סוג ההסמכה

משך המסלול

לו"ז שבועי

נקודות זכות

שכר לימוד אוניברסיטאי

מיטל רגב
גב' מיטל רגב,
ראשת המחלקה

המחלקה לאנגלית רואה בסטודנט שותף מלא ליצירת ההוראה במחלקה. המחלקה לאנגלית בונה את קורסי הפטור מתוך ראייה הוליסטית שומרת מצד אחד על איכות הוראה ולמידה לצד תשומת לב לצרכי הסטודנטים. אנחנו מאמינים כי אין דרך הוראה אחת, אלא ההוראה מושפעת מיצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא ובעיקר מהמשפט "חנוך לנער על פי דרכו". לכן, אנו שמים כמטרה להעניק לסטודנטים חווית למידה חיובית באנגלית ואנו עושים זאת באמצעות מימוש הנחיות המועצה להשכלה גבוהה בקורסי הפטור מאנגלית על ידי הקניית ארבעת המיומנויות: קריאה, כתיבה דיבור ושמיעה באנגלית. המחלקה לאנגלית בספיר דואגת להנגיש את השפה האנגלית ומציעה לסטודנטים שונים תוך ליווי צמוד על ידי צוות המחלקה. מטרתנו לצייד את הסטודנטים בידע עשיר בשפה האנגלית שיוכל לשמש אותם להתמודד בשוק העבודה התחרותי היום.

היחידה לאנגלית בספיר עומדת בדרישות המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הדורשת מהסטודנט לעמוד בארבעה קורסים כאשר בכל קורס ילמדו ארבעה מיומנויות: קריאה, כתיבה, דיבור ושמיעה. ביחידה לאנגלית בספיר קיימים ארבעה קורסים המחולקים לפי רמות: רמת טרום בסיסית, רמת בסיסית, רמת מתקדמים א' ורמה מתקדמים ב' שהיא למעשה הרמה בה הסטודנטים מקבלים את הפטור. את הסיווג לכל רמה ניתן למצוא בלינק הזה.  בכל קורס החומר הלימודי נגזר מתוצרי הלמידה שקבע המל"ג עבור כל רמה. להלן מידע מפורט על כל רמה הנלמדת אצלנו. כל הקורסים הינם קורסים סמסטריאליים, שעות ההוראה בקורס מוכתבים כמובן על ידי המועצה להשכלה גבוהה ונכונים לכל המוסדות האקדמיים.

רמה מספר שעות לימוד אמי"ר/אמיר"ם/פסיכומטרי
טרום בסיסית א' 8 ש"ש 1 - 69
טרום בסיסית ב' 6 ש"ש 70 - 84
בסיסית 4 ש"ש 85 - 99
מתקדמים א' 4 ש"ש 100 - 119
מתקדמים ב' 4 ש"ש 120 - 133
פטור   134+

שימו לב

על פי הנחיית המל"ג ישנם שני תנאים כדי להתקדם בלימודים האקדמיים:

 • תנאי ראשון: סיום חובת קורס בסיסית עד לסוף שנה א'. ללא קורס זה לא יוכל הסטודנט לעלות לשנה ב'.
 • תנאי שני: סיום קורס מתקדמים ב' בסוף שנה ב'. ללא רמה זו הסטודנט לא יוכל לעלות לשנה ג' ולימודיו יוקפאו עד לסיום קורס זה.  

 

על הבחינה

בחינת אמיר"ם היא בחינה המסווגת את רמת האנגלית של הסטודנט.
הבחינה היא בחינה אדפטיבית (רמת הקושי עולה או יורדת לפי תשובות הסטודנט) ומתבצעת על מחשב נייד.
בבחינה שאלות משלושה סוגים: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.
כל השאלות בבחינה הן שאלות ברֵרה ועל הנבחן לבחור בתשובה הנכונה מתוך ארבע התשובות המוצעות.
בחינת אמיר"ם הינה בחינה חיצונית למכללת ספיר ואיננה באחריותה או מטעמה. בחינה זו הינה שירות שהיחידה לאנגלית מספקת לסטודנט ואיננה בגדר חובה של המוסד האקדמי. הסיווג באנגלית הינו באחריות הסטודנט בלבד כך שבמידה ויש קושי ברישום בספיר על הסטודנט להיבחן בבחינת אמיר"ם במוסד אקדמי אחר או לגשת לבחינת אמי"ר.
בחינת אמיר"ם המתקיימת במכללת ספיר מנוהלת על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו).

