במכללה האקדמית "ספיר" מתקיימים אירועים וסיורים שונים
להכרות עם מגוון הקהילות בחברה הישראלית, בדגש על אזור הדרום.

החברה החרדית בתקשורת ובמדיה

בתאריך ה-27.1.21 תתקיים הרצאה שנייה ע"י נתן זליקוביץ, מנהל מיזם "מפגשים מחוץ לקופסה".

אנו חיים בדור המדיה, והתבוננות בייצוג של החרדים במדיה ובתרבות הינה דרך נהדרת לבחון את תפיסות העולם והעמדות של החברה כלפי המגזר. במהלך יחידה זו נערוך צפייה ביקורתית בקטעי מדיה וקולנוע שונים הנוגעים לחברה החרדית. יחידה זו תעניק לנו פרספקטיבה ייחודית על החוויה, תפיסות העולם והחשש במפגש בין הסטודנט החרדי לעולם האקדמיה.

להרשמה

ציון חג הסיגד במכללת ספיר

במשך דורות חלמו יהודי אתיופיה על השיבה לירושלים כדי להתאחד מחדש עם שאר היהודים. חג הסיגד היה ליום של צום, בקשת מחילה על חטא, מקור להתחזקות במצוות, יום של גיבוש בקרב קהילת ביתא-ישראל, ומעל לכל תחינה בפני ה' שישיב את עמו – ביתא-ישראל – לירושלים, ביטוי לכיסופים לציון.
 
ביום ראשון 15.11.20 הוקרן הסרט "ליידי טיטי" ולאחריו התקיימה פגישה עם היוצרת אסתי עלמו וקסלר, שסיפרה על תהליך יצירת הסרט.
וורקו הוא בחור אתיופי בן 27 עני ושובניסט. הוא נכנס לחובות וכשבריוני העולם התחתון רודפים אחריו הוא מחליט לברוח לבית אימו ולהתחפש לאישה סקסית וחצופה בשם טיטי. דווקא אז הוא לומד להכיר את עצמו, מוצא אהבה ולומד על בשרו מה המשמעות של להיות אישה אתיופית בישראל.
 
ביום שני 16.11.20 התקיימו באופן מקוון:
סדנת ריקוד אתיופי מסורתי עם מנאלה טרונך מכפר איבים - עושר המחול האתני באתיופיה נובע ממגוון הקבוצות האתניות החיות בה, ולא מכמות הריקודים שיש לקבוצה זו או לאחרת. מאחר שאותו מחול הוא בעל שימושים שונים, ועשוי להתאים לאירועים שונים – שמחות, חתונות וחגיגות לאומיות - ניתן לשנות את מילות השירים המלווים את המחול בהתאם לאירוע, אבל המקצב ומבנה המחול על חומריו התנועתיים נותר זהה.
סדנת רוקמות מסורתית עם אלדד תרקה - ה"רוקמות" הן נשים יוצאות אתיופיה החיות בשדרות. הנשים יוצרות יחד אמנות מסורתית עם סיפור וטעם אישי, רקמה אתיופית מרהיבה ואותנטית בעבודת יד.
הוקרן הסרט "עלים אדומים", בבימוי של בזי גטה.
מסגניו יוצא למסע התפכחות שעובר בין בתיהם של ילדיו.  ולומד שהוא זן נכחד של התרבות והערכים האתיופים שהאמין בהם בכל מאודו ושחשב שהנחיל לילדיו. אולם המציאות האכזרית טופחת על פניו בעוצמה עזה. האכזבה ולאחריה הפיכחון הם קשים מנשוא. מסגניו, חמוש בכמה אמיתות חדשות על העולם. מנסה בדרכו לחיות בעולם הזה.

באירועים השתתפו כ-300 אנשי סגל המכללה ,סטודנטים ותושבי האזור.

