללם הליכי המעצר.

הסטודנטים ייחשפו לממשקי עבודת התביעה מול הגורמים השונים במסגרת אכיפת החוק, בכלל זה: יחידות החקירה השונות, מעבדות הזיהוי במשטרת ישראל, בתי המשפט, (שלום, מחוזי), שירות המבחן, סנגוריה ציבורית, שירות בתי הסוהר ועוד

6 נק״ז, ימי שלישי בערב, סמסטר א׳ ו-ב׳ תש״ף לתלמידי שנה ג׳ במסלול ערב
עו"ד שינוק-קרטן מיקה

עורכי דין אקטיביסטיים מעורבים ברוב המאבקים החברתיים, בישראל ובעולם. לעתים הם אלה שיוזמים ומובילים אותם, לעתים הם חלק ממאמץ אנושי רחב יותר, לעתים בעצמם ולעתים כחלק מארגון חברתי. הפעילות המשפטית האקטיביסטית מתרחשת בזירות שונות: בבתי המשפט ובטריבונאלים שונים, במסדרונות הכנסת, במדיה, ברשתות החברתיות, בכיכר העיר ובקהילה. לכל זירת פעולה שכזו יתרונות וחסרונות ו"כלי עבודה" משפטיים שונים העומדים לרשות המשפטן.
מטרת הקורס היא להכיר לסטודנטים את כלי העבודה השונים העומדים בפני המשפטן האקטיביסט תוך התנסות מעשית בשימוש בהם והבנת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.
"ארגז הכלים" של המשפטנית האקטיביסטית כולל כלים שונים ומגוונים: הגשת עתירה לבג"צ, תביעה אזרחית, ייצוג נפגעים או ארגוני חברה אזרחית, הגשת עמדה כידיד בית המשפט, הגשת תובענה ייצוגית, בקשות חופש מידע, כתיבת ניירות עמדה, הכנת טיוטות הצעת חוק, השתתפות בשימועים ציבוריים ועוד. השימוש בכל אחד מהכלים הינו תולדה של נסיבות משתנות, שעל המשפטן האקטיביסט לתת עליהן את הדעת. ברקע הדברים נבחן את שאלת יכולתו של המשפט לקדם שינוי.
במהלך הקורס יתוודעו התלמידים לכלים המשפטיים השונים, לדרכי העבודה עימם ולשיקולים בבחירת הכלי הנכון בהקשר הנכון. הסטודנטים יתבקשו להתמקד במאבק אחד לשינוי חברתי שהתקיים בישראל לבחירתם (בעבודה קבוצתית), וללמוד ולנתח את הכלים המשפטיים שנעשה בהם שימוש במסגרתו. במהלך הקורס, הסטודנטים יתבקשו לנתח ולהציג את התחום בו בחרו, בדגש על מקומם של עורכי הדין במהלך והבחירות הטקטיות, אשר עשו מתוך "ארגז הכלים" שעמד לרשותם, בניתוח של ההשלכות של הבחירה ובהצעת חלופות אפשריות שהיו, אולי, מובילות לתוצאות אחרות.
בסוף הקורס יגישו הסטודנטים עבודה כתובה, אשר תכלול את סקירת המאבק המשפטי הנבחר, בנוסף יגישו הצעה לעתירה ו/או נייר עמדה ו/או טיוטת הצעת חוק (הצעה תיאורטית, שאין צורך לקדם בפועל) אשר להשקפתם היו יכולים לקדם את השינוי המיוחל. בגיבוש התובנות וההצעות יתבקשו הסטודנטים להסתמך על חקר המקרה באמצעים שונים, בין היתר וככל שניתן, גם באמצעות ראיונות עם גורם רלוונטי מאותו מאבק, בתיאום עם המרצה.
עו״ד מיקה שינוק-קרטן כתבה והופיעה באינספור עתירות לבג"צ ובהליכים משפטיים שונים, הנחתה קליניקות משפטיות במספר מוסדות אקדמיים ואף הקימה וניהלה את מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון; היא בעלת ניסיון רב בפעילות משפטית לקידום מאבקים חברתיים במסגרת עבודתה כעורכת דין בתנועה לאיכות השלטון ובעבודה עם ובשיתוף ארגונים חברתיים נוספים.

