פסטיבל קולנוע דרום

פסטיבל קולנוע דרום בדרך - הטריילר הרשמי

פסטיבל קולנוע דרום של בית הספר לאמנויות הקול והמסך בספיר – התקיים בכל שנה מאז 2001 בסינמטק שדרות וברחבי העיר, ביישובי וקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב והמועצות השכנות, וערים שונות ברחבי הדרום. פסטיבל קולנוע דרום הוא אחד מ-5 פסטיבלי הקולנוע הגדולים והוותיקים בישראל וזכה לארח במהלך 23 שנותיו מאות יוצרים/ות מישראל ומהעולם, ממגוון רחב של תחומי היצירה לקולנוע, טלוויזיה, אנימציה, פסקול, משחק ועוד. אורחינו ואורחותינו היוצרים/ות, הקהלים, והשותפים שהצטרפו למסע הביאו את פסטיבל קולנוע דרום למהדורתו ה-22 כאירוע תרבות מרכזי שהוא בה בעת מקומי מאד, המספר בפריזמה רחבה של נקודות מבט את הסיפור הדרומי, אך גם אוניברסלי, הלוכד באמצעות הסרטים המוקרנים במסגרתו את הסיפור הדרומי הגלובלי, זה של השוליים הרחבים בחברה, באמנות, בתרבות על שלל גווניה. פעילותם של פסטיבל קולנוע דרום ובית הספר לאמנויות הקול והמסך מתקיימת לאורך השנים בתנאים ייחודיים ובמוקד סכסוך בטחוני ואנושי עמוק, מורכב ומסוכן. קשה שלא להבחין בביטויים של תנאי מחיה אלו בסרטי בית הספר, באוצרויות השונות, באירועים והמפגשים בפסטיבל, ובאווירה הייחודית שכל אורח ואורחת חשים בה, בהיכנסם למתחם הפסטיבל; שילוב של חופש, רוח יצירה ודריכות תמידית.

2023 היא השנה הראשונה בתולדות הפסטיבל, שבה לא התקיים.

אנו מקווים לראותכם/ן במתחמי ההקרנה השונים של "פסטיבל קולנוע דרום בדרך" ברחבי הארץ, ומאחלים לקהלינו הפוגה משותפת, געגוע למה שהיה ואינו, ותקווה לצמיחה מחדש.

"The Cinema South International Film Festival has established itself as a space of debate and reflection in the heart of the volcano".  
Cahiers du Cinéma, September 2014

פסטיבל קולנוע דרום מתקיים כל שנה ביוזמת בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. הפסטיבל החל את דרכו בשנת 2002 עם דגש על סרטי הסטודנטיםות אך תוך מספר שנים הפך לפסטיבל קולנוע בינלאומי, הנותן במה מרכזית לקולנוע ישראלי ולקולנוע בינלאומי איכותי ורדיקלי. הפסטיבל מתקיים כל שנה בחודש יוני במוקדים שונים ברחבי הנגב הצפוני והמערבי. פסטיבל קולנוע דרום הוא היחידי שמופק בדרום על ידי אנשי הדרום מתוך אג’נדה תרבותית ייחודית הרלוונטית למקום בו הוא נוצר. “הדרום” הוא תפישת עולם קולנועית הדוגלת בקולנוע עני באמצעים, אך עשיר באנושיות, מטאפורה ליצירה שנעשית בפריפריה מתוך שאיפה לעורר דיאלוג ביקורתי.

הפסטיבל ממוקם באזור מרתק מלא חיים ומגוון -  בנגב הצפוני, בעיר שדרות. בחבל ארץ זה מספר דורות של מהגרים מקצוות שונים של העולם. דור שני ושלישי ליוצאי צפון אפריקה לצד עולים חדשים יחסית מחבל הקווקז ואתיופיה ובנוסף לישובים שמרביתם יוצאי ארצות דרום אמריקה וגם אוכלוסייה של נוודים בדואים שרק לאחרונה מוסדרת ביישובי קבע. האזור  נושק לגבול החם והמדמם עם רצועת עזה, ובעבר פעמו בו קשרים חברתיים ומסחריים עם הערים עזה ורפיח.

בדיוק כאן, בצומת זה, שנדמה שאין בוער ממנו, אנחנו פותחים חלון לקולנוע אחר – קולנוע מלא בתעוזה ושובר מוסכמות. קולנוע מובחר מן העולם לצד הקולות הרעננים ביותר בקולנוע הישראלי. בשנים האחרונות הוצגו לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום מיטב הסרטים המובילים של הקולנוע הישראלי בהם שבעה וגט של רונית ושלומי אלקבץ, ואלס עם באשיר של ארי פולמן, הערת שוליים של יוסף סידר, עג'מי של ירון שני וסכנדר קובטי, המשגיחים של מני יעיש, הרחק מהעדרו של קרן ידיעה ועוד רבים ומשובחים שבחרו להגיע פעם אחר פעם לדרום הזה ולשתף בו את יצירתם.
גם מרחבי העולם מגיעים היוצריםות הבולטיםות ביותר בקולנוע העכשווי ומצטרפים לחגיגת הקולנוע של הפסטיבל. בין היוצריםות שזכינו לארח בשנים האחרונות תוכלו למצוא את: קרלוס רייגאדאס, ברלינטה מנדוזה, אנוצ'ה סוויאצ'אקורנפונג, ברונו דומו, קריסטין ג'ונסון, נטליה אלמדה, פבלו לארין, ריצ'רד גיר, מרסל אופולס, אלברט מייזלס, מניה אקברי, דומינגה סוטומאיור, דניס קוטה, בינג וונג, סיאלו גו ועוד רבים מפסגת היצירה הקולנועית ברחבי בעולם.

פסטיבל קולנוע דרום מציג מידי שנה תכנית עשירה בסרטים, מופעים ואירועים מיוחדים המאפשרים לקהל הרחב מפגש בלתי אמצעי עם יוצריםות, במאיםות ומפיקים. עשרות סדנאות ומופעי מוזיקה מצטרפים לליבת הקרנות הסרטים ויוצרים חגיגה של שבוע בעיר שדרות וברחבי הנגב.

לפרטים נוספים

  tamirh@sapir.ac.il  |  lihib@sapir.ac.il
   077-9802787      | 077-9802549

משרדי הפסטיבל

המכללה האקדמית ספיר, בניין 2
ד.נ. חוף אשקלון, שער הנגב 7916500

Sapir2021
Text Festival Thank You
CULTURE AND SPORT
israel film council

 

CINEMATEQUE 2
YOUNG SDEROT
matnas sderot 2
negev film fund
negev college
קרן גשר לקולנוע רב תרבותי
לוגו הקרן לעידוד הסרט הישראלי
לוגו דרומה הפקות
לוגו סילקט
israel railways logo1