התכנית ליזמות חברתית ע"ש משפחת קראון

רוצה להשפיע על העולם? לפתח פתרון לבעיה חברתית? לשפר איכות חיים של אוכלוסיות שלמות? לקום לעולם טוב יותר? רוצה לשנות מציאות?

היחידה למעורבות חברתית ומרכז החדשנות ח"י בספיר מזמינים אותך להצטרף לתכנית ייחודית, שבסיומה תוענק לך תעודה ביזמות חברתית וחברות ברשת הבוגרים של התכנית.

במסגרת התכנית תרכשו כלים בתחום היזמות ותפתחו מיזם חברתי חדשני ובעל  ערך מוסף שעשוי לשנות את חייהם של רבים.

מיזמים מצטיינים יזכו  להצטרף למאיץ קיץ וסיוע במימון ופיתוח המיזם.

קהל יעד
התכנית מיועדת לסטודנטים החל משנתם הראשונה באקדמיה:

 • בשנה א' ו/או ב' משתלבים בפרויקטים ביחידה למעורבות חברתית
 • במקביל צוברים קורסי יזמות
 • ובשנה ג' משתלבים במעבדות החדשנות והיזמות (ח"י בספיר)  לפיתוח המיזם החברתי שלכם

ההשתתפות בתכנית מותנית במיונים וראיונות קבלה.

תנאים לקבלת תעודה ביזמות חברתית

 • מינימום של 120 שעות פעילות דרך היחידה למעורבות חברתית - בתמורה למלגה
 • לפחות 3 קורסים ביזמות, כאשר אחד מהם חייב להיות יזמות חברתית - כל קורס מקנה 1 נק"ז
 • השתתפות בתכנית ח"י בספיר בכל אחת מהמעבדות ופיתוח מיזם עם אימפקט חברתי - התכנית מקנה 8 נק"ז

אז איך נרשמים

דור המחר, לא רק שמבין את הנזק שקודמיו עשו, אלא מתבגר עם אג'נדה להובלת השינוי: דור ה-Y מחפש עשייה עם משמעות, דור ה-Z מפתח מראש אחת כזו.
שדה היזמות החברתית הוא תהליך של יצירת מיזמים חדשים (למטרת רווח או שלא למטרת רווח) המספקים פתרונות חדשניים לבעיות חברתיות קיימות.

בתוך המושג של יזמות חברתית ניתן לכלול חדשנות חברתית ויזמות עסקית חברתית:

 • חדשנות חברתית מחפשת פתרון יעיל, אפקטיבי, בר-קיימא או צודק מהפתרונות הקיימים. פתרון המייצר ערך עבור כלל החברה ולא רק עבור הפרט
 • יזמות עסקית חברתית היא פיתוח של ארגונים בעלי מטרות חברתיות המשתמשים באסטרטגיות עסקיות בכדי להשיג את מטרותיהם.

ישראל כבר מיצבה את עצמה כסטארט אפ ניישן, ובשנים האחרונות מתפתחת המגמה לפיתוח מיזמים שייצרו ערך בהשפעה חברתית חיובית - לעשות שימוש בכלים טכנולוגיים לפתרון בעיות חברתיות.

התכנית מטפחת ומחזקת את הכישורים, המיומנויות והיכולות של הסטודנטים להיות יזמים חברתיים וסוכני שינוי. היא מציידת את היזמים החברתיים לעתיד בכלים עסקיים, מעניקה ידע נרחב ומקיף וכלים עדכניים בעולם החדשנות והיזמות ותקיים רשת של העוסקים בעולם זה לצורך הגדלת הטוב, למידה והתפתחות מתמדת.

הקמתה של תכנית ליזמות וחדשנות חברתית במכללה האקדמית ספיר, המובילה בגאון דגלים של מעורבות חברתית ושל יזמות וחדשנות בפריפריה היא השענות על חוזקות קיימות ומבוססות לצורך פיתוח והכשרת הדור הבא של המנהיגים ואנשי החזון בעולם מתפתח זה.

התכנית ליזמות חברתית ע"ש קראון משלבת ידע תיאורטי ופרקטי ומעניקה לסטודנטים מדיסציפלינות שונות יכולת לזהות בעיות חברתיות וסביבתיות, לנתחן לפי גישות ותיאוריות ביקורתיות ומערכתיות וליישם אסטרטגיות חדשניות ויזמיות לאימפקט חברתי.

הרכיב העיוני
התוכנית תורכב מקורסים עיוניים הכוללים מודלים ותאוריות של דרכי פעולה בחברה האזרחית, מודלים של יחסים בין מגזריים, הכרות עם יעדי האו"ם, היבטים כלכליים וחברתיים של השקעות אימפקט, הכרות עם תהליכי מדידה מוכווני תוצאות, כלכלה מעגלית, כלכלה שיתופית, תאוריית היזם כאיש חזון, מושגי יסוד ביזמות, הכרות עם כלי חשיבה יצירתית וחשיבה עיצובית.

הרכיב המעשי

החלק ההתנסותי והמעשי יורכב מ-2 רגליים:

 1. הסטודנטים מחוייבים לקחת חלק מעשי באחד מהפרויקטים, אותם מובילה המכללה במסגרת היחידה למעורבות חברתית, ועליהם זכתה בפרסים רבים, למשך שנת לימוד אחת לפחות  בהיקף של 4-6 שעות שבועיות.
 2. גולת הכותרת של התוכנית: קורס שנתי, בו הסטודנטים ממפים אתגרים חברתיים וסביבתיים בבחירה במעבדות על פי תחומי העניין שלהם. בקורס, הסטודנטים מחפשים פתרונות חדשניים, מתגבשים לצוותים ומלווים על ידי מנטורים מובילים מעולם היזמות החברתית והעסקית. כל זה לטובת הקמת מיזם עם אימפקט חברתי.

  מיזמים מצטיינים, אשר ייבחרו ע"י ועדת שיפוט חיצונית, יזכו למימון ותמיכה ב-POC ולכניסה למאיץ בן 4 חודשים, בו יפתחו את המיזם שלהם.

  לטובת קידום המיזמים, הצוותים ילוו על ידי קליניקות (יחידות תמך המורכבות אף הן מסטודנטים נבחרים המתמחים במתן שירותים ליזמים) בתחומים: תוכנה, UI/UX, כלכלה, שיווק ומשפט. לצד התכנית ליזמים, משתתפי הקליניקות יוכשרו אף הם להתמודדות עם שאלות של בר-קיימא, חבות והשפעה על מוטבים במיזמים חברתיים וכיוב'.

לעומדים בכל דרישות התכנית, תוענק תעודת סיום רשמית והם יצטרפו למועדון היוקרתי של בוגרי התכנית, אשר יהווה רשת של נטוורקינג במסגרתה יקיימו אחת לרבעון  סיעור מוחות מובנה, יוזמנו כמשתתפים וכצופים להרצאות אורח בתכנית ויעברו הכשרות ועדכון ידע ע"י מומחים מהארץ ומהעולם.

המצטיינים והמצליחים מבין בוגרי התכנית יזכו לקחת חלק במנטורינג של סטודנטים חדשים.