פסטיבל מדרום לאמנות רב תחומית באופקים, המתקיים השנה בפעם ה-13, פועל בתפר המחבר בין אמנות, תרבות וקהילה. מתוך רצון ליצור צורות חדשות באמנות ובחברה, הפסטיבל כולו מבוסס על אמנות שיתופית והשתתפותית, כזו ההופכת את כולנו לפעילים ולפעילות בה ובאופן זה, מבקשת לערער על ההפרדה שבין יצירה לקהל. ערעור זה  מייצר אלנטרנטיבות שאחרת לא היו מתקיימות. כאשר המציאות הסובבת אותנו נראית קבועה מראש, האמנות היא שמאפשרת לנו את התנועה, ודרך עבודה משותפת גם מייצרת מציאות חדשה.

לתכנית המלאה באתר הפסטיבל

בין האירועים:

הזית - מרכז תרבות קהילתי

בעת המבצע הצבאי בעזה, במאי 2021, נשרף כליל אחד המקלטים בשכונת מישור הגפן באופקים. המקום, שכנראה הוצת על ידי תושבים מהשכונה כמחאה, נותר מאז שרוף וחסר שימוש. היחידה לפיתוח קהילתי, היושבת תחת מחלקת הרווחה של העיר, קיבלה על עצמה לשפץ את המקום כדי לפתוח בו מועדון שידאג לחוסן הקהילתי של השכונה תוך עירוב הקהילה, אזרחים ותושבים מובילים.
היחידה הזמינה את הפסטיבל לפתח יחד איתה תכנית אמנותית-תרבותית על מנת לגייס את תושבי השכונה סביב המועדון ולהפוך אותו למרכז תרבות שכונתי. לצד פיתוח תכניות למופעים, חוגים, ערבי שירה, הקרנות סרטים ומפגשים בין דוריים בהם קשישים ילמדו נערים וילדות מלאכות מסורתיות ובני ובנות הנוער ילמדו קשישות מלאכות טכנולוגיות חדשות, פותח חלקו החיצוני של המקלט לכדי מיצב - פסל חי ונושם של האמן והפסל שי עיד אלוני. העבודה על התכנית התרבותית-האמנותית השנתית ועל המיצב עצמו, נעשתה בשיתוף ציבור, ברמת התכנון כמו גם ברמת הבניה והתפעול בהמשך, כדי לחזק את הקשר של תושבי ותושבות השכונה למרחב בו הם חיים.
במהלך שלושת ימי הפסטיבל יתקיימו פעילויות לכל המשפחה - מופעים, הצגות, הקרנות סרטים וסדנאות המפתחות פורמטים חדשים של עבודה משותפת כדי להגדיר את ייחודיות השכונה.
רחוב הזית 1, כל ימי הפסטיבל בין השעות 17:00-23:00

בית היוצר - מפעל תרבות הוא יוזמה של פסטיבל מדרום ובית היוצר – עדי נגב.

במסגרת הפסטיבל יהפוך המפעל הממוקם בעיר למרכז תרבות-בילוי-יצירה. בית היוצר הינו מרכז תעסוקתי-שיקומי לאנשים עם קשת רחבה של מוגבלויות ומטרתו להקנות לעובדים המועסקים בו אורך חיים יצרני והשתלבות בתהליך נורמליזציה חברתית ועצמאות כלכלית. הפיכת בית היוצר למפעל תרבות בערבים מבקשת לייסד מרחב תרבות עירוני-שיתופי המנוהל ומתופעל ע״י קהילות שונות  בעיר. במסגרת הפסטיבל יתקיימו כל ערב מופעים, פעילויות ובר אוכל פתוח המופעל ע"י עובדי המפעל: "מפעל, בית, יוצר" - הפקת תיאטרון מקורית בהשתתפות עובדי בית היוצר,"ברטר: שוק קח-תן של ידע" - בתוך הקהילות שלנו טמון ידע נרחב, סדרת הרצאות קצרות המבקשות להחליף ידע מקומי וליצור תרבות משותפת, "משירת האהבה של יהודי מרוקו" - יגל הרוש ואנסמבל שיר ידידות, מיטל רז במופע "מוות קטן", טל פרידמן מופע-הרצאה "מה למדתי מהבת שלי" ועוד.
בית היוצר - רחוב ז'בוטינסקי 14, כל ימי הפסטיבל בין השעות 18:00-23:00