6 נק״ז, ימי שלישי בערב, סמסטר א׳ ו-ב׳ תש״ף לתלמידי שנה ג׳ במסלול ערב
עו״ד חיים זקס

חדלות פירעון של יחיד (שכונה בעבר פשיטת רגל) ושל תאגיד הם תחומי משפט מרכזיים, המערבים תחומי משפט מגוונים, כגון דיני חוזים, דיני קניין, דיני תאגידים, דיני שטרות ודיני עשיית עושר.

דיני חדלות פירעון של יחיד מערבים, לצד סוגיות משפטיות מורכבות, גם דילמות חברתיות ומאמץ מתמיד למצוא איזון בין שיקומו הכלכלי של יחיד שנקלע לחדלות פירעון לבין האינטרס של הנושים (בנקים, ספקים, המדינה, מזונות ועוד) לפירעון חובם.

דיני חדלות פירעון של תאגידים זכו לתהודה תקשורתית רחבה בשנים האחרונות. קונצרנים ענקיים קרסו וחובות הציבור המוחזקים באגרות חוב נמחקו בהיקפים גדולים. אלה הביאו לקדמת הדיון הציבורי סוגיות מורכבות של הגנה על ציבור המשקיעים וזכויותיהם של נושים (עובדים, מחזיקים אגרות חוב מהציבור) בהליכי חדלות הפירעון.

לסדנה יהיה אופי מעשי ויישומי, שבו ימלאו המשתתפים משימות המדמות ליטיגציה בתחומים אלה. לצד מיומנויות מעשיות וכבסיס להן, הסטודנטים בסדנה ייחשפו התלמידים לדין המהותי, לרבות הרפורמה העכשווית בתחום, הרציונליים שבבסיסם, היבטים ודילמות של אסדרה (רגולציה) ועוד.

מנחה אקדמי: ד"ר עמוס ישראל

במסגרת המעבדה יקודמו צוותי פיתוח שבהם כל צוות מפתח מיזם כלשהו (סטארט-אפ טכנולוגי, חברתי, חינוכי או אחר בתחומי הליגל-טק או בתחומים משפטיים אחרים). למיזמים המוצעים צריך להיות מודל בר קיימא, בין אם דרך רווחים בשוק החופשי ובין אם דרך תרומות או מימון ציבורי. לאחר שנת הפעילות במסגרת הקורס האקדמי, מיזמים יוכלו להתחרות על ההזדמנות להשתתף באקסלרטור (השלב הבא בפיתוח סטארט-אפ) במסגרת SouthUp – החממה הטכנולוגית שער הנגב. את פעילות המעבדה ילווה משרד יגאל ארנון ושות'. סטודנטים למשפטים יכולים להירשם גם למעבדות שייפתחו במחלקות אחרות (למשל, אם יש סטודנטית שיש לה מומחיות באנימציה, היא יכולה להציג את מועמדותה למעבדת הגיימינג במחלקה לקולנוע), וגם להיפך – סטודנטים שאינם ממשפטים יכולים להירשם למעבדה המשפטית (נניח, סטודנט לעבודה סוציאלית המעוניין ליזום ולפתח מודל חדש להנגשת זכויות(.

 

מנחה אקדמית: ד"ר שרון בר-זיו

הקליניקה תעניק שירותי ליווי משפטי לחברות הזנק (סטרט-אפ), ותתן מענה לצרכים המשפטיים השונים של מיזמים אשר יפעלו במעבדות השונות במכללת ספיר (למשל: הסכמי מייסדים, ייעוץ בנושאי קניין רוחני, פרטיות, אתיקה ועוד). את פעילות הקליניקה ילווה משרד הרצוג, פוקס נאמן.
הסטודנטים אשר יפעלו בקליניקה יעסקו בעיצוב אסטרטגיה משפטית, מתן ליווי משפטי שוטף למיזמים השונים ותמיכה בחינוך ליזמות וחדשנות.

