ד"ר שי פיטלזון, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ממובילי הפלטפורמה "נושמים" - כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם, להתמודדות עם משבר הקורונה

בתרחישי האימה של מגפת הקורונה יהיו אלפי מונשמים. מדינת ישראל עושה מאמצים כבירים להגדלת כמות מכשירי ההנשמה, אך האם יש מספיק צוותי רפואה מיומנים בהנשמה?

משרד הבריאות הורה להכשיר מפעילי מכונות הנשמה רבים עבור בתי החולים בהכשרות מהירות ובסיסיות כדי להתכונן לצונאמי של מונשמים והבין שיש לתמוך במנשימים המגוייסים תוך כדי עבודתם.

רשת הבריאות 8400 (חל"צ) אשר הוקמה ע"י דר' יאיר שינדל, מריוס נאכט (צ'קפוינט), יובל קבילי, איציק דבש, ודפנה מורביץ התגייסה למאבק הלאומי במגפת הקורונה ופועלת לאיגום משאבים ותכלול מהלכי רוחב לטיפול באתגרי משבר הקורונה ברמה הלאומית, מערכת הבריאות, אקדמיה ותעשיית ה-HealthTech.

צוות משימה של 8400 יזם את פיתוחה של פלטפורמת ׳נושמים׳ ולשם מימושה הטכנולוגי נרתמה למשימה חברת WiX. המיזם פותח ללא מטרות רווח ובהתנדבות, בשיתוף עם שירותי בריאות כללית ועבור משרד הבריאות.

את הצוות מוביל דר׳ שי פיטלזון מרשת הבריאות 8400, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ומרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון ויחד איתו הילה שמיר, סמנכ״לית בחברת ציוד רפואי וסטודנטית שלו לתואר שני בניהול מערכות בריאות בבן גוריון, ומיכל קאהן, סמנכ"לית ב-8400, אשר זיהו את הצורך המיידי. הם חברו לפרופ׳ מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי סורוקה ואלי קרקו, מנהל המחלקה להטמעת טכנולוגיות רפואיות בכללית אשר אמונים על התכנים המקצועיים

פניה של דר׳ שי פיטלזון ומיכל קאהן לחברת WiX הובילה לשיתוף פעולה עוד באותו הערב ופיתוח מאומץ יום ולילה גם בסופ"שים יחד עם יואב אברהמי מבכירי החברה, וצוות של וויקסים בניהול יובל חיימוביץ'. הפלטפורמה 'נושמים' הוקמה בזמן שיא של 10 ימים.

את היוזמה אימצו והובילו במשרד הבריאות פרופ׳ ירון ניב, סמנכ"ל משרד הבריאות לאיכות ובטיחות הטיפול, יחד עם דנה ארד, מנהלת מערך בטיחות מטופלים (בפועל).

פלטפורמת ׳נושמים׳ הינה כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם בעלי מיומנויות בסיסיות, אשר הוכשרו עבור משבר הקורונה. נקודות ההחלטה בהנשמה זוהו ובהן מתאפשרת תמיכה במפעיל.

הכלי איננו מחליף הוראות רפואיות ואיננו במקום הדרכה בסיסית, אלא משלים אותן בכך שהוא משמש כ״מורה נבוכים״ בזמן העבודה, בעת הפעלת המנשמים.

הפלטפורמה עובדת על ניידים, טבלטים ומחשבים ויכולה לפעול גם ללא חיבור לרשת.

https://www.noshmim.app/

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

עו"ד גלעד שר, על חוויותיו במלחמת יום הכיפורים

לקחי מלחמת יום הכיפורים עיצבו במידה רבה את דרכו של עו"ד גלעד שר, יו"ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית ספיר, הן בצה"ל כאלוף משנה במילואים, כמפקד חטיבה משוריינת וכסגן מפקד אוגדה, והן כאזרח בשדה המדיני. בשיחה עם שלמה רז בפודקאסט "רשת עושים היסטוריה", משתף שר מחוויותיו במלחמת יום הכיפורים כתותחן טנק בגדוד 46 בחטיבה 401, אחת מחטיבות השיריון הסדירות שהיו אז בסיני: הוא נטל חלק בקרבות הבלימה ובניסיונות להגיע אל המעוזים המכותרים ע"י הצבא המצרי, והשתתף בקרבות שנכנסו למורשת הקרב של צה"ל - בהם גם המארב בוואדי מבעוק שהכריע במידה לא מבוטלת את הצבא המצרי ואת גורל המערכה בדרום.

כלכלה מצטיינת

הסטודנטים במחלקה לכלכלה וחשבונאות במכללה האקדמית ספיר בראש טבלת שיעור מסיימי הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת. מנתוני מועצת רואי החשבון שפורסמו באחרונה, עולה כי 87% מהסטודנטים מהמחלקה לכלכלה במכללה האקדמית ספיר עברו את הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת במועד סתיו 2020, שיעור המעבר של המכללה האקדמית ספיר הוא הגבוה מבין כל מוסדות הלימוד בישראל. נתון זה מציב את המכללה האקדמית ספיר בראש טבלת עוברי הבחינה האימתנית מבין כלל המוסדות האקדמיים בארץ. מתוך 15 סטודנטים, 14 מהם ניגשו לבחינה בפעם הראשונה ועברו את הבחינה 13 סטודנטים.