הרשמה ועלות

ההרשמה היא עצמאית ומספר המקומות מוגבל, ההרשמה תסתיים כאשר מכסת התלמידים תתמלא.
ההרשמה פתוחה במידע האישי והרישום הוא באמצעות כרטיס אשראי בלבד (לא דרך המחלקה לאנגלית)
להרשמה לבחינה יש להיכנס למידע אישי לסטודנט > אפשרויות נוספות > רישום לבחינות כניסה.

פתיחת הרשמה

ההרשמה תיפתח כחודש לפני המועדים ותצא על כך הודעה למייל של הסטודנטים.
עלות הבחינה: 252 ₪

מועדי הבחינה הקרובים

12.8.20
18.8.20
24.8.20
27.10.20
*ייתכנו שינויים במועדים הנ"ל

ביום הבחינה חובה להגיע עם

 • מסיכה ות.ז (ללא הדברים הללו לא ניתן יהיה להיבחן).
 • יש להגיע 10 דקות לפני הבחינה ( להקפיד על מרחק 2 מטר כאשר ממתינים).
 • יש להביא הצהרת בריאות חתומה. קישור להורדת הצהרת בריאות

יום הבחינה וקבלת ציון

עם תום הבחינה יחושב הציון, ואחר כך ידווח למוסד שנרשמתם אליו שיעדכן את רמת הסיווג שלכם במערכת.
לפרטים נוספים בנוגע למבחן אמיר"ם יש להיכנס לאתר מאל"ו
לידיעתכם, ניתן לבדוק במקביל אפשרות של בחינת אמי"ר המתקיימת ומנוהלת על ידי המרכז הארצי לבחינות (הבחינה לא מתקיימת במכללת ספיר), קישור לפרטים והרשמה

שאלות ותשובות בנוגע למבחן

ש: נכנסתי למידע האישי ואני לא רואה אפשרות להירשם מה עושים?
ת: ההרשמה היא על בסיס מקום פנוי, כאשר ההרשמה מלאה לא תהיה אפשרות להירשם. מומלץ במצב כזה להיכנס מידי פעם למסך לראות אם התפנה מקום (מישהו ביטל), במידה והתפנה מקום תופיע אופציה להרשמה במסך הרישום למבחן.

ש: אם אני לא לומד בספיר אני יכול להיבחן אצלכם?
ת: לא, בחינת אמיר"ם מיועדת רק לסטודנטים שלומדים במכללת ספיר.

ש: יש לי התאמות במבחנים, גם באמיר"ם אקבל?
ת: לא, בחינת אמיר"ם אינה נערכת בתנאים מותאמים.

ש: האם אני יכול להביא מילונית לבחינה?
ת: לא, אין כלי עזר במבחן אמיר"ם.

ש: באיזו תכיפות מותר לחזור ולהיבחן בבחינת מיון באנגלית?
ת: יש להמתין 35 יום לפחות בין שתי היבחנויות בבחינות מיון באנגלית (בין שתי היבחנויות באמי"ר, בין שתי היבחנויות באמיר"ם או בין היבחנות באמי"ר להיבחנות באמיר"ם, או להיפך).
נבחן שייבחן בחינה נוספת בטווח זמן קצר מ-35 יום, בחינתו תיפסל וכספו לא יוחזר.
מי שבחינתו נפסלה, עליו להמתין 35 יום לפחות ממועד הבחינה שנפסלה לפני שייבחן שוב בבחינת מיון באנגלית.