בית הספר למשפטים בספיר מציע סדנאות וקורסים ייחודיים מסוגם בישראל. בסדנת הפודקאסט המשפטי, ״עוברים על החוק״ סטודנטים למשפטים ולתקשורת מקליטים מגזין רדיופוני בתחומי משפט עקרוניים ועכשוויים, ורוכשים בדרך ייחודית מיומנויות רלוונטיות למשפטנים, כמו תחקיר, ראיון, עריכה והגשה. 

בקורס ״סודות מהאולם״ לומדים הסטודנטים משופטי בתי המשפט המחוזי והשלום במחוז תל אביב נושאים הנוגעים לניהול הליך משפטי והן נושאים בתחומי משפט מהותיים. בסדנה ״אולם, במה ומה שביניהם״ נלמדים כלים מעולם התיאטרון כדי לרכוש מיומנויות טיעון בבית המשפט. במסגרת הקורס ״פסיכיאטריה ומשפט״ יוצאים הסטודנטים לסיור מנפץ סטיגמות בבית החולים הפסיכיאטרי בבאר שבע, ועוד. 

פיתוח קריירה לתלמידי בית הספר למשפטים ובוגריו

בית הספר למשפטים בספיר רואה חשיבות עליונה בביסוס עתידם המקצועי של הסטודנטים לאחר סיום לימודיהם. המרכז לפיתוח קריירה בספיר מלווה את הסטודנטים החל מהיום הראשון ללימודיהם ועד ליום שבו הם הופכים לעורכי דין מן המניין, וגם לאחר מכן, שומר בית הספר על קשר עם בוגריו.
התכנית לתואר במשפטים במכללת ספיר משלבת בין תיאוריה גבוהה לפרקטיקה מעשית יישומית, בין אחריות מקצועית לאחריות חברתית, ובין מצוינות לאנושיות. במקביל ללימודים רואה בית הספר חשיבות עליונה בביסוס עתידם של הסטודנטים לאחר סיום לימודיהם. לשם כך יזם והקים בית הספר מערך פיתוח קריירה המלווה את הסטודנטים החל מהיום הראשון ללימודים, ועד היום שבו הם הופכים לעורכי דין מן המניין. במסגרת המערך, בשנה הראשונה ללימודיהם מסיירים הסטודנטים בבית המשפט במחוז דרום, צופים בדיונים ונפגשים עם שופטים ובכירי הפרקליטות והסנגוריה הציבורית. בשנה השנייה נפגשים הסטודנטים עם עורכי דין מענפי משפט שונים ועם מתמחים ממשרדים שונים ומגוונים ברחבי הארץ.
בשנה השלישית ללימודיהם מקבלים הסטודנטים הנחייה וסיוע בכתיבת קורות חייהם ומתנסים בראיון עבודה. לקראת סוף השנה השלישית ותחילת השנה הרביעית, מסיימים הסטודנטים את תהליך ההשמה וממתינים לתחילת עבודתם, מיד לאחר סיום לימודיהם. במקביל להתמחות, פועל המערך להכנת הסטודנטים לקראת בחינות לשכת עורכי הדין, מתוך ראיית הצורך בגיבוי וליווי הסטודנטים בצעדים המשמעותיים ביותר לקראת התמקצעותם בתחום.
במשך הלימודים מעודד ביה״ס את התלמידים ומסייע להם להשתלב בהתנדבות בתחומים הקרובים לתחום המשפט. בסוף השנה השלישית ללימודי המשפטים נערך יריד השמה, בשיתוף עם מחוז דרום של לשכת עורכי הדין, שבו עוברים הסטודנטים ראיונות אצל המשרדים המובילים בדרום. בנוסף מסייע המערך לסטודנטים, באופן אישי, להתקבל לראיונות במשרדים במרכז הארץ.

פעילויות המרכז לפיתוח קריירה

 • פגישות ייעוץ אישיות והכוונה מקצועית לסטודנטים.
 • הדרכות וסדנאות בנושאים מגוונים הנוגעים לפיתוח קריירה מקצועית, כמו נטוורקינג, כתיבת קורות חיים, וראיונות. 
 • הדרכה אישית וסיוע בכתיבת קורות חיים, הכנת מכתבי פניה למעסיקים, בהכנה לראיון עבודה ועוד.
 • קיום מפגשים בלתי אמצעיים עם עורכי דין ומתמחים מענפי משפט ומשרדים שונים ומגוונים ברחבי הארץ.
 • יריד התמחויות מהגדולים והמגוונים בישראל, בהשתתפות משרדים מובילים מהמגזר הפרטי והציבורי.
 • פרסום הזדמנויות תעסוקה בתחומי המשפט.
ד"ר יופי תירוש

