במהלך סמסטר א' הקליניקה הכלכלית עסקה באתגרים הכלכליים שחווים יזמים.

יזמים הם אנשים בעלי שאיפות וחזון, ורואים את המטרה להצלחה לנגד עיניהם - ואילו ההיבט הכלכלי נחבא אל הכלים ומסתתר מאחורי האמונה כי "חשיבה חדשנית היא סוד ההצלחה", אולם כל היזמים נתקלים בשלבים שונים בחיי המיזם באתגרים כלכליים. זהו היבט חשוב ואף קריטי להצלחה. ממחקרים (למשל של חברת FRACTL  ו-BINSIGHTS) עולה כי הסיבות המרכזיות לכישלון של מיזמים נובעות מההיבט הכלכלי-עסקי.

במהלך התעמקות בנושא האתגרים, נחשפנו לשלל אפשרויות תמיכה ועזרה במיזמים, ואחת האפשרויות היא חממה טכנולוגית שמספקת לתקופה קצובה מימון וכן סיוע בניהול, בשיווק, באדמיניסטרציה (על ידי מתן מקום פיזי), בנוסף למענקים, שעמם נמנה מענק המדען הראשי.

במהלך הסמסטר יצאנו לסיור ב-Southup שער הנגב, שם אירח אותנו מנכ"ל החממה, אלעד יאורי. בסיור השתתפו סטודנטים מהקליניקה הכלכלית וחממת הפינטק, שפועלים במרכז ח"י בספיר. יאורי סיפר לנו על החממה, מטרתה והאמצעים שבהם היא תומכת במיזמים המצטרפים לחממה.

Southup היא חממה מיוחדת שהוקמה בדרום במטרה לקדם את הפריפריה, ובפרט את עוטף עזה, לצמצם את הפערים בין מרכז המדינה לפריפריה ולפתח את תחום ההיי-טק והטכנולוגיה בדרום. במסגרת החממה הובאו 16 סטארט-אפים מאזורים שונים ברחבי הארץ לדרום בעקבות ההטבות הניתנות להם במסגרת החממה, והכוונה היא לשלב בה בעתיד סטארט-אפים שיפותחו במרכז החדשנות בספיר.

במסגרת הסיור נפגשנו עם מקימי אחד הסטארט-אפים בחממה, שעוסק בפיתוח מכונה להדפסה תלת-ממדית צבעונית שתשמש אדריכלים להדפיס מבנים בפרק זמן קצר ובכמה צבעים. המיזם מהווה ייצור חדשני שאינו קיים בשוק.

בסיור הכרנו דרכים שונות שבהן ניתן לתמוך במיזמים, ושמענו על המסלול שעל מיזם לעבור עד שיוכל לפרוש כנפיים ולהתנהל בעצמאות.
הסיור איפשר למשתתפי הקליניקה הכלכלית ללמוד על דרכי התמיכה, הליווי והמימון הכלכלי הקיימים בשוק, כדי שנוכל להיעזר בכלים אלה במסגרת תמיכתנו במיזמים הצומחים במרכז והסיוע שאנו מעניקים למבקשי השירות החיצוניים.

עבור חממת הפינטק, הסיור איפשר יצירת קשר ישיר עם Southup לשיתוף פעולה במיזם עליו עובדים המשתתפים בתקופה הנוכחית - אפליקציית בנקאות חברתית לסטודנטים המאפשרת הלוואות בין סטודנטים (p2p).