ד"ר שי פיטלזון, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ממובילי הפלטפורמה "נושמים" - כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם, להתמודדות עם משבר הקורונה

בתרחישי האימה של מגפת הקורונה יהיו אלפי מונשמים. מדינת ישראל עושה מאמצים כבירים להגדלת כמות מכשירי ההנשמה, אך האם יש מספיק צוותי רפואה מיומנים בהנשמה?

משרד הבריאות הורה להכשיר מפעילי מכונות הנשמה רבים עבור בתי החולים בהכשרות מהירות ובסיסיות כדי להתכונן לצונאמי של מונשמים והבין שיש לתמוך במנשימים המגוייסים תוך כדי עבודתם.

רשת הבריאות 8400 (חל"צ) אשר הוקמה ע"י דר' יאיר שינדל, מריוס נאכט (צ'קפוינט), יובל קבילי, איציק דבש, ודפנה מורביץ התגייסה למאבק הלאומי במגפת הקורונה ופועלת לאיגום משאבים ותכלול מהלכי רוחב לטיפול באתגרי משבר הקורונה ברמה הלאומית, מערכת הבריאות, אקדמיה ותעשיית ה-HealthTech.

צוות משימה של 8400 יזם את פיתוחה של פלטפורמת ׳נושמים׳ ולשם מימושה הטכנולוגי נרתמה למשימה חברת WiX. המיזם פותח ללא מטרות רווח ובהתנדבות, בשיתוף עם שירותי בריאות כללית ועבור משרד הבריאות.

את הצוות מוביל דר׳ שי פיטלזון מרשת הבריאות 8400, ראש ההתמחות הביו-רפואית במחלקה לשיווק טכנולוגי ומנהל המעבדה לבריאות דיגיטלית במכללת ספיר, ומרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון ויחד איתו הילה שמיר, סמנכ״לית בחברת ציוד רפואי וסטודנטית שלו לתואר שני בניהול מערכות בריאות בבן גוריון, ומיכל קאהן, סמנכ"לית ב-8400, אשר זיהו את הצורך המיידי. הם חברו לפרופ׳ מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי סורוקה ואלי קרקו, מנהל המחלקה להטמעת טכנולוגיות רפואיות בכללית אשר אמונים על התכנים המקצועיים

פניה של דר׳ שי פיטלזון ומיכל קאהן לחברת WiX הובילה לשיתוף פעולה עוד באותו הערב ופיתוח מאומץ יום ולילה גם בסופ"שים יחד עם יואב אברהמי מבכירי החברה, וצוות של וויקסים בניהול יובל חיימוביץ'. הפלטפורמה 'נושמים' הוקמה בזמן שיא של 10 ימים.

את היוזמה אימצו והובילו במשרד הבריאות פרופ׳ ירון ניב, סמנכ"ל משרד הבריאות לאיכות ובטיחות הטיפול, יחד עם דנה ארד, מנהלת מערך בטיחות מטופלים (בפועל).

פלטפורמת ׳נושמים׳ הינה כלי דיגיטלי לתמיכה בביצועים של מפעילי מנשם בעלי מיומנויות בסיסיות, אשר הוכשרו עבור משבר הקורונה. נקודות ההחלטה בהנשמה זוהו ובהן מתאפשרת תמיכה במפעיל.

הכלי איננו מחליף הוראות רפואיות ואיננו במקום הדרכה בסיסית, אלא משלים אותן בכך שהוא משמש כ״מורה נבוכים״ בזמן העבודה, בעת הפעלת המנשמים.

הפלטפורמה עובדת על ניידים, טבלטים ומחשבים ויכולה לפעול גם ללא חיבור לרשת.

https://www.noshmim.app/

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

חדש על המדף:  תרבות אדריכלית בירושלים בתקופת המנדט הבריטי

"Architectural Culture in British Mandate Jerusalem, 1917-1948"- ספר חדש לד"ר ענבל בן-אשר גיטלר, מרצה במחלקה לתקשורת, במחלקה לתרבות - יצירה והפקה ובמחלקה ללימודים רב-תחומיים הספר "תרבות אדריכלית בירושלים בתקופת המנדט הבריטי, 1917-1948", עוסק בתקופה מרתקת וקריטית בהיסטוריה האדריכלית של ירושלים. הספר מציג את אדריכלות תקופת המנדט מזווית חדשה, ובוחן אותה דרך מחקר של ארבעה בניינים להם נודעה השפעה ארוכת-טווח על המרחב הבנוי של העיר. המחברת מראה כיצד בנייתם נוצרה מתוך השפעות בין-תרבותיות ויחסים בין קהילות הבריטים, האמריקאים, הציונים והפלסטינים המוסלמים.

יזמות וחדשנות במכללה האקדמית ספיר

השקת קהילת "TECH-NEGEV" והרצאה של היזם הסדרתי, מנכ''ל ומייסד שותף של Outbrain, ירון גלאי קהילת  TECH-NEGEV הינה יוזמה משותפת של מרכז החדשנות והיזמות - ח"י בספיר במכללה האקדמית ספיר, מעברים נגב צפוני, אשכול רשויות נגב מערבי והחממה הטכנולוגית SouthUp Incubator. ביום רביעי האחרון, התקיים אירוע השקת קהילת "TECH-NEGEV", קהילת היזמים של הנגב המערבי.  באירוע המקוון השתתף היזם הסדרתי - ירון גלאי, מנכ''ל ומייסד שותף של Outbrain, שדיבר על הנוסחה, שכל יזם חייב להכיר, כדי להקפיץ את הסטארטאפ שלו ואף נתן כמה טיפים שימושיים ליזמים שבתחילת דרכם.  TECH-NEGEV חרטה על דגלה את נושא התרבות הטכנולוגית באזור הנג