סוג ההסמכה
משך המסלול
לו"ז שבועי
נקודות זכות
שכר לימוד אוניברסיטאי
ד"ר יואש חסידים
ד"ר יואש חסידים,
ראש האפיק מעבר

הצעד הראשון לדיפלומת מהנדס ולעיסוק באחד המקצועות המבוקשים, המרתקים והמתגמלים מתחיל בשנה א׳ של לימודי ההנדסה בספיר.  סיום התכנית בהצלחה מאפשר לבוגר הנדסה שנה א' בספיר להשתלב במגוון רחב של תחומי הנדסה. דיפלומת מהנדס מהווה אסמכתה רשמית לעבוד כמהנדס. לכן, מהנדסים רבים מסיימים את לימודיהם הפורמאליים בתואר הראשון. מכאן ברור

שקיימת חשיבות גדולה לטיב ההכשרה שרוכש המהנדס בתואר הראשון ואין לחסוך בזמן ומאמץ בהכשרה זו.

הנדסה שנה א' הינו מסלול לימודים ייחודי המאפשר להשתלב לאחר שנת לימודים אחת בלימודי הנדסה באוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטאות מובילות נוספות. תכנית הלימודים מאפשרת למועמדים שאינם עומדים בנתוני הקבלה לפקולטות להנדסה, להתחיל את לימודיהם במכללת ספיר ולהמשיך את הלימודים בפקולטה להנדסה של אוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטאות נוספות. המעבר להמשך לימודים באוניברסיטת בן גוריון נסמך אך ורק על הישגים בתכנית להנדסה שנה א׳ וללא התחשבות בנתונים קודמים.

ביסוד התכנית עומדת האמונה כי לא ניתן לקבוע את יכולתו של תלמיד על סמך מבחנים צופי הצלחה כגון ציון הפסיכומטרי. לכן אנו שמחים לקלוט תלמידים שלא עמדו בדרישות הקבלה, לפתוח בפניהם אפשרות להגשים את שאיפתם ללמוד הנדסה במוסד מוביל. התוכנית פועלת מעל עשרים שנה והעמידה אלפי מהנדסים. תלמידי התכנית מציגים הישגים נאים ושיעורי הצלחה שלהם לסיום התואר בהנדסה גבוהים.

תלמיד שלומד בהנדסה שנה א' בספיר משיג שתי מטרות, ראשית, הוא לומד לימודים אקדמיים של ממש. התלמיד מכסה חלק משמעותי מתכנית הלימודים של שנה א' וצובר כרבע מנקודות הזכות לתואר מהנדס. דבר זה אינו מושג בלימודי מכינה או בשיפור בגרויות. שנית, התלמיד לומד במסגרת נוחה המאפשרת לו להוכיח כי הוא מוכשר ללימודי הנדסה ברמה הגבוה ביותר.  ראוי לציין כי קבלה ישירה לפקולטה להנדסה לאחר שיפור בגרויות או הצלחה במכינה אינם מבטיחים הצלחה בלימודים משום שקיימת נשירה משמעותית בשנה א' בפקולטה להנדסה. לעומת זאת תלמידים שסיימו בהצלחה שנה א' בספיר מסיימים את התואר בשיעורים הקרובים ל 95%.

תלמיד שסיים את שנת הלימודים בהצלחה ימשיך את לימודיו בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן גוריון מהנקודה אליה הגיע ויזכה להכרה בקורסים שנלמדו בספיר (בהתאם למפורט בחוברת אפיק המעבר הרשמית). מוסדות נוספים להשכלה גבוהה (הטכניון, תל אביב) קולטים תלמידים מהתכנית על בסיס בדיקה של הישגי התלמיד, כל מקרה לגופו. בנוסף, לתכנית הסכמים לקליטת תלמידים עם מכללות להנדסה. באופן זה ניתן להבטיח שכל תלמיד המסיים את השנה בספיר ימצא מקום ראוי להמשך לימודים וזאת מבלי להפסיד שנת לימודים.

הלימודים בהנדסה שנה א' ספיר מאפשרים לכוון גבוה ובו זמנית מספקים "רשת ביטחון" בדמות מרחב גדול של אפשרויות לימודים חלופיות.
מחלקות אליהן ניתן לעבור באוניברסיטת בן גוריון: הנדסת חשמל ומחשבים, הנדסת מחשבים, הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת חומרים, הנדסה ביו רפואית, הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת מערכות תקשורת, הנדסת מערכות תוכנה ומידע,הנדסת נתונים, הנדסת תוכנה, הנדסת בניין.