פך השמן הטהור

בתאריך ה-15.12.20 התקיימה הרצאה ראשונה בסדרה ע"י נתן זליקוביץ, מנהל מיזם "מפגשים מחוץ לקופסה". ההרצאה לכבוד חנוכה הייתה על מרד המכבים, המהווה את הבסיס לאידיאולוגיה החרדית המתבדלת.
הציבור הוזמן להכיר את הנרטיב, הערכים והאמונות של המגזר החרדי, את מגוון הזרמים, מגמות השינוי, ואת היחס ל"השכלה" במבחן סיפור חנוכה, החילון באירופה במאות ה-18' וה-19' ועד ימינו אנו.
בשונה מסיפור על לוחמי חירות ומולדת המקובל בנרטיב הישראלי, סיפור חנוכה החרדי עוסק במאבק ההרואי של המכבים ב"תרבות יוון", התרבות ההלניסטית ששטפה את העולם וכמובן בתרבות הליברלית מערבית וערכיה כיום.

תערוכת "מעשה אנושי"

"מעשה אנושי" הינו פרויקט בו מלווים סטודנטים לאומנות אנשים המתמודדים עם לקות על הספקטרום הנפשי מ"גוונים" ומ"אנוש".
לסיום הפרויקט נערכת תערוכה מרשימה של תוצרי הפרויקט ברחבי הקמפוס עם חלוקת תעודות למשתתפים. השנה ,עקב משבר הקורונה, יצא קטלוג של תוצרי הפרויקט במקום תערוכה.

יצירת קולאז'
יצירה בפרויקט מעשה אנושי
אישה מהגב מציירת פרחים
קולאג'

הכרות עם האוכלוסייה הבדואית לגווניה
סיור באום בטין וברהט

בתאריך ה-20/02/2020 נפגשנו עם נשים משכילות מאום-בטין, אשר שיתפו באתגרי הכפר ובקושי המלווה סטודנטים, שמגיעים מהכפר למכללה. לאחר מכן הכרנו סטודנטים בדואיים מרהט המשתייכים לקהילת "תוצרת הארץ".

מזיגת תה מקנקן בדואי
מפגש והסברים באוהל בדואי
צוות משרד הדיקן בסיור באום בטין
תקרה מקושטת במבנה בסיור באום בטין
ביקור באוהל בדואי עם שלט של תוצרת הארץ
מפגש במתנ"ס ביישוב דואי
הסבר של מנהיג בדואי לעובדים בסיור
סיור בכפרים הבדואים

הכרות עם האוכלוסייה החרדית
סיור חנוכיות בבני ברק במסגרת סדרה חברתית

בתאריך ה-29/12/2019 יצאנו עם כ-80 סטודנטים לבני ברק, שם ערכנו היכרות עם אנשי המקום, שאירחו אותנו בלבביות ושיתפו בטקס הדלקת נרות חנוכה.

אישה חרדית בהסברים במהלך סיור
סיור חנוכיות בבני ברק
סיור בבתי חרדים
סטודנטים וסגל בסיור חנוכיות בבני ברק

הכרות עם האוכלוסייה  החרד"לית

תורה - אידאולוגיה - אקדמיה בתאריך ה-24/06/2018

סיור דתיים לאומיים
בסיור דתיים לאומיים
מרצה בסיור בבית כנסת
מרצה בסיור דתיים לאומיים וסגל מקשיבות לו

הכרות עם האוכלוסייה הבדואית
בדגש על נשות הקהילה המושכות בחוטים

בתאריך ה- 19/3/2018 התקיים סיור הכרות עם האוכלוסייה הבדואית. נפגשנו עם נשים עוצמתיות, המובילות את העמותה לקידום מעמד האישה הבדואית וביקרנו במיזם שלהן.

הכרות עם החברה האתיופית
תרבות ענפה לצד התמודדות עם אתגרי התקופה

בתאריך ה-11/02/2018 יצאנו להכיר את התרבות של יוצאי אתיופיה על ייחודיותה ואתגריה.

טקס הגשת קפה אתיופי מסורתי
סגל ספיר בבית בוף אתיופי מסורתי
הדרכה בבית בוץ מסורתי
מדף בוץ ובו כלים אתיופיים מסורתיים
סיור באתר ביתא ישראל
כלים אתיופים מסורתיים
פאנל בנושא השתלבות בני העדה האתיופית בישראל
משתתף בפאנל