כמעט שבת שלום - סיור בין מסורות ומנגינות

יאיר כוכב, תחריר, בכורה - מי אוהב את השבת? אני, אתה ואת! ממש כמו שיר הילדים, כל יום מימות השבוע הוא ציפייה לשבת, שהיא מקור הברכה ומביאה עמה מנוחה לגוף ולנפש, מעין "עולם הבא", זמן מיוחד להתכנסות משפחתית וקהילתית סביב שירה, מטעמים, תפילה ופיוט. אז למה לא כל יום שבת? כך גם הרגישו חכמי ישראל, שהגעגוע לשבת קינן בלבם. הם מנו את ימות השבוע ביחס לשבת: ״שני בשבת״, ״שלישי בשבת״ וכו׳. הציפייה והגעגוע מביאים גם אותנו לבקש למשוך מעט מנעימות וחווית השבת אל ימי החול.
מוזמנים ומוזמנות לטיול אחר הצהריים, מלא הפתעות, בבתי הכנסת הייחודיים סביב שכונת מישור הגפן. נתכנס יחד וננוע בין שירת פיוט משמחת לב לבין סיפור מרחיב אופקים, בין טעמים חדשים לבין טקסים עתיקים. הצטרפו אלינו לחגיגה מסורתית ומגוונת מהודו במזרח, דרך תוניס ועד מרוקו במערב.
בית כנסת בית מנחם (סמטת פרי מגדים) , בית כנסת ע"ש רבי דוד ומשה זצוק"ל (קיבוץ גלויות), בית כנסת שערי רחמים (גולומב), בית כנסת אור תורה, ג'רבה (גולומב). 20-21.3, שעה 17:30. בהרשמה מראש

עלילות שכונה

קבוצת תיאטרון רות קנר, שחקני קבוצת עלילה מקומית, יפתחו בערב המופע שולחן - סיפורים בלב השכונה, ובו יתעדו זיכרונות, היסטוריות אישיות ומשפחתיות, שמחות, משברים, סיפורים על עניינים ידועים ועל עניינים נסתרים, על פגישות ועל פרידות, מתכונים, אירועים מצחיקים, תלונות, סודות, רשימות, סיפורי סבתא וחלומות. מכל אלה, תיצור קבוצת התיאטרון פסיפס ססגוני של סיפורים, שיעלה בביצוע מקהלת דיבור. מופע חד-פעמי שכולו מאת ועל קהילת השכונה.
שדרות השיטה, רמת שקד, 20.3 בשעה 20:30; רחוב הזית 1, שכונת מישור הגפן, 22.3 בשעה 20:30

מדרום לילדים – פסטיבל מדרום מארח את תיאטרון הקרון בירושלים למתחם לילדים, ילדות הורים ומשפחות בנושא עתיד!

העתיד - אנחנו מתכננים אותו, חולמים עליו, מצפים לו וגם חוששים ממנו. הוא מתחבא בדמיון, בחלל החיצון, במעבדה ביני ובינך. גן הידידות שבלב העיר הופך לזירת אמנות מיוחדת לכל המשפחה, כשאמנים ואמניות רוקחים עבורכם יצירות מקוריות, אינטראקטיביות, בנושא עתיד.
בין המופעים: תיקים באפלה גרסת אופקים, דוקטור מולקולה, אגן המשאלות, כוכב השוקולד, צ'איקה, שיגור לעולם אחר, המעבדה להינדוס חיות מחמד. לגילאי 3-12.
גן הידידות, רחוב בית וגן, 22.3 בין השעות 16:00-18:30

הוספה ליומן 2023-03-20 16:30:00 2023-03-22 23:30:00 פסטיבל מדרום לאמנות רב תחומית המחלקה לתרבות - יצירה והפקה אופקים המכללה האקדמית ספיר info@sapir.ac.il Asia/Jerusalem public
הרשמה לאירוע