סטודנטים אשר יסיימו בהצלחה את לימודי ההנדסה ימצאו מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בתחומי ההנדסה השונים. הצורך במהנדסים בתחומי התעשיה, המחקר והפיתוח הולך וגובר והוכיח כי בוגרי התוכנית משתלבים בקלות יחסית ובתנאי תעסוקה אטרקטיביים.

דרישות חובה

 • זכאות לתעודת בגרות מלאה
 • 5 יח"ל במתמטיקה בציון מעל 70 (או קורס מבוא למתמטיקה המפורט בהמשך)
 • 4 יח"ל באנגלית
 • רמת אנגלית: בסיסית
 • ציון מבחן פסיכומטרי 500 ומעלה
 • כל מי שעשה בחינה פסיכומטרית בשפה שאיננה עברית, חייב בבחינת יע"ל בציון של לפחות 84

* מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה יוכלו לפנות לועדת חריגים

תנאי קבלה ללא פסיכומטרי

 • סטודנטים שלמדו מתמטיקה מוגבר (4 יח׳) בציון 80 ומעלה או (5 יח׳) בציון עובר.
 • בגרות מלאה
 • 4 יח' אנגלית
 • רמת אנגלית: בסיסית.

*** למי שאין ציון אנגלית בפסיכומטרי: צריך להירשם למבחן אמירם או אמיר לסיווג אנגלית לפני הקבלה לאוניברסיטה.(רמה מתקדמים 1)

קורס מבוא למתמטיקה

תלמיד שהתקבל למחלקה חייב ללמוד ולעבור בציון 70 לפחות את הקורס מבוא למתמטיקה. הקורס הינו קדם חובה ללימודי המתמטיקה במחלקה. הקורס יתקיים בקיץ שלפני תחילת השנה ויתחיל בסביבות החודשים יוני-יולי.

זכאים לפטור מהקורס מבוא למתמטיקה

 1. מועמדים בעלי ציון 70 ומעלה בבחינת הבגרות ב-5 יח"ל במתמטיקה .
 2. תלמידים שסיימו בציון 70 לפחות קורס מתמטיקה ברמה של 5 יח”ל במסגרת מכינה קדם אקדמית מוכרת.
 3. תלמידים שעברו בהצלחה קורס מתמטיקה ברמה אקדמית (לא מבוא או מכינה) יוכל להיות זכאי לפטור בכפוף לבדיקת הסילבוס על ידי המחלקה.
  כל מי שעשה בחינה פסיכומטרית בשפה שאיננה עברית, חייב בבחינת יע"ל בציון של לפחות 84

* ניתן ללמוד קורסי קדם במהלך הקיץ במטרה להשלים רקע במקצועות פיזיקה ותכנות, פתיחת הקורסים מותנה במספר הנרשמים.

שימו לב – רישום לקורסים מתבצע באופן עצמאי. הסברים לרישום לקורסים מפורט בסוף מכתב זה

 1. מבוא למתמטיקה
  על פי הרשום אצלנו הגשת בקשה להתקבל ללימודים במחלקה להנדסה שנה א' במכללה האקדמית ספיר. מכיוון שאין ברשותך 5 יחידות מתמטיקה בציון 70, חובה עליך ללמוד בקיץ 2020 קורס "מבוא למתמטיקה". הקורס הינו קדם חובה ללימודי המתמטיקה במחלקה, השתתפות בקורס וסיומו בהצלחה( ציון 70 ומעלה) יאפשרו לך להמשיך וללמוד את קורסי המתמטיקה הנלמדים במהלך השנה.  אדגיש, כדי לעמוד בדרישות הקדם, חובה עליך להשתתף בקורס ההכנה במתמטיקה.
  1. עלות הקורס היא 1050 ₪.
  2. אגרת שמירה מופחתת בסך 155 ₪.
   הקורס יתחיל בתאריך 01/07/2020 ויסתיים בתאריך 12/08/2020. הקורס יתקיים בימים שני ורביעי בין השעות 09.00-16.00 (עם שעת הפסקה). 
   מפגש נוסף יתקיים ביום שישי ה-3/07/2020 מהשעה 09:00 עד 13:00.
   היקף הקורס: 14 מפגשים, בכל מפגש 6 שעות. בסך הכול 84 שעות לימוד.  בסיום הקורס ייערכו שתי בחינות:
  3. 17/8 מועד א'.
  4. 26/8 מועד ב'. 
   כמו כן, ייתכנו שינויים בלוחות הזמנים, אנא התעדכנו כאן בדף המחלקה באתר מכללת ספיר 
 2. הכנה למבוא לפיסיקה 1  
  תכנית הלימודים בהנדסה שנה א' כוללת מספר קורסי חובה בפיזיקה.  הקורס  "מבוא לפיזיקה 1" אותו תלמד כחובה בסמסטר א' רמתו גבוה בהרבה מהרמה הנלמדת בתיכון. כסיוע למועמדים לקראת תחילת הלימודים אנו מקיימים קורס הכנה בפיזיקה וממליצים לך לקחת חלק בקורס שיתקיים בקיץ הקרוב . הקורס מיועד למועמדים שלא למדו פיזיקה בהיקף של 5 יח"ל במסגרת התיכון או למועמדים המעוניינים לשפר את ידיעותיהם לקראת הלימודים בתוכנית ולהגדיל את סיכויי הצלחתם בתוכנית.
  1. עלות הקורס היא 630 ₪ (פתיחת הקורס מותנית במספר נרשמים)
  2. אגרת שמירה מופחתת בסך 155 ₪. 
   הקורס כולל 6 מפגשים ויתקיים בימי ג' החל מ-07/07/2020 ועד 11/8/2020 בשעות 10.00 עד 16.30 (עם חצי שעת הפסקה).
   נושאי הלימוד: כלים מתמטיים - חשבון וקטורי, קינמאטיקה, תנועה בליסטית, חוקי ניוטון, עבודה ואנרגיה, תנועה מעגלית

