"The Cinema South International Film Festival has established itself as a space of debate and reflection in the heart of the volcano".  
Cahiers du Cinéma, September 2014

פסטיבל קולנוע דרום מתקיים כל שנה ביוזמת בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. הפסטיבל החל את דרכו בשנת 2002 עם דגש על סרטי הסטודנטיםות אך תוך מספר שנים הפך לפסטיבל קולנוע בינלאומי, הנותן במה מרכזית לקולנוע ישראלי ולקולנוע בינלאומי איכותי ורדיקלי. הפסטיבל מתקיים כל שנה בחודש יוני במוקדים שונים ברחבי הנגב הצפוני והמערבי. פסטיבל קולנוע דרום הוא היחידי שמופק בדרום על ידי אנשי הדרום מתוך אג’נדה תרבותית ייחודית הרלוונטית למקום בו הוא נוצר. “הדרום” הוא תפישת עולם קולנועית הדוגלת בקולנוע עני באמצעים, אך עשיר באנושיות, מטאפורה ליצירה שנעשית בפריפריה מתוך שאיפה לעורר דיאלוג ביקורתי.

הפסטיבל ממוקם באזור מרתק מלא חיים ומגוון -  בנגב הצפוני, בעיר שדרות. בחבל ארץ זה מספר דורות של מהגרים מקצוות שונים של העולם. דור שני ושלישי ליוצאי צפון אפריקה לצד עולים חדשים יחסית מחבל הקווקז ואתיופיה ובנוסף לישובים שמרביתם יוצאי ארצות דרום אמריקה וגם אוכלוסייה של נוודים בדואים שרק לאחרונה מוסדרת ביישובי קבע. האזור  נושק לגבול החם והמדמם עם רצועת עזה, ובעבר פעמו בו קשרים חברתיים ומסחריים עם הערים עזה ורפיח.

בדיוק כאן, בצומת זה, שנדמה שאין בוער ממנו, אנחנו פותחים חלון לקולנוע אחר – קולנוע מלא בתעוזה ושובר מוסכמות. קולנוע מובחר מן העולם לצד הקולות הרעננים ביותר בקולנוע הישראלי. בשנים האחרונות הוצגו לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום מיטב הסרטים המובילים של הקולנוע הישראלי בהם שבעה וגט של רונית ושלומי אלקבץ, ואלס עם באשיר של ארי פולמן, הערת שוליים של יוסף סידר, עג'מי של ירון שני וסכנדר קובטי, המשגיחים של מני יעיש, הרחק מהעדרו של קרן ידיעה ועוד רבים ומשובחים שבחרו להגיע פעם אחר פעם לדרום הזה ולשתף בו את יצירתם.
גם מרחבי העולם מגיעים היוצריםות הבולטיםות ביותר בקולנוע העכשווי ומצטרפים לחגיגת הקולנוע של הפסטיבל. בין היוצריםות שזכינו לארח בשנים האחרונות תוכלו למצוא את: קרלוס רייגאדאס, ברלינטה מנדוזה, אנוצ'ה סוויאצ'אקורנפונג, ברונו דומו, קריסטין ג'ונסון, נטליה אלמדה, פבלו לארין, ריצ'רד גיר, מרסל אופולס, אלברט מייזלס, מניה אקברי, דומינגה סוטומאיור, דניס קוטה, בינג וונג, סיאלו גו ועוד רבים מפסגת היצירה הקולנועית ברחבי בעולם.

פסטיבל קולנוע דרום מציג מידי שנה תכנית עשירה בסרטים, מופעים ואירועים מיוחדים המאפשרים לקהל הרחב מפגש בלתי אמצעי עם יוצריםות, במאיםות ומפיקים. עשרות סדנאות ומופעי מוזיקה מצטרפים לליבת הקרנות הסרטים ויוצרים חגיגה של שבוע בעיר שדרות וברחבי הנגב.

יו"ר הפסטיבל

פרופ' סמי שלום שטרית

מנהלת אמנותית

מיכל לביא | Michall@sapir.ac.il

מפיקת הפסטיבל

ליאנה מימרן אוסדון | Lianam@sapir.ac.il

מפיקה בפועל

דניאל כהן | Csf-production@sapir.ac.il

מנהל תוכנית

שני קיניסו | Csf-program@sapir.ac.il

מנהלת אתר

דורין קלעי

מתאמת גרפיקה

נעה אלישע

מתאמת הפקה ותוכן

ליאור הנגבי

מנהלת אירוח

ירדן ליפשיץ לוז

מנהלת תחרות קולנוע דרום חדש

שרון אטיאס

מפיק פיצ'ינג דוקומנטרי

עילי שיין

מפיקת תכנית קולנוע

סיון שלק

  לפרטים נוספים

  csf-production@sapir.ac.il
  077-9802615

משרדי הפסטיבל

המכללה האקדמית ספיר, בניין 2
ד.נ. חוף אשקלון, שער הנגב 7916500

לוגו המכללה האקדמית ספיר
לוגו בית הספר לאמנויות הקול והמסך
לוגו שדרות
לוגו המועצה האזורית שער הנגב
לוגו משרד התרבות והספורט
לוגו המועצה הישראלית לקולנוע

 

לוגו סינמטק שדרות
לוגו מרכז צעירים שדרות
לוגו מרכז חוסן שדרות
לוגו כאן תאגיד השידור הישראלי
קרן גשר לקולנוע רב תרבותי
לוגו מכללת הנגב
לוגו קולנוע דרום נגב
לוגו מזרחי טפחות
לוגו קרן מקור
לוגו קשת 12
לוגו הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה
לוגו הפורום הדוקומנטרי
לוגו התאחדות ענף הקולנוע בישראל
לוגו הקרן לעידוד הסרט הישראלי
לוגו ערוץ שמונה
לוגו דרומה הפקות
לוגו סנריק
Logo Movies Everywhere
לוגו פאב שדרות
Logo Institut Francais
Festival des 3 continents logo
לוגו RGB המומחים בפוסט
לוגו גליקסון
לוגו קולנוע אופקים
לוגו מרכז צעירים אופקים

מה קורה בפסטיבל?

סטודיו דרום

חממת סרטי הביכורים של פסטיבל קולנוע דרום: סטודיו דרום (.קום) בסוף חודש ינואר, בין התאריכים 31.1-5.2, תתקיים חממת 'סטודיו דרום' זו השנה השישית, המוקדשת לבמאים/יות ומפיקים/ות בישראל, המעוניינים לקדם פרויקט עלילתי ארוך ראשון או שני. לעמוד החממה החממה בת 5 הימים מתקיימת ביוזמת המכללה האקדמית ספיר, בית הספר לאמנויות הקול והמסך ופסטיבל קולנוע דרום, בשיתוף חממת Produire au Sud של פסטיבל שלוש היבשות בנאנט, צרפת, המכון הצרפתי בישראל ופרוייקט הקולנוע הישראלי – קרן רבינוביץ לאמנויות ומשרד התרבות והספורט. חממת “סטודיו דרום” תתקיים במתכונת קורונה, בהובלת מומחים בינלאומיים וישראליים.
    • פסטיבל קולנוע דרום
    • פסטיבל קולנוע דרום