הידרותרפיה למקצועות הבריאות

מועד הקורס הבא יפורסם בהמשך

לוגו עדי

בשיתוף "עדי נגב- נחלת ערן"

הידרותרפיה הינו טיפול שיקומי, אשר מתבצע במים. טיפול זה מוכר וידוע מזה שנים רבות. בשנים האחרונות קיבל תנופה והוא מתפתח ומתרחב לתחומי טיפול שונים ומגוונים בארץ ובעולם.
זהו טיפול חשוב ומשמעותי ומהווה מרכיב בעל ערך מוסף גדול מאוד שתורם לקידום המטופל והחזרתו לתפקוד מלא ואיכותי, יחד עם תחומי טיפול מרכזים חשובים כגון פיזיותרפיה, סיעוד, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועוד.

הטיפול ההידרותרפי ניתן בבריכות טיפוליות, מחוממות ומקורות, באופן פרטני או קבוצתי.
בטיפול ההידרותרפי, נעזרים ביתרונות הפיזיקאליים הייחודיים של המים, תוך שימוש במים כמדיה טיפולית מכילה, מרגיעה ומאתגרת. הסטודנטיות והסטודנטים בקורס לומדים את עקרונות הטיפול הפיזיקלי בכלל ובמים בפרט, במגוון רחב מאוד של אוכלוסיות, המתמודדות עם מוגבלויות וקשיים מכיוונים רבים כולל אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, אוכלוסיות עם פגיעות נוירולוגית נרחבות, עם פציעות אורטופדיות, ילדים עם עיכוב התפתחותי ועוד.
המים מאפשרים הפחתת עומסים משמעותית, הפחתת כאבים, הפחתת מוגבלויות והעצמת היכולות. דברים אשר מהווים מפתח להצלחת השיקום. הם אינם תחליף ליתר הטיפולים אבל מהווים נדבך חשוב במכלול המעטפת הטיפולית.

בקורס נלמד ונרכוש כלים, כיצד ״ להמיר״ את הטיפול היבש, לטיפול ״רטוב״, לדוגמה:

 • טיפול הידרותרפי איכותי, הינו ההבנה שלא מדובר באותו הטיפול, רק במים, אלא היכולת לנצל ולמקסם את התכונות הפיזיקליות וההשפעות הפיזיולוגיות של המים, כגון כוח הציפה והיכולת לווסת ולדייק את העומסים בצורה טבעית וזורמת.
 • בהבנה כיצד המשחק בין כוח הכבידה לכוח הציפה (האפקט המטה צנטרי) יכול לסייע לנו בייצוב מול תנועה, בלימוד ותרגול תנועה איכות, מדויקת.
 • ביכולת לשפר שיווי משקל ולהקטין את הסיכון לנפילות, תוך ניצול כוח הציפה להפחתת עומסים/ כאבים ולאפשר ערעור שיווי משקל ומנגד לנצל את צפיפות המים והלחץ ההידרוסטטי, להגביר התנגדות וכל זאת תוך יכולת לאתגר את המטופל תוך שמירה על בטיחות מקסימלית.
 • בניצול המים לתבניות תנועה מורכבות, איכותיות, פונקציונליות.
 • ביכולת לאפשר חווית תנועה איכותית, גם כאשר המגבלות מאוד משמעותיות, בדגש על פגיעות נוירולוגיות משמעותיות, הן במבוגרים והן בילדים
 • בכיף ובהנאה, בהחזרת חדוות התנועה והכיף שביכולת להיות שווה בין שווים.
 • הקורס, גם יאפשר לך לבצע טיפול איכותי במים אבל בנוסף יפתח ראייה רחבה יותר ויעשיר אותך כמטפל, בכלל.

הקורס מחבר בין מכללת ספיר לבין הכפר השיקומי ״עדי נגב - נחלת ערן״, מרכז שיקומי מהמובילים והגדולים בארץ. במרכז מתקן ובו בריכה טיפולית ייעודית, גדולה, מותאמת ומונגשת, מחוממת, עם ציוד רב ובעיקר מטפלים עם ניסיון רב בטיפול במגוון רחב מאוד של מטופלים, בין היתר עם, ילדים ומבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, ילדים המטופלים ביחידה להתפתחות הילד, מטופלי שיקום, משרד הביטחון וקופות החולים.
בקורס שורה של מדריכות ומדריכים מהשורה הראשונה בארץ, בעלי הכשרות רבות בארץ ובעולם, בתחום זה, בעלי ותק רב, ניסיון קליני עשיר בהדרכת סטודנטים ובטיפול במים.

אורי אלבר

אורי אלבר - רכז הקורס
פיזיותרפיסט והידרותרפיסט בעל ותק של מעל 20 שנה: BPT, Msc וניסיון עשיר מאוד בטיפול במגוון רחב מאוד של מטופלים בכל הגילאים.
מאמן שחיה, מאמן ריצה, מאמן חדר כושר. בעל הכשרות רבות, הן בתחום הפיזיותרפיה והן בתחום ההידרותרפיה.