הנחיות לרישום לקורסים

אם הנך מעוניין/ת ללמוד באחד מהקורסים, או בכולם, הנך מתבקש לשלם את שובר התשלום שיגיע אליך בדואר בימים הקרובים (כדי לשלם את השובר דרך הפיקדון יש להצטייד באישור מוסד לימודים מוכר,  המצורף לשובר ונמצא גם באתר המכללה: 

ניתן לשלם גם דרך כרטיס אשראי בקופת המכללה:
 מדור שכר לימוד
מייל לפניות בנושא שכר לימוד בלבד-  sl@sapir.ac.il 
מענה טלפוני - 077-9802532/502/873 ימים א' עד ה' מ-9:00 עד 11:00

לאחר מכן עליך להירשם לקורס באופן עצמאי על פי ההסברים שלהלן

 1. לאחר ששילמת את המקדמה שנשלחה אליך, עליך להיכנס למידע האישי שלך באמצעות שם המשתמש והסיסמה שצורפו למכתב הקבלה וכמו כן נשלחו אליך ב-sms למספר הטלפון שמסרת בעת הרישום. במידה שלא קיבלת, ניתן לשלוח דואר אלקטרוני לתא הדואר המחלקתי ולבקש, כתובת הדואל: engin@sapir.ac.il
 2. כדי להפעיל את שם המשתמש והסיסמה עליך להיכנס למערכת המידע האישי שלך. תחילה תידרש להחליף את הסיסמה הזמנית שקיבלת ולאחר מכן תוכל להיכנס לחשבון שלך בספיר. הסברים כאן במצגת
 3. לאחר מכן עליך להירשם לקורס/ים. ראה סרטון בקישור כאן.
 4. בכל שאלה ניתן לפנות למייל המחלקתי: engin@sapir.ac.il

                                                                                                   בכבוד רב,
ד"ר יואש חסידים 

שימו לב – רישום לקורסים מתבצע באופן עצמאי. הסברים לרישום לקורסים מפורט בסוף מכתב זה

מבוא למתמטיקה

על פי הרישומים אצלנו הנך עומד בדרישות קדם המתמטיקה בלימודי הנדסה שנה א' במכללה האקדמית ספיר. הלימודים באקדמיה אינטנסיביים מאוד ומהירים ביחס ללימודים בתיכון. מנסיוננו, חשוב מאוד לרענן את הידע המתמטי לקראת הלימודים במחלקה להנדסה שנה א'. לכן, על אף שעמדת בדרישות הקדם במתמטיקה אנו ממליצים גם לך להשתתף בקורס "מבוא למתמטיקה" שייערך בקיץ 2020 .חשיבותו של הקורס באה לידי ביטוי גם באפשרות להתרגל לאופי הלימודים באקדמיה בטרם התחילה שנת הלימודים, וכך להיכנס אל תוך השנה כשאתה שרוי באווירת לימודים.
אנו מאמינים שהקורס מאפשר למשתתפים בו להתחיל את הלימודים "ברגל ימין".
הצלחתך חשובה לנו ולכן אנו מאפשרים לתלמידים שכבר התקבלו למחלקה להשתתף בקורס בהנחה משמעותית, 525 ₪ במקום 1050 ₪.

