מידע טכני על האפיק מעבר להנדסה

סוג ההסמכה

אפיק מעבר

משך המסלול

שנה

לו"ז שבועי

5 ימים בשבוע

נקודות זכות

משתנה לפי מסלול

שכר לימוד אוניברסיטאי

שנה ראשונה חינם ע"פ חוק לחיילים משוחררים
ד"ר יואש חסידים
ד"ר יואש חסידים,
ראש המחלקה להנדסה שנה א'

הצעד הראשון לדיפלומת מהנדס ולעיסוק באחד המקצועות המבוקשים, המרתקים והמתגמלים מתחיל בשנה א׳ של לימודי ההנדסה בספיר.  סיום התכנית בהצלחה מאפשר לבוגר הנדסה שנה א' בספיר להשתלב במגוון רחב של תחומי הנדסה. דיפלומת מהנדס מהווה אסמכתה רשמית לעבוד כמהנדס. לכן, מהנדסים רבים מסיימים את לימודיהם הפורמאליים בתואר הראשון. מכאן ברור

שקיימת חשיבות גדולה לטיב ההכשרה שרוכש המהנדס בתואר הראשון ואין לחסוך בזמן ומאמץ בהכשרה זו.

הנדסה שנה א' הינו מסלול לימודים ייחודי המאפשר להשתלב לאחר שנת לימודים אחת בלימודי הנדסה באוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטאות מובילות נוספות. תכנית הלימודים מאפשרת למועמדים שאינם עומדים בנתוני הקבלה לפקולטות להנדסה, להתחיל את לימודיהם במכללת ספיר ולהמשיך את הלימודים בפקולטה להנדסה של אוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטאות נוספות. המעבר להמשך לימודים באוניברסיטת בן גוריון נסמך אך ורק על הישגים בתכנית להנדסה שנה א׳ וללא התחשבות בנתונים קודמים.

ביסוד התכנית עומדת האמונה כי לא ניתן לקבוע את יכולתו של תלמיד על סמך מבחנים צופי הצלחה כגון ציון הפסיכומטרי. לכן אנו שמחים לקלוט תלמידים שלא עמדו בדרישות הקבלה, לפתוח בפניהם אפשרות להגשים את שאיפתם ללמוד הנדסה במוסד מוביל. התוכנית פועלת מעל עשרים שנה והעמידה אלפי מהנדסים. תלמידי התכנית מציגים הישגים נאים ושיעורי הצלחה שלהם לסיום התואר בהנדסה גבוהים.

הלימודים במחלקה מתקיימים לאורך 3 סמסטרים. במהלך 2 הסמסטרים הראשונים לומדים בצורה פרונטאלית במכללה, במהלך סמסטר קיץ לומדים בצורה מקוונת.

תלמיד שלומד בהנדסה שנה א' בספיר משיג שתי מטרות, ראשית, הוא לומד לימודים אקדמיים של ממש. התלמיד מכסה חלק משמעותי מתכנית הלימודים של שנה א' וצובר כרבע מנקודות הזכות לתואר מהנדס. דבר זה אינו מושג בלימודי מכינה או בשיפור בגרויות. שנית, התלמיד לומד במסגרת נוחה המאפשרת לו להוכיח כי הוא מוכשר ללימודי הנדסה ברמה הגבוה ביותר.  ראוי לציין כי קבלה ישירה לפקולטה להנדסה לאחר שיפור בגרויות או הצלחה במכינה אינם מבטיחים הצלחה בלימודים משום שקיימת נשירה משמעותית בשנה א' בפקולטה להנדסה. לעומת זאת תלמידים שסיימו בהצלחה שנה א' בספיר מסיימים את התואר בשיעורים הקרובים ל 95%.

תלמיד שסיים את שנת הלימודים בהצלחה ימשיך את לימודיו בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן גוריון מהנקודה אליה הגיע ויזכה להכרה בקורסים שנלמדו בספיר (בהתאם למפורט בחוברת אפיק המעבר הרשמית). מוסדות נוספים להשכלה גבוהה (הטכניון, תל אביב) קולטים תלמידים מהתכנית על בסיס בדיקה של הישגי התלמיד, כל מקרה לגופו. בנוסף, לתכנית הסכמים לקליטת תלמידים עם מכללות להנדסה. באופן זה ניתן להבטיח שכל תלמיד המסיים את השנה בספיר ימצא מקום ראוי להמשך לימודים וזאת מבלי להפסיד שנת לימודים.

הלימודים בהנדסה שנה א' ספיר מאפשרים לכוון גבוה ובו זמנית מספקים "רשת ביטחון" בדמות מרחב גדול של אפשרויות לימודים חלופיות.
מחלקות אליהן ניתן לעבור באוניברסיטת בן גוריון: הנדסת חשמל ומחשבים, הנדסת מחשבים, הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת חומרים, הנדסה ביו רפואית, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת מערכות תקשורת, הנדסת מערכות תוכנה ומידע,הנדסת נתונים, הנדסת תוכנה, הנדסת בניין.

