תכנית מנהלים למנהלי מוסדות תרבות נפתחה מחדש במכללה האקדמית ספיר, לימודים לתואר ראשון (B.A) בתרבות – יצירה והפקה.

במסגרת התואר, קורס ברוח התקופה "ניהול תרבות בזמן משבר". התקופה הנוכחית העלתה על סדר היום את נושא התרבות בארץ, את שאלת חשיבותה ונחיצותה בכלל ובמשבר הקורונה בפרט. מוסדות התרבות היו הראשונים לסגור את שעריהם, והאחרונים לפתוח אותם בשנית. בדומה לתחומים אחרים בשוק התעסוקה, תחום התרבות עובר תהליכי התמקצעות בשנים האחרונות, ונשמעות יותר ויותר דרישות למנהלים ועובדים בעלי תואר בתחום. החברה הישראלית זקוקה למנהלים, יזמים ואנשי שטח בתחומי התרבות שהוכשרו להתבונן לעומק בתהליכים פוליטיים וכלכליים המעצבים את התרבות הישראלית, להגיב אליהם באופן אסטרטגי ומחושב ולהגן על עולמות התרבות הישראלית.

המחלקה היא היחידה מבין מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, המציעה תואר הראשון בתרבות, ותכנית המנהלים מותאמת לעובדים והעובדות בשדה התרבות בישראל.

התכנית משלבת בין לימודים אקדמיים בשדה הבין־תחומי "לימודי תרבות" לבין התמחות מעשית ומקצועית בתחום יזמות וניהול תרבות: הנהגה וניהול יעילים של מוסדות תרבות ציבוריים ופרטיים; גיוס ופיתוח משאבים; תכנון אסטרטגיה כלכלית; בניית אמצעי הערכה ומדידה למוסדות; יצירת תוכן ושיווק; יזמות תרבותית וחברתית.

במסגרת ההכשרה המקצועית והמעשית בתכנית המנהלים יכירו התלמידים לעומק את אופיו, ייחודו ומבנהו של שדה התרבות הישראלי, על המוסדות, הגופים, המדיניות ודרכי הפעולה המכוננים אותו.

הסטודנטים יזכו בהכשרה מקצועית ועדכנית ביזמות, ניהול ושיווק תרבות, שבמהלכה יבחנו אתגרים מקצועיים בתחום, כגון: מערכת היחסים בין ניהול לבין ניהול אמנותי, פיתוח משאבים, הישרדות כלכלית וכיוצא בזה.

התכנית נמשכת שלוש שנים, והיא מותאמת לפעילים בתחומי התרבות והאמנות בישראל, שלהם ניסיון תעסוקתי, כגון: מנהלי מוסדות וארגוני תרבות במגזר הציבורי והפרטי; עובדים ומנהלים במתנ"סים ובאגפי תרבות ואמנות ברשויות המקומיות; יזמי תרבות, יוצרים ואמנים עצמאיים; עובדים ומנהלים בגופי תרבות, בהן תיאטראות, מוזיאונים וגלריות; מפיקי פסטיבלים ואירועי תרבות.

ד"ר ניר קדם, ראש המחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר:  "מצוקתם של מוסדות התרבות, היזמים והאמנים בתקופת משבר זו ממחישה עד כאב את הצורך בפיתוח 'עורק פועם' של מנהלים, שיטפלו ביד מיומנת ומקצועית באתגרים המטלטלים את שדה התרבות הישראלי. תכנית המנהלים שמציעה המחלקה התחדשה על מנת להגיב לצורך מהותי זה, ולצייד את בוגריה בארגז כלים מקצועי ומגוון שיאפשר להם להתמודד בהצלחה עם אתגרים אלו ורבים נוספים גם בעתיד".

לתכנית מנהלי תרבות במחלקה לתרבות - יצירה והפקה

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

כלכלה מצטיינת

הסטודנטים במחלקה לכלכלה וחשבונאות במכללה האקדמית ספיר בראש טבלת שיעור מסיימי הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת. מנתוני מועצת רואי החשבון שפורסמו באחרונה, עולה כי 87% מהסטודנטים מהמחלקה לכלכלה במכללה האקדמית ספיר עברו את הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת במועד סתיו 2020, שיעור המעבר של המכללה האקדמית ספיר הוא הגבוה מבין כל מוסדות הלימוד בישראל. נתון זה מציב את המכללה האקדמית ספיר בראש טבלת עוברי הבחינה האימתנית מבין כלל המוסדות האקדמיים בארץ. מתוך 15 סטודנטים, 14 מהם ניגשו לבחינה בפעם הראשונה ועברו את הבחינה 13 סטודנטים.

חדש על המדף: שמש בכיסים

שמש בכיסים, ספר חדש לד"ר מיכל גטניו־קאלוש, מרצה בביה"ס לעבודה סוציאלית הספר הוא שילוב של סיפור אישי וסיפור הדרכה להתמודדות מיטבית עם משברים. ד"ר מיכל גטניו־קאלוש מתארת כיצד התמודדה עם נפילתו של חבר בפעילות מבצעית בלבנון ב־28.2.1999. באמצעות קטעי יומן שכתבה במשך 20 השנים שעברו מאז, היא מנסה להתחקות אחר התנהלותה, ולהבין כיצד התגברה על המשבר; בכנות וברגישות היא חושפת את תהליך הגילוי, הטיפול וההחלמה. הכותבת משלבת בין כתיבת פרוזה לכתיבה מדעית, בין רגשות ומחשבות לממצאי מחקרים.