 • אגרת שמירה מופחתת בסך 155 ₪.

יש לציין שאינך חייב להיבחן בסוף הקורס אשר ישמש לרענון בלבד.

הקורס יתחיל בתאריך 01/07/2020 ויסתיים בתאריך 12/08/2020.
הקורס יתקיים בימים שני ורביעי בין השעות 09:00 - 16:00 (עם שעת הפסקה).
מפגש נוסף יתקיים ביום שישי ה-03/07/2020 מהשעה 09:00 עד 13:00.
היקף הקורס: 14 מפגשים, בכל מפגש 6 שעות. בסך הכול 84 שעות לימוד.
בסיום הקורס ייערכו שתי בחינות: מועד א' 17/8/2020, מועד ב' 26/08/2020. כמו כן, ייתכנו שינויים בלוחות הזמנים, אנא התעדכנו כאן בדף המחלקה.

הכנה למבוא לפיסיקה 1

תכנית הלימודים בהנדסה שנה א' כוללת מספר קורסי חובה בפיזיקה. הקורס "מבוא לפיזיקה 1 "אותו תלמד כחובה בסמסטר א' רמתו גבוה בהרבה מהרמה הנלמדת בתיכון.
כסיוע למועמדים לקראת תחילת הלימודים אנו מקיימים קורס הכנה בפיזיקה וממליצים לך לקחת חלק בקורס שיתקיים בקיץ הקרוב. הקורס מיועד למועמדים שלא למדו פיזיקה בהיקף של 5 יח"ל במסגרת התיכון או למועמדים המעוניינים לשפר את ידיעותיהם לקראת הלימודים בתוכנית ולהגדיל את סיכויי הצלחתם בתוכנית.

 • אגרת שמירה מופחתת בסך 155.₪
 • הקורס כולל 6 מפגשים ויתקיים בימי ג' החל מ-07/07/2020 ועד 11/08/2020 בשעות 10:00 עד 16:30 (עם חצי שעת הפסקה).
 • נושאי הלימוד: כלים מתמטיים - חשבון וקטורי, קינמאטיקה, תנועה בליסטית, חוקי ניוטון, עבודה ואנרגיה, תנועה מעגלית

הנחיות לרישום לקורסים

אם הנך מעוניין/ת ללמוד באחד מהקורסים, או בכולם, הנך מתבקש לשלם את שובר התשלום שיגיע אליך בדואר בימים הקרובים (כדי לשלם את השובר דרך הפיקדון יש להצטייד באישור מוסד לימודים מוכר,  המצורף לשובר ונמצא גם באתר המכללה: 

ניתן לשלם גם דרך כרטיס אשראי בקופת המכללה:
 מדור שכר לימוד
מייל לפניות בנושא שכר לימוד בלבד-  sl@sapir.ac.il 
מענה טלפוני - 077-9802532/502/873 ימים א' עד ה' מ-9:00 עד 11:00

לאחר מכן עליך להירשם לקורס באופן עצמאי על פי ההסברים שלהלן

 1. לאחר ששילמת את המקדמה שנשלחה אליך, עליך להיכנס למידע האישי שלך באמצעות שם המשתמש והסיסמה שצורפו למכתב הקבלה וכמו כן נשלחו אליך ב-sms למספר הטלפון שמסרת בעת הרישום. במידה שלא קיבלת, ניתן לשלוח דואר אלקטרוני לתא הדואר המחלקתי ולבקש, כתובת הדואל: engin@sapir.ac.il
 2. כדי להפעיל את שם המשתמש והסיסמה עליך להיכנס למערכת המידע האישי שלך. תחילה תידרש להחליף את הסיסמה הזמנית שקיבלת ולאחר מכן תוכל להיכנס לחשבון שלך בספיר. הסברים כאן במצגת
 3. לאחר מכן עליך להירשם לקורס/ים. ראה סרטון בקישור כאן.
 4. בכל שאלה ניתן לפנות למייל המחלקתי: engin@sapir.ac.il

בכבוד רב,
ד"ר יואש חסידים 

מכינה במתמטיקה
סמסטר קיץ – תש"פ

מטרות הקורס

הקניית ידע בנושאים במתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד.

הנושאים

במשך הקורס נסקור נושאים שונים באלגברה ואנליזה, לפי הפרוט בתוכנית הקורס.

