לוגו מתנ"ס שער הנגב השער לתרבות
לוגו מועצה איזורית שער הנגב 70 שנה של יוזמה וחדשנות

במשך דורות חלמו יהודי אתיופיה על השיבה לירושלים כדי להתאחד מחדש עם שאר היהודים. חג הסיגד היה ליום של צום, בקשת מחילה על חטא, מקור להתחזקות במצוות, יום של גיבוש בקרב קהילת ביתא-ישראל, ומעל לכל תחינה בפני ה' שישיב את עמו – ביתא-ישראל – לירושלים, ביטוי לכיסופים לציון.

טקס החג נועד לאזכר את חידושה של הברית בין ה' לעמו ישראל, כפי שעשו עזרא ונחמיה, בעקבות השיבה לציון מגלות בבל. הטקס מזכיר את האירוע, שבו הביעו עזרא ונחמיה וההולכים בדרכם חרטה, והשתחוו, בעת שאישרו מחדש את הברית עם ה' בהגיעם לציון. מכאן שמו של החג – סיגד: השתטחות, סגידה. בעבר נקרא החג גם "מחללה", ובעברית – תחינה.

מאתר אגודת יהודי אתיופיה

* קישור להרשמה לכל האירועים *

15.11 - יום ראשון

20:30 - הקרנת הסרט "ליידי טיטי" ומפגש עם היוצרת אסתי עלמו וקסלר

וורקו הוא בחור אתיופי בן 27 עני ושובניסט. הוא נכנס לחובות וכשבריוני העולם התחתון רודפים אחריו הוא מחליט לברוח לבית אימו ולהתחפש לאישה סקסית וחצופה בשם טיטי. דווקא אז הוא לומד להכיר את עצמו, מוצא אהבה ולומד על בשרו מה המשמעות של להיות אישה אתיופית בישראל. האם וורקו יחזור להיות אותו בחור שהיה?

פריים מתוך הסרט "ליידי טיטי"

16.11 - יום שני

17:30 - סדנת ריקוד אתיופי מסורתי עם מנאלה טרונך מכפר איבים

18:30 - סדנת רוקמות מסורתית עם אלדד תרקה

20:30 - הקרנת הסרט "עלים אדומים", בימוי: בזי גטה

מסגניו טדלה, 74, אדם קשה, עיקש ועצבני. עלה ארצה מאתיופיה לפני 22 שנים עם משפחתו. מסגניו בחר לשמר בקנאות את תרבותו, ממעט לדבר ועברית בפרט.
הסיפור שלנו מתחיל בטקס גילוי המצבה לסוף השלושים לזכרה של אבטם ז"ל, אשתו של מסגניו ובארוחה המשפחתית שלאחריה - שם מתחוללת מריבה ענקית - דבר הגורם לקרע משפחתי. לאחר כחודש, מסגניו, יוצא למסע התפכחות שעובר בין בתיהם של ילדיו. מסגניו, למד שהוא זן נכחד של התרבות והערכים האתיופים שהאמין בהם בכל מאודו ושחשב שהנחיל לילדיו. אולם המציאות האכזרית טופחת על פניו בעוצמה עזה. האכזבה ולאחריה הפיכחון הם קשים מנשוא. מסגניו, חמוש בכמה אמיתות חדשות על העולם. מנסה בדרכו לחיות בעולם הזה.

פריים מהסרט "עלים אדומים"
הוספה ליומן 2020-11-15 20:30:00 2020-11-16 22:30:00 אירועי חג הסגד דיקן הסטודנטים והמועצה האיזורית שער הנגב המכללה האקדמית ספיר info@sapir.ac.il Asia/Jerusalem public