דרך מילים: קריאה וכתיבה במרחב טיפולי.

ספר חדש לד"ר שרית בר זקן, מרצה בתכנית לתואר שני בעבודה סוציאלית בספיר,  בשיתוף עם ד"ר אורלי וקנין

הספר מציג  מבחר מאמרים של מיטב הכותבים בארץ, העוסקים בטיפול והדרכה באמצעות טקסט נקרא ונכתב. הכותבים מדגימים כיצד הטקסט הנקרא ו/או הנכתב משמש מצע להכלה של מרחבי הנפש הלא מודעים והמודעים, ולתהליכי עיבוד של היחסים הטיפוליים ויחסי הדרכה. 

בספר שלושה שערים, האוספים וממפים את כוחם הטרנספורמטיבי של הקריאה והכתיבה בתהליכים טיפוליים ובתהליכי הדרכה של מטפלים:

  1. האיכויות הטיפוליות של הקריאה והכתיבה, מרחיב את התשתית התאורטית להבנת הפוטנציאל שמזמנים תהליכי קריאה וכתיבה במרחב טיפולי
  2. יישומים ודרכי התערבות בטיפול באמצעות קריאה וכתיבה, המאופיינים בפתיחות למציאות אקטואלית של עולם המסכים וצריכה של טקסטים בערוצים דיגיטליים, מעוגנים בתאוריה וכוללים הדגמות ותיאורי מקרה.
  3. תרומתם של תהליכי קריאה וכתיבה לטיפול באוכלוסיות ייחודיות, כגון טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי, מחשבות על טיפול בחברה הערבית, טיפול בהורות וטיפול דיאדי, טיפול בפגיעות מיניות ועבודה עם משפחות שכולות.

הספר מציע לכל קורא העוסק בתחום הטיפול, גם כזה שאינו ביבליותרפיסט, להיות החולם, המפרש והמחבר בין ההגות והפרקטיקה הביבליותרפית לבין שפתו המקצועית וניסיונו המקצועי, ולייצר דיאלוג מפרה בין שיטות הטיפול השונות. 

ד"ר שרית בן זקן

ד"ר שרית בר זקן, מרצה במכללת ספיר במחלקה לתואר שני בעבודה סוציאלית. ראשת התוכנית לתואר שני לביבליותרפיה במכללת סמינר הקיבוצים, מטפלת ומדריכה בכירה באמצעות ביבליותרפיה. בוגרת תוכנית פוסט-דוקטורט במכון מופ"ת. עוסקת בתחומי המחקר וההוראה בטיפול באמצעות אומנויות מכוון רגישות תרבותית, טיפול והדרכה באמצעים יצירתיים ונרטיביים, בשילוב היבטים של קריאה וכתיבה. מחקריה מתפרסמים בארץ ובעולם.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

כנס קהילות אמנות
לאחרונה נערך כנס קהילות מורים לומדות במוזאון ארץ ישראל עבור כל מורי קהילות האמנויות במשרד החינוך, בחסות מכללת ספיר. הכנס התקיים לזכרה של מתי וייס ז"ל, שהיתה חלק מצוות ההקמה והפיתוח של  מפעל הקהילות לאמנויות בשש שנים האחרונות ונרצחה בשבת השחורה. לכנס הגיעו כ-250 מורים ומנחים מצפון ועד דרום, אחרי שנת עבודה קשה ומטלטלת במערכת החינוך. לצידן שמחנו לארח בכנס גם מורים משתי קהילות חלוצות ללימוד השפה העברית בחברה הערבית. ההתרגשות היתה רבה מעצם המפגש, החיבוק, והצורך העז לסכם יחד שנה כה מאתגרת שעברה על כולם. שרון שפלן, המפקחת לאמנות חזותית מטעם משרד החינוך האגף לאמנויות סיכמה: "היה כנס מעולה, א
פרויקט מגנה
שתי תושבות העוטף, שחוו על בשרן את הנורא מכל ב-7 באוקטובר, פיתחו מערכת ייחודית לניהול אירועי חירום • "לא ייתכן שלוקח שלושה ימים מלאים להבין מה קורה" • המיזם הוצג לצד עוד כ-30 פרויקטים בכנס "דמו דיי" של המכללה האקדמית ספיר על סיפורן האישי מה-7 באוקטובר של הסטודנטיות גוני קופרשטיין-אבני ממפלסים ורותם שחף, ממושב ניר משה ועד לפיתוח המיזם "מגנה" ועל עוד מיזמים חשובים, שפותחו במעבדות מרכז החדשנות והיזמות בספיר, תוכלו לקרוא בכתבתה של דניאלה גינזבורג, שפורסמה בישראל היום. לכתבה המלאה