סטודנטים אשר יסיימו בהצלחה את לימודי ההנדסה ימצאו מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בתחומי ההנדסה השונים. הצורך במהנדסים בתחומי התעשיה, המחקר והפיתוח הולך וגובר והוכיח כי בוגרי התוכנית משתלבים בקלות יחסית ובתנאי תעסוקה אטרקטיביים.

תנאי הקבלה תקפים למועד הפרסום.
המכללה שומרת לעצמה את הזכות לשנות את תנאי הקבלה מעת לעת על פי שיקול דעתה.
מומלץ להתעדכן בפרסומים אודות תנאי הקבלה בסמוך למועד ההרשמה.

דרישות חובה

 • זכאות לתעודת בגרות מלאה.
 • 5 יח"ל מתמטיקה בציון מעל 70.
 • 4 יח"ל באנגלית.
 •  רמת אנגלית פסיכומטרי/אמי"ר: בסיסית.
 • ציון מבחן פסיכומטרי 550 ומעלה.
 • כל מי שעשה בחינה פסיכומטרית בשפה שאיננה עברית, חייב בבחינת יע"ל בציון של 84 לפחות.
 • מועמדים בעלי 4-5 יח' מתמטיקה ( 5 יח' בציון מתחת ל-70) נדרשים ללמוד את הקורס מבוא למתמטיקה ולעבור אותו בציון 80 לפחות. הקורס הינו קדם חובה ללימודים במחלקה, מועמד שלא עבר את הקורס בציון 80 ומעלה לא יוכל להתחיל את לימודיו במחלקה.
  • הקורס יתקיים בקיץ שלפני תחילת השנה ויתחיל בסביבות החודשים יוני-יולי.
  • זכאים לפטור מהקורס מבוא למתמטיקה:​​​​​​
   • מועמדים בעלי ציון 70 ומעלה בבחינת הבגרות ב-5 יח"ל במתמטיקה.
   • תלמידים שסיימו בציון 70 לפחות קורס מתמטיקה ברמה של 5 יח”ל במסגרת מכינה קדם אקדמית מוכרת.
   • תלמידים שעברו בהצלחה קורס מתמטיקה ברמה אקדמית (לא מבוא או מכינה) יוכלו להיות זכאים לפטור.

    הפטורים בכפוף לבדיקת הסילבוס על ידי המחלקה.

* המחלקה תפרסם את רשימת הנושאים במתמטיקה, שבאחריות הסטודנט לדעת לפני פתיחת שנת הלימודים.
** ניתן ללמוד קורסי קדם במהלך הקיץ במטרה להשלים רקע במקצועות פיזיקה ותכנות, פתיחת הקורסים מותנה במספר הנרשמים.

שימו לב!
סטודנטים שלמדו באפיק המעבר באילת (אונ' בן גוריון), לא יכולים ללמוד באפיק המעבר בספיר.
סטודנט עם רקע אקדמי קודם מחויב להצהיר על לימודיו הקודמים. קבלתו לאפיק ותנאי המעבר ישקלו בהתאם. המחלקה תאשר את הקבלה למחלקה מול מדור רישום באונ' בן גוריון.

*** מספר המתקבלים החריגים לא יעלה על 10% מכלל המתקבלים בכל שנה על פי הנחיות מל"ג.

קורס מבוא למתמטיקה

הקורס הינו קורס קדם חובה ללימודים במחלקה למועמדים שאין ברשותם 5 יחידות מתמטיקה בציון 70.
כדי לעמוד בדרישות הקדם ללימודים במחלקה להנדסה שנה א', חובה עליך להשתתף בקורס ההכנה במתמטיקה וסיומו בהצלחה( ציון 80 ומעלה).

הקורס מתחיל בחודש יוני, מכתב מפורט נשלח למועמדים שהתקבלו למחלקה.

לעומדים בדרישות קדם המתמטיקה יש אפשרות ללמוד מבוא למתמטיקה- קורס ריענון (לא חובה):
הלימודים באקדמיה אינטנסיביים מאוד ומהירים ביחס ללימודים בתיכון. מניסיוננו, חשוב מאוד לרענן את הידע המתמטי לקראת הלימודים במחלקה להנדסה שנה א'. לכן, על אף שעמדת בדרישות הקדם במתמטיקה אנו ממליצים גם לך להשתתף בקורס "מבוא למתמטיקה" שייערך בקיץ 2021. חשיבותו של הקורס באה לידי ביטוי גם באפשרות להתרגל לאופי הלימודים באקדמיה בטרם התחילה שנת הלימודים, וכך להיכנס אל תוך השנה כשאתה שרוי באווירת לימודים.
אנו מאמינים שהקורס מאפשר למשתתפים בו להתחיל את הלימודים "ברגל ימין". 
יש לציין שאינך חייב להיבחן בסוף הקורס אשר ישמש לריענון בלבד.

