ד"ר שי פיטלזון, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ממובילי הפלטפורמה "נושמים" - כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם, להתמודדות עם משבר הקורונה

בתרחישי האימה של מגפת הקורונה יהיו אלפי מונשמים. מדינת ישראל עושה מאמצים כבירים להגדלת כמות מכשירי ההנשמה, אך האם יש מספיק צוותי רפואה מיומנים בהנשמה?

משרד הבריאות הורה להכשיר מפעילי מכונות הנשמה רבים עבור בתי החולים בהכשרות מהירות ובסיסיות כדי להתכונן לצונאמי של מונשמים והבין שיש לתמוך במנשימים המגוייסים תוך כדי עבודתם.

רשת הבריאות 8400 (חל"צ) אשר הוקמה ע"י דר' יאיר שינדל, מריוס נאכט (צ'קפוינט), יובל קבילי, איציק דבש, ודפנה מורביץ התגייסה למאבק הלאומי במגפת הקורונה ופועלת לאיגום משאבים ותכלול מהלכי רוחב לטיפול באתגרי משבר הקורונה ברמה הלאומית, מערכת הבריאות, אקדמיה ותעשיית ה-HealthTech.

צוות משימה של 8400 יזם את פיתוחה של פלטפורמת ׳נושמים׳ ולשם מימושה הטכנולוגי נרתמה למשימה חברת WiX. המיזם פותח ללא מטרות רווח ובהתנדבות, בשיתוף עם שירותי בריאות כללית ועבור משרד הבריאות.

את הצוות מוביל דר׳ שי פיטלזון מרשת הבריאות 8400, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ומרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון ויחד איתו הילה שמיר, סמנכ״לית בחברת ציוד רפואי וסטודנטית שלו לתואר שני בניהול מערכות בריאות בבן גוריון, ומיכל קאהן, סמנכ"לית ב-8400, אשר זיהו את הצורך המיידי. הם חברו לפרופ׳ מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי סורוקה ואלי קרקו, מנהל המחלקה להטמעת טכנולוגיות רפואיות בכללית אשר אמונים על התכנים המקצועיים

פניה של דר׳ שי פיטלזון ומיכל קאהן לחברת WiX הובילה לשיתוף פעולה עוד באותו הערב ופיתוח מאומץ יום ולילה גם בסופ"שים יחד עם יואב אברהמי מבכירי החברה, וצוות של וויקסים בניהול יובל חיימוביץ'. הפלטפורמה 'נושמים' הוקמה בזמן שיא של 10 ימים.

את היוזמה אימצו והובילו במשרד הבריאות פרופ׳ ירון ניב, סמנכ"ל משרד הבריאות לאיכות ובטיחות הטיפול, יחד עם דנה ארד, מנהלת מערך בטיחות מטופלים (בפועל).

פלטפורמת ׳נושמים׳ הינה כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם בעלי מיומנויות בסיסיות, אשר הוכשרו עבור משבר הקורונה. נקודות ההחלטה בהנשמה זוהו ובהן מתאפשרת תמיכה במפעיל.

הכלי איננו מחליף הוראות רפואיות ואיננו במקום הדרכה בסיסית, אלא משלים אותן בכך שהוא משמש כ״מורה נבוכים״ בזמן העבודה, בעת הפעלת המנשמים.

הפלטפורמה עובדת על ניידים, טבלטים ומחשבים ויכולה לפעול גם ללא חיבור לרשת.

https://www.noshmim.app/

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

בוגר המכללה מונה לנציב קבילות הסטודנטים

מורן ברנס (35), מנכ"ל משותף ובעלים של משרד הפרסום "דרומה" מונה לנציב קבילות הסטודנטים במכללה האקדמית ספיר.  ברנס בוגר התואר לתקשורת בספיר ויו"ר אגודת הסטודנטים לשעבר. גר בשדרות ומנהל את המשרד "דרומה" שפועל בקיבוץ ניר עם.     מורן ברנס: "כבוגר של המכללה האקדמית ספיר וכיו"ר אגודת הסטודנטים לשעבר אני שמח תמיד לתרום ולפעול לטובת הסטודנטים ולטובת המוסד האקדמאי שתרם באופן משמעותי להצלחתי האישית והמקצועית. התרגשתי לקבל את הבקשה מהנהלת המכללה לשמש כנציב קבילות הסטודנטים.

ספיר בחזית ההתמודדות עם משבר הקורונה

מחקר חדש יבדוק את הערכת העלות מול התועלת של התמודדות המדינה עם הקורונה. ד"ר רונן ארבל, ראש המחלקה לשיווק טכנולוגי בספיר זכה במענק מחקר תחרותי מטעם המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות על מחקרו: "הערכת עלות / מועילות של האמצעים השונים להתמודדות עם מגפת הקורונה".  המחקר נערך בשיתוף פרופ' אמריטוס יוסי פליסקין באוניברסיטת בן גוריון ומרצה בהרווארד.  האמצעים שננקטו עד עתה בישראל להתמודדות עם מגפת הקורונה בוצעו ללא התחשבות מספקת במשמעויות הכלכליות שלהם.