ש: איך המבחן בנוי?
ת: בבחינה שאלות משלושה סוגים: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. כל השאלות בבחינה הן שאלות ברֵרה ועל הנבחן לבחור בתשובה הנכונה מתוך ארבע התשובות המוצעות.

ש: ביצעתי את המבחן, איפה אני רואה את הציון שלי?
ת: הציון יועבר למדור רישום עד שבועיים ממועד הבחינה ומדור רישום יזין את הציון ורמת האנגלית למידע האישי שלך.

*החומרים הנ"ל נכתבו בלשון זכר אך פונים לשני המינים.

קורס טרום בסיסית הינו הקורס הראשון בארבעת הרמות הנלמדות בספיר. זהו הקורס היחיד שסטודנט יכול להיות משוייך אליו גם אם אין לו רמת סיווג כלשהיא בעת ההרשמה ללימודים. קורס טרום בסיסית נלמד כיחידה אחת עבור סטודנטים שסיווגם הינו טרום בסיסית א' ו- טרום בסיסית ב'. כלומר, שתי הרמות הללו נלמדות כקורס אחד ולאחריו הסטודנטים עוברים ללמוד את רמת הבסיסית. בקורס טרום בסיסית הסטודנט רוכש מיומנות בסיסיות ופשוטות של דיבור, שמיעה הבנת הנקרא וכתיבה למשל, שימוש בביטויים פשוטים, יכולת הצגה עצמית של הסטודנט וסביבתו זיהוי משפטים קצרים ועוד. קורס זה נלמד בכיתה של עד 20 סטודנטים כדי לאפשר למידה בתנאים של כיתה קטנה הכוללת יחס אישי מהמרצה.

זהו הקורס השני בין ארבעת הרמות. בקורס זה הסטודנט ירכוש את היכולת להבעה עצמית בכל אחת מארבעת המיומנויות: דיבור שמיעה, קריאה וכתיבה המצופה מסטודנט ברמה זו. המטרה הסופית של הקורס היא ליצור בסיס איתן לסטודנט כדי שיוכל להתמודד עם השפה האנגלית ברמות הגבוהות, לכן הקורס ידגיש מיומנויות של הבנת מסרים רעיונות וטיעונים מרכזיים באנגלית לצד פיתוח יכולות  ;וכלים להביע טיעונים ומסרים משלו. בתחום הדיבור למשל, הסטודנט ירכשו מיומנויות שיחה באנגלית כמו יכולת להתערב בשיחה ובתחום הכתיבה, לדוגמה, הסטודנט יוכל לכתוב מאמר טיעוני קצר. קורס זה נלמד בכיתה של עד 20 סטודנטים כדי לאפשר למידה בתנאים של כיתה קטנה הכוללת יחס אישי מהמרצה.

קורס זה הינו המשך ישיר של קורס בסיסית. בקורס זה הסטודנט ילמד ארבעת מיומנויות: קריאה, שמיעה, דיבור וקריאה (הבנת הנקרא). ברמה זו הסטודנט יקבל כלים להתמודד עם קריאה והבנה של מאמרים יומיומיים (כתבות מהעיתונות, מאמרי דע וכ') לצד טקסטים מורכבים יותר כמו מאמרים אקדמיים כפי שנדרש במחלקת האם שלו. בנוסף, הסטודנט ירכוש כלים לכתיבת מאמר טיעוני אקדמי.

זהו הקורס האחרון בשרשרת הקורסים שעל הסטודנט ללמוד. קורס זה מקנה פטור אקדמי מאנגלית המוכר בכל מוסד אקדמי לצורך תארים מתקדמים. בקורס זה הסטודנט יקבל כלים להבנת הרצאות שלמות באנגלית, לקרוא ולהבין טקסט אקדמי או ספרותי ארוך, להבין שיחה שוטפת באנגלית ולהיות בעל יכולת להביע את עצמו באופן שוטף ללא עזרה.