דרישות הקורס

בסיום הקורס תיערך בחינה על החומר הנלמד. במהלך הקורס יילמדו נושאים מתכנית לימודים מוגברת במתמטיקה תוך דגש על תרגול וטכניקה.
קבלה למחלקה לכלכלה מותנית במעבר הקורס בציון 56 ובעמידה בדרישות הקורס.
קבלה למחלקה להנדסה שנה א' בספיר מותנית במעבר הקורס בציון 70 ובעמידה בדרישות הקורס.

רשימה ביבליוגרפית

 • מרים עמית, רודולף ברגמן, מרק שכטר. אלגברה ואנליזה: גישה אינטגרטיבית. תיאוריה ותרגילים – מהדורה שניה, 2006 .
 • נפתלי קרביצקי. חשבון אינפיניטסימלי 1 .אוניברסיטת בן גוריון בנגב.

תוכנית הקורס: (אפשר ויתבצעו שינויים במהלך הקורס: הרחבת חלק מהנושאים וצמצום אחרים)

אלגברה

 1. חזרה על טכניקות אלגבריות בסיסיות. משוואות אלגבריות, ערך מוחלט.
 2. הגדרת הפונקציה. פונקציות ממעלה ראשונה ושניה. עליה וירידה של פונקציה. פונקציה מורכבת.
 3. אי שוויונים: מעלה I ,מעלה II ,עם שורשים, שברים, ערך מוחלט, ממעלה שלישית ויותר.
 4. חזקות ושורשים. משוואות ואי שוויונים מעריכיים, פונקציה מעריכית.
 5. לוגריתמים, משוואות ואי שוויונים לוגריתמיים. פונקציה לוגריתמית.
 6. טריגונומטריה: זהויות טריגונומטריות, פונקציות טריגונומטריות, משוואות טריגונומטריות,
 7. מספרים מרוכבים.
 8. אינדוקציה מתמטית.

אנליזה

 1. גבול של פונקציה. חישוב גבולות. הנגזרת: שיפוע ממוצע ושיפעה רגעית של הפונקציה. הגדרת הנגזרת. כללי גזירה.
 2. שימושי הנגזרת: משיק, נורמל. חקירת פונקציה.
 3. אינטגרל לא מסוים ואינטגרל מסוים.

כחלק מתוכנית הלימודים במחלקה להנדסה שנה א' מתקיים הקורס תכנות בשפת פייתון. הקורס ניתן למחלקות: הנדסת חשמל, הנדסת מחשבים, הנדסת תקשורת, הנדסת מערכות מידע, הנדסת בניין והנדסת תוכנה,נתונים.
מידע זה מיועד לכל מי שמייעד עצמו להגיע לאחת מהמחלקות האלה.
אנו מזמינים אתכם להשתתף במכינת קיץ לקראת הקורס פייתון. מכינת הקיץ בפייתון באה כלקח של  סטודנטים שהגיעו לקורס ללא רקע בתכנות או עם רקע לא מספק וחוו את הקורס כקשה ומתקדם בקצב מהיר שקשה מאוד להכלה ודורש זמן רב שבא על חשבון קורסים אחרים.
תכנות הוא מקצוע שבו לומדים כלים וכל העבודה היא שימוש נכון ומושכל בכלים אלו, עבודה זו דורשת רמת הבנת חומר גבוהה (הטמעה) שלוקחת לעיתים זמן רב אותו אין לחלק מהסטודנטים במהלך סמסטר יחיד.

המכינה תכלול 6 מפגשים שיסתיימו לפני תחילת שנת הלימודים, וכל אחד יהיה מחולק להרצאה ותרגול. במפגשים יילמדו ויתורגלו נושאים מרכזיים וחשובים.

 • מבנה המחשב והיסטוריה
 • סביבת העבודה, קומפילציה ודיבאג
 • משתנים ואופרטורים
 • תנאים ולולאות
 • מערכים (רשימות)
 • חיפושים, מיונים וסיבוכיות
 • פונקציות
 • רקורסיות

הנושאים נבחרו בקפידה על ידי סגל הקורס שהיה שותף להוראתו בשנה הקודמת ויהיה שותף לה גם בשנה הבאה תוך אישור הסילבוס מול מרצה הקורס בבן גוריון, ד"ר אסף זרצקי.

הקורס מומלץ בחום לכל מי שאין לו רקע בתכנות, רקע מספק בתכנות ייחשב כלפחות אחד מהבאים:

 • בוגר בגרות במחשבים (#C / java (בהקף של 5 יח"ל בציון עובר.
 • הנדסאי עם מבחן חיצוני של מה"ט בשפת תוכנה בציון עובר.
 • בוגרי קורס תכניתנים בצה"ל (כמו ממר"מ).
 • רקע וניסיון תכנותי אחרים.

