בית הספר לאמנויות הקול והמסך | פסטיבל קולנוע דרום

"נשים באדום" מגיעות לפסטיבל הצילום הבינלאומי

תערוכת צילום בהשראת סיפוריהן של אחת עשרה נשים, עובדות עיריית שדרות, הנעמדות מול המצלמה כדי לבחון את הקו הדק והמתעתע של נשיות במרחב שברירי, כשאזעקת צבע אדום אחת עלולה להפוך את עולמן.

מספר חודשים לאחר מלחמת "צוק איתן" תושבי שדרות מנסים לחזור לשגרה ככל שניתן, אך המתח הנפשי נותן את אותותיו. מתקופה זו, נולדה סדנא בת עשרה מפגשים, שיתוף פעולה ייחודי בין פסטיבל קולנוע דרום, מרכז חוסן שדרות ועיריית שדרות. הסדנא ביקשה להדהד את הכותרת "נשיות וצבע אדום" ולשאול איפה המושג הזה פוגש אותנו כיחידות וכקבוצה? לאיזה נשיות אנחנו מתחברות ואיך המקום - שדרות, נותן את הטון ומרחיב את גבולות הגזרה של הביטוי "צבע אדום".

הקמנו מעגל נשי שהפך בהדרגה ל"עיר מקלט". העזנו לדבר בו על הטילים, המבצעים והמלחמות. על הטראומה הקולקטיבית של המקום, ועל הפעם הבלתי נשכחת בה נפערה תהום בנפשן. חניתה סיפרה שלה יש בן הסובל מפוסט טראומה. ברגע שפרצה המלחמה הוא נכנס לממ"ד ולא יצא ממנו עד סופה. חניתה הייתה מביאה לו מגשי אוכל ודלי לעשות בו צרכים. קטי סיפרה על הטראומה מעופרת יצוקה. היא הייתה במטבח, ילדתה בת השנתיים נסעה ברכב צעצוע ושני הגדולים שיחקו בחצר הקדמית. היא לא זוכרת אם הייתה אזעקה או לא כשנפל אצלה קסאם בחצר האחורית. היא ראתה עשן סמיך, וכשגילתה שהבת שלה בסדר, יצאה לבדוק מה עם הגדולים. בדרך היא התמוטטה. קטי התעוררה בבית חולים כשחצי גופה משותק. שנהב, אם צעירה, סיפרה על הפעם ההיא, אחרי חודשים של רגיעה, כשהשכיבה את הבת שלה לישון ולפתע נשמעה אזעקה. היא היססה - האם לרוץ לממ"ד, להציל את עצמה ולא להעיר את ביתה? המחשבה הזו הקפיאה אותה והיא נשארה לעמוד בחוץ. אחר כך חשבה: "איזה מטומטמת אני, מה שווים החיים שלי בלעדיה?"

סיפורים אלו בנו  את התערוכה בה יוצגו תמונות סטילס ומונולוגים שצולמו בווידאו. מיצגים המתעסקים בטראומה ובכאב, בנשים שהיו ובנשים שהפכו להיות. למצלמה יש חוב מצטבר אליהן: שנים של היעדר תיעוד בגוף ראשון.

אחת עשרה נשים, אחד עשר סיפורים ויותר - ביחד הן מרכיבות את הסיפור של נשים רבות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל.

פתיחת התערוכה ב"פסטיבל הצילום הבינלאומי", ביום ראשון, 25.11.2018, בשעה 19:00, ברחוב פנחס רוזן 57, תל אביב. 

התערוכה הוצגה לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום 2017

**מרכז חוסן שדרות פועל בשגרה ובחירום לטיפול וחיזוק חוסנם של התושבים בשדרות, על רקע המצב הביטחוני. התערוכה הינה תוצר של תהליך מרתק והיא מבטאת את העבודה המקצועית והמגוונת של מרכז חוסן הפועל כל העת בכלים יצירתיים וייחודיים, שמסייעים לאוכלוסייה בשדרות לעבד חוויות כואבות ולצמוח מהן.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
14 + 0 =