פסטיבל קולנוע דרום ה-19 יתקיים השנה בין התאריכים 10-17.9.2020 במהדורה מיוחדת ובתפאורה חדשה במרחב קמפוס המכללה האקדמית ספיר, ובאירועים שונים בשדרות ובשער הנגב.

המכללה האקדמית ספיר ופסטיבל קולנוע דרום, עיריית שדרות והמועצה האזורית שער הנגב מזמינים את הקהל הרחב לחגיגה יוצאת דופן של קולנוע, טלוויזיה ואנימציה מישראל ומהעולם, מסיבות והופעות, ברחבי קמפוס המכללה.

אירועי הפסטיבל יתקיימו במהדורה מיוחדת בשלל פלטפורמות הקרנה ייחודיות מותאמות לעידן הקורונה, אך מחוץ למחוזות הזום: הקרנות דרייב אין פתוחות לקהל הרחב; הקרנות חוץ ליליות ברחבי הקמפוס; מפגשי תעשייה ואירועי פיצ'ינג ברחבי המכללה; שיחות ליליות על דשא הקמפוס; מיצגי אנימציה מבית מסלול אנימציה של בית הספר לאמנויות הקול והמסך בספיר; הקרנות סרטים דוקומנטריים ישראליים חדשים בבתי תושבים בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב ועוד.

פסטיבל קולנוע דרום יציג תכנית אמנותית עשירה ומרגשת של קולנוע ישראלי ובינלאומי עכשווי שיכלול בין היתר: פוקוס מיוחד על קולנוע חרדי בהנחיית חוקרת הקולנוע מרלין וניג; תחרות קולנוע ישראלי קצר חוצה ז'אנרים בשיתוף קרן מקור והתאחדות ענף הקולנוע בישראל; תחרות "קולנוע דרום חדש" שתכלול השנה 33 סרטי בוגרים/ות חדשים בנוכחות היוצרות והיוצרים; תכנית מיוחדת לקולנוע ביכורים בינלאומי; אוצרויות מיוחדות של קולנוע ישראלי עלילתי ותיעודי בנוכחות היוצרות/ים בהקרנות בכורה דרומיות, ועוד.

המעבורת
הפסטיבל ישיק השנה רצועה חדשה בשם "המעבורת", אשר תוקדש ליוצרים/ות בתחילת דרכם המקצועית ותעסוק באבני הדרך לתעשייה: מסרט הגמר, דרך הסרט הקצר הראשון עד לפיצ'ר הראשון והשני. במסגרת רצועה זו יתקיימו מספר מפגשים מיוחדים בהשתתפות יוצרים/ות וקרנות קולנוע בישראל.

קול קורא: סינמה אפטר
פסטיבל קולנוע דרום מגיב למשבר הקורונה ולהשפעותיו הדרמטיות על היצירה הקולנועית ותעשיית הקולנוע הגלובלית, ומשיק קול קורא חדש ליצירות העוסקות במדיום הקולנועי בעידן בו סגירת אולמות הקולנוע הופכת ממשית; במסגרת הקול הקורא "סינמה אפטר", יוזמנו יוצרים/ות ישראליים ובינ"ל להגיש יצירות קצרצרות (2-5 דק') העוסקות באופן רפלקסיבי במהות היצירה ויוצרי/ות הקולנוע. במסגרת זו, יוענקו פרסים כספיים לזוכים/ות.

חממת הקולנוע הבינלאומית סטודיו דרום
החממה בשיתוף פסטיבל שלוש היבשות בנאנט (Nantes), המכון הצרפתי בתל אביב וקרן רבינוביץ, תתקיים זו השנה ה-6 ברציפות בתאריכים 18-23.10.2020.

פוקוס קולנוע חרדי
לראשונה במסגרת פסטיבלית, יוקדש פוקוס מיוחד לקולנוע החרדי, שבינו לבין הקולנוע הישראלי מתרחשים יחסי גומלין מרתקים. במסגרת הפסטיבל אף יצויין 20 שנה להיווסדו של ענף קולנועי זה, שלרוב נסתר מהעין החילונית ומתקיים ביקום מקביל.

תחרות הקולנוע הקצר
התחרות בשיתוף קרן מקור והתאחדות ענף הקולנוע בישראל, תתקיים זו השנה השנייה בפסטיבל ותכלול 10 סרטים קצרים חדשים, מרתקים וחוצי ז'אנרים. ההקרנות יתקיימו בנוכחות היוצרים ובמסגרת התחרות יוענקו לזוכים/ות מענקי פיתוח בגובה 22,000 ₪.

תכנית ביכורים בינלאומית
לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום תיכלל בתכנית הפסטיבל רצועה מיוחדת המוקדשת ליצירות ביכורים קולנועיות מהעולם. לצד ההקרנות יתקיימו שיחות מקוונות עם היוצרים/ות.