במהלך המכינה ואחריה תינתן תמיכה מקיפה בכדי לאפשר התקדמות מרבית, כמו כן יינתנו תרגילים לתרגול עצמי בכדי לא לאבד את המיומנויות עד לתחילת הסמסטר בו יינתן הקורס.
תאריכי המפגשים: 02/09 (יום ד'), 04/09 (יום ו'), 09/09 (יום ד'), 11/09 (יום ו'), 23/09 (יום ד'), 25/09 (יום ו'). המפגשים יתקיימו בין השעות 08:30 - 14:30.
על מיקום מדויק תישלח הודעה קרוב יותר למועד הקורס.

 • עלות הקורס: 550 ₪.
 • אגרת שמירה מופחתת בסך 155 ₪.

על מנת לשלם, נא לפנות למדור שכר לימוד.

מדור שכר לימוד
מייל לפניות בנושא שכר לימוד בלבד-  sl@sapir.ac.il 
מענה טלפוני - 077-9802532/502/873 ימים א' עד ה' מ-9:00 עד 11:00

כדי להשלים את תהליך הרישום לקורס - לאחר ששילמתם עליכם לשלוח מייל לתא הדואר
המחלקתי engin@sapir.ac.il ולבקש להירשם לקורס. שימו לב, תשלום בלבד אינו מספיק על מנת להירשם לקורס, כאמור, יש לשלוח מייל בנוסף!

בכבוד רב,
ד"ר יואש חסידים 

מטרת התוכנית התחלת הלימודים במכללת ספיר, המשך והשלמת התואר בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. סטודנטים שילמדו בתוכנית ויעמדו בתנאיה יתקבלו ללימודים בפקולטה להנדסה שבאוניברסיטת בן-גוריון בהתאם למפורט בהמשך.

קישור למסמך פירוט תכנית מעבר

המחלקה להנדסה שנה א' במכללה האקדמית ספיר, (להלן " המחלקה"), מקיימת אפיק מעבר למחלקות הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, להלן ("הפקולטה"). במסגרת אפיק המעבר קובעת הפקולטה בכל שנה קריטריוני קבלה למחלקותיה, הכוללים: ציון ממוצע מינימלי )ציון סף( לקבלה ומכסה מחלקתית של מקומות השמורים לתלמידי ספיר. בנוסף, בעת קבלה אל הפקולטה, תלמיד המחלקה צריך להיות ב"מצב אקדמי תקין", שמשמעותו לא יותר מציון "נכשל " אחד. הציון הממוצע לקביעת זכאות לקבלה יחושב על פי המפורט בתכנית הלימודים העדכנית.

המחלקה והפקולטה שואפות לכך שהתלמידים הטובים ביותר יתקבלו ללימודים בפקולטה וכי הקבלה תתרחש במועד המוקדם ביותר האפשרי. מאחר שהלימודים במחלקה נמשכים גם בסמסטר קיץ ועד סופם לא ניתן לקבוע סופית את הציון הממוצע, שתי השאיפות הללו נמצאות לעיתים בסתירה. משום כך נקבע כי ממוצע הציונים המצטבר של מקצועות סמסטר א' ו- ב' יהווה תנאי מספיק לקבלה לפקולטה. תלמידי המחלקה נדרשים ללמוד גם את תכנית הקיץ כחובה לשם מימוש הקבלה. תלמידים שלא השיגו את ציון הסף לקבלה בתום סמסטר ב' זכאים להמשיך ולשפר את הממוצע שלהם במהלך סמסטר הקיץ כדי להגיע לציון הסף הנדרש ולהתקבל אל הפקולטה אם המכסה במחלקה המבוקשת לא מוצתה בתום סמסטר ב'.

מטרתו של נוהל זה היא לקבוע את אופן הפעולה של המחלקה בעת העברת תלמידים לקבלה בפקולטה כדי לממש את שאיפות הפקולטה והמחלקה.