ד"ר יופי תירוש

 • ראש בית הספר
ד"ר ברק אתירם

ד"ר ברק אתירם

 • מרצה בכיר
ד"ר רפאל ביטון

ד"ר רפאל ביטון

 • מרצה

ד"ר שמעון ארז בלום

 • מרצה
ד"ר שרלי נווה

ד"ר שירלי נוה

 • מרצה
ד"ר עידו עשת

ד"ר עידו עשת

 • מרצה בכיר

ראש בית הספר

ד"ר יופי תירוש - שעות קבלה בתיאום מראש - 077-9802662/3

רכזות לעינייני סטודנטים

רחלי מלכה קירי - 077-9802663

יעל חג'אג - 077-9802662

פקס - 077-9802663

רכזת אקדמית

עירית דאבוש - 077-9802660

יועץ אקדמי

ד"ר עידו עשת law-adv@sapir.ac.il

(תיאום פגישה באמצעות המייל)

  שעות קבלה במזכירות המחלקה

ימים א' - ה' בין השעות
11:00 - 13:00
יום ג' בין השעות
16:30 - 18:00

  שעות מענה טלפוני

ימים א' - ה' בין השעות
09:00 - 10:00
14:00 - 15:00

  בכל שאלה ניתן לפנות אלינו

law@sapir.ac.il

לפרטים נוספים וייעוץ

מרכז מידע ורישום - 6606* - 077-9802802
info@sapir.ac.il

מעסיקים יקרים,

בית הספר למשפטים בספיר הוא מוסד ייחודי בנוף ההשכלה המשפטית בארץ. 
זהו מוסד צעיר, שמעניק לסטודנטים שלו השכלה והכשרה משפטית מעמיקה, הכוללת התנסות מעשית, מידענות משפטית וכישורי כתיבה משפטית ייחודיים בנוף החינוך המשפטי בישראל. למרות גילו הצעיר ומיקומו הפריפריאלי של בית הספר, בוגרינו משתלבים בצמרת הפרקטיקה המשפטית הפרטית והציבורית, וההצלחה הפנומנלית שלהם בבחינות הלשכה, אף על פי שאינה חזות הכל, מעידה על רמתם וכישורי הלמידה שהם רוכשים בספיר.  

על מנת להקנות לסטודנטים שלנו את מירב המידע אשר יסייע להם בבחירת מסלול מקצועי מתאים, מארגן המרכז לפיתוח קריירה שלל פעילויות, בהן אתם מוזמנים לקחת חלק: 

 • יריד התמחויות למשפטים, בו משתתפים משרדים רבים ומובילים מהמגזר הציבורי ומהמגזר הפרטי לפני תקופת הראיונות.
 • חוברת מעסיקים להתמחות – חוברת המרכזת מידע על המשרדים, תוך שימת דגש על מידע הרלוונטי למתמחים. לינק לחוברת של שנה שעברה כאן.
 • מפגשים עם עורכי דין מתחומי משפט שונים להכרת העולם הפרקטי של המשפט ולסוגיות שונות הנוגעות למקצוע המשפטי, כגון שילוב משפחה וקריירה.
 • סיורים במשרדי עורכי דין, להכרת סביבת העבודה ותחומי ההתמחות של המשרד.
 • פרסום מודעות דרושים לטרום התמחות, התמחות ועריכת דין. לפרסום מודעה שילחו אלינו את פרטי המשרה: sapir.law.jobs@gmail.com.

אנו מזמינים אתכם להשתתף בפעילויות השונות שמקיים המרכז לפיתוח קריירה לסטודנטים למשפטים בבית הספר.

לבירור פרטים ויצירת קשר עם המרכז לפיתוח קריירה

עו"ד רינת עמר
מנהלת המרכז לפיתוח קריירה
ביה"ס למשפטים

לקבלת שיחת ייעוץ

השאירו פרטים ויועצי הלימודים שלנו יחזרו אליכם