הנושאים במתמטיקה שבאחריות הסטודנט לדעת לפני פתיחת שנת הלימודים.

 • טכניקה אלגברית- נוסחאות כפל מקוצר, בינום ניוטון a+b)n) , חילוק ארוך של הפולינומים, פתרון של משוואה דו-ריבועית, פתרון של אי-שוויוניים ריבועים, פתרון של משוואות אי- רציונליות.
 • טריגו- טבלת סינוסים וקוסינוסים של זוויות מיוחדות, זהויות בסיסיות sin2 x+cos2 x=1 , סינוס וקוסינוס של סכום והפרש זוויות, זהויות של זווית כפולה , גרפים של סינוס וקוסינוס.
 • חוקים של חזקות ושורשים, פתרון של משוואות ואי שוויוניים מעריכים, גרף של פונקציה מעריכית.
 • חוקים של לוגריתמים, פתרון של משוואות ואי שוויוניים לוגריתמים, גרף של פונקציה לוגריתמית.
 • סדרה הנדסית וחשבונית- נוסחאות של איבר כללי וסכום.
 • מספרים מרוכבים- פעולות בסיסיות עם המספרים, צורה קוטבית, חזקה ושורש ממספר המרוכב.
 • אינדוקציה- הוכחות של זהויות ואי שוויוניים

קורס הכנה למבוא לפיסיקה 1

תכנית הלימודים בהנדסה שנה א' כוללת מספר קורסי חובה בפיזיקה.  הקורס  "מבוא לפיזיקה 1" אותו תלמד כחובה בסמסטר א' רמתו גבוהה בהרבה מהרמה הנלמדת בתיכון. כסיוע למועמדים לקראת תחילת הלימודים אנו מקיימים קורס הכנה בפיזיקה וממליצים לך לקחת חלק בקורס שיתקיים בקיץ הקרוב . 
הקורס מיועד למועמדים שלא למדו פיזיקה בהיקף של 5 יח"ל במסגרת התיכון או למועמדים המעוניינים לשפר את ידיעותיהם לקראת הלימודים בתוכנית ולהגדיל את סיכויי הצלחתם בתוכנית.

מכינת קיץ בשפת תכנות Python: 

כחלק מתוכנית הלימודים במחלקה להנדסה שנה א' מתקיים הקורס תכנות בשפת פייתון. הקורס ניתן למחלקות: הנדסת חשמל, הנדסת מחשבים, הנדסת תקשורת, הנדסת מערכות מידע, הנדסת בניין והנדסת תוכנה,נתונים
מטרת מכינת הקיץ בפייתון באה כלקח של סטודנטים שהגיעו לקורס ללא רקע בתכנות או עם רקע לא מספק וחוו את הקורס כקשה ומתקדם בקצב מהיר שקשה מאוד להכלה ודורש זמן רב שבא על חשבון קורסים אחרים. 

מטרת התוכנית: התחלת הלימודים במכללת ספיר, המשך והשלמת התואר בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
סטודנטים שילמדו בתוכנית ויעמדו בתנאיה' יתקבלו ללימודים בפקולטה להנדסה שבאוניברסיטת בן-גוריון בהתאם למסמך שבקישור כאן.

מעבר למוסדות אחרים

תלמידים שהגיעו להישגים גבוהים במסגרת התכנית, יוכלו להמשיך את לימודיהם במוסדות המוכרים ללימודי הנדסה, אם הם ימצאו כי התלמידים מתאימים לכך. למידע נוסף יש לפנות לראש התכנית.

ד"ר יואש חסידים

ד"ר יואש חסידים

 • ראש מחלקה
ד"ר עמית בן-בסט

ד"ר עמית בן-בסט

 • מרצה
ד"ר יובל גנות

ד"ר יובל גנות

 • מרצה בכיר
טטיאנה זלצמן

ד"ר טטיאנה זלצמן

 • מרצה בכירה
עמיחי מנוחין

ד"ר עמיחי מנוחין

 • מרצה בכיר

ראש אפיק מעבר

ד"ר יואש חסידים

רכזת המחלקה

גב' מרים ביטון - 077-9802889

שעות וימי קבלה מענה ולפוני יצירת קשר

 

ימים א' - ד' בין השעות
11:00 - 13:00

 

ימים א' - ד' בין השעות
10:00 - 9:00

 

בכל שאלה ניתן לפנות אלינו
engin@sapir.ac.il

לפרטים נוספים וייעוץ
מרכז מידע ורישום - 6606* - 077-9802802
info@sapir.ac.il

לתאום ייעוץ אישי