מירב הדר פרומר

מירב הדר פרומר
(MScPT) דוקטורנטית לפיזיותרפיה באוניברסיטת אלקלה, מדריד.  מרצה בכירה בגישת הליוויק וחברה בהנהלת ארגון ההליוויק הבינלאומי.
מנחת ICF מטעם ארגון הבריאות העולמי, מאמנת שחייה ומרצה בארץ ובעולם בתחומי ההידרותרפיה השונים כבר למעלה מ 25 שנה. בעלת נסיון רב בטיפול במים בתחומי התפתחות הילד ושיקום נוירולוגי ואורתופדי. עובדת כיועצת מקצועית בחוגי הספורט לילדים ונוער באיל"ן ספיבק- מרכז ספורט לאנשים עם מוגבלות ברמת גן.

הגר גוטמן

הגר גוטמן
הידרותרפיסטית בכירה ומורה בכירה לשיטת הטיפול וואטסו ((WATSU®. יו"ר-שותף של הועד המנהל וחברה בוועדת ההכשרות של האירגון הבינלאומי לטיפול במגע במים W.A.B.A. . להגר ניסיון של מעל 24 שנה בטיפול במים בילדים ומבוגרים במגוון רחב של בעיות בריאות ולקויות התפתחותיות. במהלך עבודתה למדה והתמחתה בשימוש בוואטסו ככלי טיפולי לטיפול במחלות כרוניות המלוות בכאב ולחץ נפשי, כגון פיברומיאלגיה ופרקינסון וכן לבעיות על רקע אורטופדי ונוירולוגי. הגר מלמדת וואטסו בתוכניות להכשרת מטפלים במים ברחבי הארץ וכן מובילה סדנאות מקצועיות בתחום זה.

חמוטל עוזיאל
פיזיותרפיסטית התפתחותית והידרותרפיסטית בעלת ניסיון רב שנים בטיפול ובהדרכות לאנשי מקצוע והורים בתחום התפתחות הילד.

 • בוגרי ובוגרות מקצועות הבריאות, בעלי תעודה מטעם המוסדות המוכרים. פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, סיעוד.
 • סטודנטים וסטודנטיות ממקצועות הבריאות, שנה ד׳, מהמוסדות המוכרים.

התכנית מאפשרת חשיפה לעולם המים תוך דגש על מקסום תכונות המים והשפעתם על תהליך השיקום.
התכנית משלבת תרגול והתנסות משמעותית, מעשית במים לבין לימוד תאורטי בכיתה.
בנוסף, הסטודנטים יצטרכו לבצע סטאג׳ של 30 שעות.

בתכנית:

 • נשים דגש על ניצול מיטבי של המים לצרכי השיקום תוך הבנה מעמיקה של התכונות הפיזיקאליות של המים וההשפעות הפיזיולוגיות של השהייה בשמים חמים. 
 • נחשף למגוון שיטות טיפוליות ייעודיות למים ומהוות נדבך מאוד משמעותי בטיפול ההידרותרפי
 • יושם דגש קליני משמעותי, תוך שילוב מטופלים אמיתיים במגוון תחומים, תוך העשרה והכוונה מקצועית של הפיזיותרפיסטים/ הידרותרפיסטים ״מעדי נגב״

מועד ומיקום חדשים יפורסמו בהמשך

כפר השיקומי "עדי נגב-נחלת ערן", במועצה אזורית מרחבים, סמוך לאופקים

"עדי נגב- נחלת ערן", השוכן במועצה האזורית מרחבים, הינו כפר שיקומי ייחודי מסוגו בעולם.
הכפר מציע בית חם, מקצועי, מכבד ואוהב לתינוקות, ילדים ובוגרים עם מוגבלויות מורכבות.
בכפר מרכז רפואי לשיקום ע"ש הארווי וגלוריה קיילי, המיועד לשיקום אנשים מהקהילה לאחר פגיעות נרכשות. המרכז הרפואי כולל מחלקות שיקום באשפוז בהתמחות אורתופדית ונוירולוגית וכן מחלקת שיקום יום. בעתיד תפתח גם מחלקת אשפוז שלישית, שיחד איתה יהיו סה"כ 108 מיטות אשפוז. 
הפעילות של העמותה מתבססת על האמונה כי לכל אדם באשר הוא מגיעה איכות החיים הטובה ביותר, המושתתת על אהבה ללא תנאי. מטרת העמותה הינה לאפשר לכל דייר ומטופל חיים יצרניים ומכובדים ככל האפשר הכוללים תרומה לחברה ושילוב בחיי הקהילה.

 מרכז מידע, ייעוץ והרשמה

6606* | 077-9802802 | info@sapir.ac.il

  מזכירות כללית

077-9802353

  רכזת הקורס

גב' שקד כהני
shakedk@sapir.ac.il

  בכל שאלה ניתן לפנות אלינו

infost@sapir.ac.il