תקנות המחלקה למעבר תלמידים לקבלה במחלקות הפקולטה

 1. טופס עדיפויות.
  תלמידי המחלקה להנדסה שנה א' נדרשים להודיע למחלקה, באמצעות מילוי טופס עדיפויות מקוון, היכן הם מבקשים להמשיך את לימודיהם. המחלקה להנדסה שנה א' תהיה מחויבת לטפל אך ורק בבקשות שהוגשו דרך טופס זה ואך ורק על פי העדיפות הראשונה המצוינת בטופס המקוון. תלמיד שלא הגיש את טופס העדיפויות לא יטופל . תלמיד יכול לעדכן את העדיפות הראשונה שלו במהלך השנה עד לתום מועדי א' של סמסטר ב' העדכון יבוצע על ידי עדכון הטופס המקוון או פניה בכתב למחלקה. במקרה בו התלמיד החליף את המחלקה המבוקשת בעדיפות ראשונה לאחר תום מועדי א' של סמסטר ב' המחלקה לא תהיה מחויבת למציאת מקום לתלמיד בהתאם לנוהל הרשום מטה אלה על בסיס מקום פנוי בהתאם למצב הקיים לאחר עדכון העדיפות על ידי התלמיד.
 2. סבבי מעבר אל הפקולטה.
  מעבר התלמידים מהמחלקה אל הפקולטה יבוצע בשלושה סבבים.
  1. סבב קבלה ראשון
   הסבב הראשון יבוצע במהלך תקופת הבחינות של סמסטר ב' לאחר קבלת ציוני מועדי א' בכל המקצועות. בסבב זה יופעל שיקול דעת של ראש המחלקה וייתכן כי יוגבלו מספר הסטודנטים שיועברו ביחס למכסה הקיימת. העברת התלמידים לקבלה תתבצע על פי הממוצע, מהציון הגבוה אל הנמוך.
  2. סבב קבלה שני
   הסבב השני יערך בתום תקופת הבחינות של סמסטר ב' ולאחר קבלת ציוני מועדי ב' בכל המקצועות. בסבב זה המחלקה תוכל להעביר תלמידים לקבלה עד מיצוי המכסה שהפקולטה העמידה. העברת התלמידים לקבלה תתבצע על פי הממוצע, מהציון הגבוה אל הנמוך. המחלקה תשמור מקום במכסה  המחלקתית עבור כל תלמיד הזכאי למועד מיוחד על פי הכללים שקבועים בתקנון האקדמי של המכללה (ורק על פיו) עד לסיום מועדי ג' של סמסטר ב'. מקומות אלו יופחתו מהמכסה המחושבת לסבב השני. יובהר כי המחלקה לא תהיה מחויבת לשמור מקום לתלמידים שהמכללה העניקה להם את האפשרות לגשת למועד מיוחד, מסיבות שונות, על אף שלא היו זכאים לכך על פי הכללים הקבועים בתקנון האקדמי של ספיר. תלמידים אלו יחשבו כמי שלא עמד בדרישות המעבר בסוף סמסטר ב' ויעברו לקבלה בפקולטה בסבב השלישי כמפורט להלן. המחלקה לא תהיה מחויבת לשמור מקום לתלמידים אשר זכאים למועד מיוחד על פי תקנון המכללה אך בפועל סיכויי הקבלה שלהם אינם ריאליים על פי הערכתו ראש המחלקה.
  3. סבב קבלה שלישי
   הסבב השלישי ימשך מתום הסבב השני ועד סיום מבחני סמסטר הקיץ. במהלך סבב זה תשאף המחלקה להעביר לקבלה אל הפקולטה כל תלמיד המשיג את דרישות המעבר בהקדם האפשרי. יחד עם זאת, כדי לממש את שאיפות אפיק המעבר, יוכל ראש המחלקה לעכב העברת תלמיד לקבלה לפקולטה אף אם התלמיד השיג את דרישות הקבלה. יובהר כי עיכוב זה יוכל להימשך עד לקבלת כל ציוני סמסטר הקיץ, של כל התלמידים, ויהיה נתון לשיקול דעתו של ראש המחלקה. במחלקות בהן המכסות יסגרו, הרמ"ח יפעל על פי שיקול דעתו, ובהסכמת הסטודנט, וישאף להעביר לקבלה את מירב הסטודנטים לעדיפותם השנייה.
 3. ממוצעי מעבר ומכסות.
  ספי המעבר והמכסות המוקצות לכל מחלקה יפורסמו לפני תחילת כל שנה אקדמית. המכסות ישמרו עד סיום סבב הקבלה השני בלבד )התאריך הנקוב 10 לאוגוסט, אך יימשך עד לסיום קבלת כל ציוני מועדי ב'(. לאחר סיום סבב הקבלה השני יועבר צפי למספר מתקבלים למחלקות השונות ועל פיו יוסכם על הארכת המכסות אשר לא נוצלו עד תום, בתאום עם הפקולטה להנדסה באוניברסיטה.

הערות

שיטת הסבבים מעניקה עדיפות מסוימת לתלמידים אשר השיגו ציונים מעל סף הקבלה בשלב מוקדם. ראוי לציין כי על פי שיטה זו, בהחלט יתכן מצב בו תלמיד, אשר לא התקבל לפקולטה, מחזיק בשלב מאוחר יותר ציון ממוצע הגבוה מזה של תלמיד אשר התקבל לפקולטה בשלב מוקדם יותר.

