בית הספר לאמנות

תערוכה חדשה למימי טסמה סיבהו, בוגרת בית הספר לאמנות בספיר

"במקומה״
טגיסט יוסף רון | מימי טסמה סיבהו

אידריס | אתר | מוזיאון יפו
אירוע פתיחה יום חמישי 13.12.18 בשעה 20:00
נעילה: 12.01.19

״במקומה״ - ״נפלאה היא הבמה של המסורת, בעלת מורשת גאה, חסד טבעי, אמא לאנשים הנועזים. אנו נגן עלייך - לנו החובה, אתיופיה שלנו - תחייה! תני לנו להתגאות בך!״ אלו המילים האחרונות מן ההמנון האתיופי הלאומי: ״לצעוד קדימה, אמא אתיופיה יקרה.״ בתערוכה זאת מוצג הקשר בין זהות לאומית ואמהות בצורה אישית וקולקטיבית. במעבר בין אתיופיה לישראל, נשים שיחקו תפקיד מרכזי הניתן לזיהוי בזיכרון הפרטי והמשותף של יהודי אתיופיה. האמהות של יוסף רון וטסמה סיבהו, היוו מקור להשראה יצירתית, ומונצחות בעבודותיהן.

במבואת המוזיאון מוצבת עבודת קול: נערה צעירה מקריאה את הפואמה ״וידוייה של קדרית״ זהו חיבור המתמרן בין נרטיב למונולוג, ומורכב משאלות רטוריות על זמן, יצירתיות, ומורשת. הקול, באופן בלתי נמנע, פוגש בצלילים של העוברים ושבים. זהו מפגש מטאפורי בין הקהל, המחבר והמבצעת, בין זמנים ומקומות. ביטוי של המשכיות בין דורית: השיר נכתב על ידי אחיה של האמנית טגיסט יוסף רון ומבוצע קולית על ידי בתה - מבוסס על עבודות הקדרות של סבתם, תאטיי.

רישומי הפחם האקספרסיביים של יוסף רון, בהם מופיעות קרובות משפחה של האמנית, אשר מתקיימות בהם דרך קו חופשי וברווח שבין ההיעלמות להופעה, מקיפות ומעמתות את הצופה. המבט הישיר מחזק את המודעות של הצופה לגבי נוכחותו הפיזית, ומייצרות תחושת הזרה. בו בזמן, ארשת הפנים של הדמויות המופיעות מעוררות יראת כבוד והערצה, השתקפות של הדרך בה האמנית חווה את מבטן ובכך מקרבת אותנו אל עולמה.

הטקסטיל האתיופי ידוע בצבעו הלבן והשימוש בצורות בעלי צבעים עזים. מימי טסמה סיבהו יוצרת פירוש חדש לרקמה האתיופית כאשר היא עושה שימוש בצבע השחור בלבד ורוקמת צורות גיאומטריות מופשטות. הבדים בו בזמן מתפקדים כסמלים אנונימיים ואישיים: מסורת הטקסטיל הלאומי נבלעת עם חווית האובדן של האמנית. בדומה לכך, האמנית יוצרת מחדש כלי אתיופי מסורתי, ״מוסב״ (שולחן קש עגול ונמוך מקושט מבחוץ דוגמאות גיאומטריות קלועות בקש, שעליו מונחת בד״כ קערת האינג׳ירה)  תחת ידיה של טסמה סיבהו הכלי הביתי והיומיומי מוגדל, מושחר, מעוקר, ומרוקן משימושו המקורי ומופיע מחדש כמעין שלד מדומיין. בנוסף, טסמה סיבהו ממשיכה את עיסוקה בשיער; בעבודת רצפה תלוית חלל, האמנית כולאת תוספות שיער בתוך מבנה עץ בצורת משושה. השיער השחור אשר טעון במשמעות סימבולית והיסטורית, נקשר במשטר הצורה.

בתערוכה זאת, טגיסט יוסף רון ומימי טסמה סיבהו בוחנות היבטים מגדריים של זהות לאומית ואת היחס בין אמהות, התחדשות ומסורת. הניגודיות בין הצבע השחור והצבע הלבן, שואפת ליצור איזון מושגי בשרשרת הדורות: הבנייה של זהות נשית השואבת מן המקורות שלה ותובעת נוכחות חדשה.

טגיסט יוסף רון (נ.1977 גונדר, אתיופיה) עלתה לארץ בשנת 1984. חיה ויוצרת ברעננה, בעבודתה עוסקת במושג הנשיות, אמהות והורות, דרך רישומי פחם ורישום דיגיטלי. ברישומיה האור והצל מתפקדים כאמצעי נרטיבי לחווית הדמות וסביבתה. יוסף רון הציגה בתערוכות בארץ ובעולם ביניהן תערוכה זוגית בשיתוף משרד התרבות באדיס אבבה, אתיופיה.

מימי טסמה סיבהו (נ.1989 שואדה, אתיופיה) עלתה לארץ בשנת 1991. חיה ויוצרת בנתיבות. היא משתמשת בצבע השחור כאמצעי קונספטואלי בין היתר על ידי שימוש בשיער, בדים, רקמות וחוטי תפירה. בנוסף, טסמה סיבהו יוצרת עבודות תלויות חלל בעזרת חוטי צמר שחורים ומסמרים. הדימויים אותם היא בוחרת לקוחים מן התרבות האתיופית. טסמה סיבהו הציגה את עבודתה במכללה האקדמית ספיר.

אידריס - מיזם עצמאי לקידום אמנות עכשווית המנוהל על ידי זוג יוצרים - ברק רובין וליביה טליאקוצו, המבקשים להדגיש את המגוון החברתי במרחב הישראלי בבחירת האמנים תוך עיסוק בסוגיות עכשוויות. בנוסף מטרתם להעניק לאמנים אפשרות להציג את עבודתם ולהחזיק בתפקידים שונים במערך של חלל תערוכה בשאיפה להציג צורות שונות של ביטוי אמנותי.

אתר - פרויקט שהות אמן רב-תחומי, המתארח ומארח במוזיאון יפו. אתר כולל סטודיאות אמנים מתחומים מגוונים, חלל תצוגה המשמש גם כסלון אירוח, וכן חלל פרויקטים. יי השימוש בחללי התצוגה ישתנו בצורה מודולרית ובתנועה מתמדת, בהתאם לאירועי התרבות והאמנות אשר יתקיימו באתר. אתר פועל לצד האגף הארכיאולוגי המחודש במוזיאון ובשיתוף פעולה עמו. מנהלת מוזיאון יפו העתיקה, מנהלת ואוצרת האגף הארכיאולוגי: נעמה מאירוביץ׳
ניהול אמנותי והפקה: ליא ציגלר

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 1 =