פרופ' סמי שלום שטרית, יו"ר  הפסטיבל וראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך בספיר: "אני שמח מאוד שלא ויתרנו על התרבות! לא ויתרנו על הערך המוסף שלנו שהוא פסטיבל קולנוע דרום. על אף משבר הקורונה, יחד עם ראש העיר שדרות אלון דוידי ונשיא המכללה, פרופ' שי פלדמן, ובניצוחו של תמיר הוד מנהל הפסטיבל, גיבשנו פסטיבל במהדורה מיוחדת ונפלאה במכללת ספיר ובשדרות, באולמות ובחוצות, בשלל אירועי קולנוע מרתקים וחגיגיים, תוך שמירה על כל הנהלים. בואו לחגוג איתנו קולנוע דרום ותרבות בדרום".

אלון דוידי, ראש העיר שדרות: "פסטיבל קולנוע דרום הוא מסורת שנמשכת כבר 19 שנה ומסורות ממשיכים, גם כשהקורונה עודנה מרחפת בצלנו. אני שמח שהנהלת הפסטיבל ומכללת ספיר לא ויתרו על קיום הפסטיבל ויחד אתנו ועם מועצת שער הנגב נקיים את הפסטיבל בחודש ספטמבר, ממש רגע לפני חגי תשרי. הפסטיבל השנה יהיה ייחודי ושונה, ייתן מקום ליוצרים מקומיים משדרות והאזור ויכלול הקרנות דרייב-אין במרחבים הפתוחים שלנו. שדרות היא עיר של תרבות ואמנות ואני שמח שפסטיבל קולנוע דרום הוא חלק מאתנו. תודה לפרופ' שי פלדמן, לפרופ' סמי שלום שטרית ולתמיר ומיכל מנהלי הפסטיבל על הדבקות במטרה. אני מזמין את כל עם ישראל להיות יחד אתנו".

תמיר הוד, מנהל הפסטיבל ומיכל לביא, מנהלת אמנותית: "ייחודו של פסטיבל קולנוע דרום האהוב שלנו הוא המפגש האינטימי שהוא מייצר בין אנשים מכל קצוות החברה, בין היוצרות/ים לאלפי הצופות/ים, בין הסרטים לקהל. משהו שהחלטנו לא לתת לקורונה לקחת מאיתנו. הפסטיבל יפעל לשמר את סוד קסמו תוך שמירה מיטבית על בריאותם ובטיחותם של הצופות/ים והאורחות/ים. אנחנו מצפים לראות אתכן/ם בהמוניכם - תושבי שדרות ושער הנגב במתחמי הפסטיבל - ומבטיחים למלא את המרחק בין אדם לאדם בהשראה גדולה של יצירה".

ביה"ס לאמנויות הקול והמסך בראשות פרופ' סמי שלום שטרית והבמאי רני בלייר במכללת ספיר מציע תכנית לימודים במתכונת ארבע-שנתית כמקובל בבתי הספר המובילים בעולם. עד היום צברו הבוגרות והבוגרים עשרות פרסים בפסטיבלים ברחבי העולם. ביה"ס מקיים פעילויות בינלאומיות רבות ומפיק מדי שנה את פסטיבל הסרטים הבינלאומי "פסטיבל קולנוע דרום". בתוך תכני הפסטיבל השונים מובאת לידי ביטוי היצירה האמנותית של הסטודנטים/יות והבוגרים/ות, והפסטיבל משמש עבורם/ן זירת התמחות ייחודית המהווה קרש קפיצה משמעותי לתעשיית הקולנוע בארץ ובעולם.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

מיה לוי, מצטיינת מל"ג על מעורבות חברתית

מיה לוי, בוגרת טריה של בית הספר לעבודה סוציאלית בספיר, מצטיינת המועצה להשכלה גבוהה על התנדבות ופעולה למען הקהילה והפגנת מעורבות חברתית יוצאת דופן. זה למעלה משלוש שנים שמיה פעילה חברתית ובשנתיים האחרונות פעילה בפרויקט "נגב מודע ופעיל - קהילות מתחברות". במסגרת התוכנית, הסטודנטים מקדמים זכויות חברתיות בקרב אוכלוסיות קצה. במהלך שנות התנדבותה, סייעה מיה לתושבים רבים לקדם את זכויותיהם ולהתארגן יחד כקהילה לשינוי חברתי אזורי. היא יצרה קשר עם קהילת בני המנשה, גייסה מתנדבות מהקהילה שעסקו במיפוי סוגיות בתחום החינוך והתארגנו לקידום זכויות בנושא זה.

עו"ד גלעד שר, על חוויותיו במלחמת יום הכיפורים

לקחי מלחמת יום הכיפורים עיצבו במידה רבה את דרכו של עו"ד גלעד שר, יו"ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית ספיר, הן בצה"ל כאלוף משנה במילואים, כמפקד חטיבה משוריינת וכסגן מפקד אוגדה, והן כאזרח בשדה המדיני. בשיחה עם שלמה רז בפודקאסט "רשת עושים היסטוריה", משתף שר מחוויותיו במלחמת יום הכיפורים כתותחן טנק בגדוד 46 בחטיבה 401, אחת מחטיבות השיריון הסדירות שהיו אז בסיני: הוא נטל חלק בקרבות הבלימה ובניסיונות להגיע אל המעוזים המכותרים ע"י הצבא המצרי, והשתתף בקרבות שנכנסו למורשת הקרב של צה"ל - בהם גם המארב בוואדי מבעוק שהכריע במידה לא מבוטלת את הצבא המצרי ואת גורל המערכה בדרום.