כאשר הביקוש למחלקה מסוימת בפקולטה עולה על המכסה, יתכן מצב בו תלמיד אשר עומד בתנאי הקבלה לא יוכל להתקבל למחלקה. במצב זה על התלמיד לשקול פניה למחלקות אחרות.

הקבלה למחלקות בכל שלב הינה "על תנאי". הקבלה הופכת לסופית בסוף סמסטר קיץ. תלמיד אשר התקבל לאחת המחלקות ישמור על מיקומו כל עוד מצבו האקדמי תקין ביחס לדרישות הפקולטה.

מחלקות מסוימות, למשל הנדסת מערכות תוכנה ומידע, מאפשר קבלת תלמידים בהסתמך ממוצע ציונים רגיל וגם על סמך ממוצע מיוחד. מובהר בזאת כי ממוצע רגיל קודם לממוצע מיוחד בזכות למקום במכסה.

תכנית הלימודים באפיק המעבר, כמו גם קריטריוני הקבלה לפקולטה (ולכל אחת מהמחלקות בפקולטה) מפורסמים בכל שנה באתר 

ללומדים בשנת הלימודים תש"ף  2019-2020

שם המחלקה ממוצע מינימלי בסוף סמס' ב' למעבר לאוניברסיטה מכסה מרבית
הנדסת חשמל ומחשבים 85 20
הנדסת מחשבים 85 10
הנדסת מכונות 80 17
הנדסה כימית 77 15
הנדסת תעשייה וניהול 80 21
הנדסת חומרים 77 15
הנדסת מערכות תקשורת 80 10
הנדסת ביוטכנולוגיה 77 10
הנדסת מערכות מידע 83 10
הנדסת נתונים 83 10
הנדסת תוכנה 83 10
הנדסה ביו-רפואית 80 5
הנדסת בנין 83 13
 1. הקורסים שנלמדים בספיר במסגרת שנה א, לא בהכרח יקיפו את כל תוכנית הלימודים של שנה א' בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן גוריון . כתוצאה מכך , בחלק מהמחלקות הסטודנטים יצטרכו להשלים את הקורסים החסרים ,דבר שעלול לגרום להארכת משך לימודיך לתואר מעבר לארבע שנות לימוד. יתכנו שינויים בתוכניות הלימודים באוניברסיטה ובהתאם לכך שינויים בקורסי קיץ במחלקות השונות.
 2. סטודנטים שירצו להגיע להנדסת חומרים חייבים ציון עובר בכל קורסי הפיסיקה.
 3. לסטודנטים שירצו להגיע להנדסת מע' מידע, ציון הסף יחושב כממוצע משוקלל המעניק משקל כפול לקורסים: אלגברה מבנה נתונים ומבוא למדעי המחשב.
 4. המכסה המרבית תשמר עד הגעת הציונים של מועדי ב ' ולא יאוחר מה - 10 לאוגוסט . קבלות לאחר מועד זה יהיו על בסיס מקום פנוי במחלקה .

תלמידים שהגיעו להישגים גבוהים במסגרת התכנית, יוכלו להמשיך את לימודיהם במוסדות המוכרים ללימודי הנדסה, אם הם ימצאו כי התלמידים מתאימים לכך. למידע נוסף יש לפנות לראש התכנית.

ד"ר יואש חסידים

ד"ר יואש חסידים

 • ראש מחלקה
Shadow Man

ד"ר עמית בן-בסט

 • מרצה
ד"ר יובל גנות

ד"ר יובל גנות

 • מרצה בכיר
טטיאנה זלצמן

ד"ר טטיאנה זלצמן

 • מרצה בכירה
ד"ר עמיחי מנוחין

ד"ר עמיחי מנוחין

 • מרצה בכיר

ראש אפיק מעבר

ד"ר יואש חסידים

רכזת המחלקה

גב' מרים ביטון - 077-9802889

שעות וימי קבלה מענה ולפוני יצירת קשר

 

ימים א' - ד' בין השעות
11:00 - 13:00

 

ימים א' - ד' בין השעות
10:00 - 9:00

 

בכל שאלה ניתן לפנות אלינו
engin@sapir.ac.il

לפרטים נוספים וייעוץ
מרכז מידע ורישום - 6606* - 077-9802802
info@sapir.ac.il

עוד עשוי לעניין אותך

לקבלת שיחת ייעוץ

השאירו פרטים ויועצי הלימודים שלנו יחזרו אליכם

webform