תוצרת הארץ - מבט אל התעשייה והחקלאות בישראל

תוצרת הארץ, לימודי תרבות במכללת ספיר

2014 - תוצרת הארץ - מבט אל התעשייה והחקלאות בישראל מעינייהם של אנשים צבעוניים שיוצרים בכחול ולבן

לסטודנטים הצעירים של מכללת ספיר נמאס לשמוע שהדור שלהם הוא לא כמו של פעם. פרויקט ייחודי שריכזה הפרופסור נורית גרץ איחד בינינו - סטודנטים מהמחלקה לתרבות, לבין אנשי עבודה מכל קצוות הארץ ומתחומים שונים. מלאים בשאלות, כל אחד מאיתנו יצא למסע עם דמות מענף התעשייה או החקלאות בארץ. התשובות שקיבלנו הובילו ליצירת סיפור מרתק: פאזל של מגוון מפגשים, של דיאלוגים עם אנשים מעוררי השראה. לאחר שכל סטודנט בחר דמות מהענף, החלה העבודה האמיתית. הדרך לא הייתה פשוטה, היה עלינו לגשר על פערים של מרחק זמן ואפילו שפה, כדי להבין את האנשים הללו שנלחמו כדי ליצור משהו שהאמינו בו, לעתים נכשלו, לרגעים וויתרו ובסופו של דבר הצליחו. היצירה שלהם עוררה בנו רצון להפנות את מבטנו ממסכי האייפון ולהתבונן לרגע באדמה, בנוף ובאין סוף הדרכים האפשריות בארצנו.

לפני המסע היינו בטוחים שהדור שלנו הביא לארץ את האופנה, אך מפגש מרתק עם רות דיין לימד אותנו, שהרבה לפני שהיינו כאן, הייתה מישהי שסללה את הדרך למעננו. היינו משוכנעים שמאחורי הסבונים של סבתא ג'מילה, עומד מפעל ייצור ענק. אך בדרך גילנו שבמקום מכונות ענקיות, יש ידיים קטנות שיוצרות כל סבון בנפרד. לא ידענו שאת הערק שאנחנו מזמינים במועדונים, יצר צד"לניק לשעבר. לא האמנו שאפשר לגדל עגבניות וגינות ירק על קירות באמצע תל אביב. לא חשבנו שמתחביב של הרכבת מחרוזות, אפשר להקים מפעל משגשג של תכשיטים. ובקיצור לא ידענו אילו סיפורים נפלאים מסתובבים ברחבי הארץ הזאת. טיילנו, אספנו את כל הסיפורים, ויצרנו סיפור מרתק המפגיש בין דורות של אנשים שונים עם חלומות שונים, כשלכולם מטרה אחת משותפת, לייצר סחורה "תוצרת הארץ".

אוסף הסיפורים והרשימות ב"תוצרת הארץ" הוא טיול בנופיה האנושיים והגיאוגרפיים של ישראל, דרך דמויות שיצרו בה יש מאין. סטודנטים במחלקה לתרבות במכללה האקדמית ספיר יצאו למסע ברחבי הארץ, כדי לתעד ולחשוף את סיפוריהם של אנשים טובים באמצע הדרך שהחליטו, העזו, נאבקו בקשיים והצליחו.
הסיפורים המכונסים בספר הזה מתארים רגעים של עבודה קשה, נחישות ולפעמים גם טיפת מזל. פרקי הספר מפגישים בין סבתא ג׳מילה לבין רות דיין, בין כפרים בגליל לבין גינות אורבניות בתל־אביב ובין אנשים שנאלצו להמציא את הגלגל מחדש לבין כאלו שרק למדו לרכב על אופניים. התוצאה היא פסיפס עשיר של דמויות, מקומות וענפי תעשייה שונים בישראל. אולם יותר מכל, הם מציגים גיבורים אמיתיים בשר ודם, כאלו שהצלחתם לא בהכרח הגיעה אל מסכי הטלוויזיה או העיתונים, ובכל זאת, הם נוגעים ומשפיעים על החיים של כולנו.

לתוכן העניינים וקישורים לסיפורים - תוצרת הארץ - 2014

לקובץ הסיפורים תוצרת הארץ - 2014

תוצרת הארץ

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 0 =