היחידה לאנגלית עובדת בשיתוף פעולה עם מרכז נגישות ומסייעת לסטודנטים המתקשים בשפה האנגלית באמצעות קורסים מונגשים הניתנים בכל הרמות.
הכניסה לקורסים אלו מותנה בייעוץ אישי אצל ראש היחידה לאנגלית.

קורס המותאם לסטודנטים לקויי למידה ונלמדים בכל רמה. הקורס נלמד בכיתת מחשבים קטנה (עד 15 סטודנטים) הלומדים במסגרת השיעורים עם תכנת הקראה ותכנת תרגום. מטרת הקורס היא לאפשר לסטודנטים מתקשים לעבור את הקורסים בהצלחה רבה על ידי הנגשת השפה והקורס בצורה של הוראה מתקנת באנגלית.

קורסים המיועדים לסטודנטים שאנגלית זו השפה השלישית שלהם. אלו כיתות הומוגניות המאפשרות למרצה ללמד את החומר מתוך הבנה למכלול הצרכים והקשיים שאוכלוסיית לומדים זו דורשת.

קורס שתלמידיו כוללים סטודנטים מכוחות הביטחון, הקורס מותאם לצרכי הסטודנטים הללו ומבלי לגרוע מהרמה האקדמית הנדרשת באנגלית. פתיחת הקורס מותנה במספר לומדים.
קורס הוראה מתקנת באנגלית- קורסים המיועדים לאוכלוסיית סטודנטים שאינם מוכרים במרכז נגישות, אך נכשלו בשני קורסים לפחות. מטרת הקורס להנגיש את הוראת השפה האנגלית ולהתאימה לצרכי הסטודנטים.

קורסים המיועדים לאוכלוסיית סטודנטים שאינם מוכרים במרכז נגישות, אך נכשלו בשני קורסים לפחות. מטרת הקורס להנגיש את הוראת השפה האנגלית ולהתאימה לצרכי הסטודנטים.

 1. סיווג רמת אנגלית
  סיווג רמת אנגלית נקבע אך ורק באמצעות מבחן סיווג של המרכז הארצי לבחינות והערכה )אמי"ר / אמיר"ם / פסיכומטרי / רמ"א(, או על סמך לימודים קודמים במוסד אקדמי מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה. מעבר בין רמות מתבצע אך ורק בתנאים הבאים:
  1. סיום קורס בהצלחה ברמה קודמת.
  2. סטודנט רשאי בכל שלב בלימודיו לבחור להיבחן במבחנים החיצוניים על-מנת שתיקבע מחדש רמת האנגלית שלו לצורך סיווגו, לרבות לצורך מתן פטור. מעבר בין רמות יתאפשר בכל סמסטר, אך לא לאחר סיום תקופת השינויים.

   על פי הנחיות מל"ג מעבר בין שנים באקדמיה מותנה במעבר לרמה מתאימה באנגלית.
   להלן סיווג לרמות על פי ציונים:
   רמה מספר שעות לימוד אמי"ר/אמיר"ם/פסיכומטרי
   טרום בסיסית א' 8 ש"ש 1 - 69
   טרום בסיסית ב' 6 ש"ש 70 - 84
   בסיסית 4 ש"ש 85 - 99
   מתקדמים א' 4 ש"ש 100 - 119
   מתקדמים ב' 4 ש"ש 120 - 133
   פטור   134+
 2. פטור מאנגלית
  סטודנט יהיה זכאי לפטור מלימודי אנגלית באחד מהתנאים הבאים:
  1. סיים רמת מתקדמים ב' באנגלית בציון 56 סופי.
  2. הגיע לרמת פטור באחד ממבחני הסיווג (ראה סעיף 1.)
  3. הציג פטור על סמך לימודים קודמים במוסד אקדמי מוכר ע"י המל"ג.
 3. רישום לקורסי אנגלית
  הרישום לקורסי האנגלית מתבצע באופן עצמאי דרך "מידע אישי" ועל בסיס מקום פנוי. המחלקה רשאית לבצע שינויים בשיבוץ המרצים ו/או שעות השיעור ע"פ צרכי המערכת. המחלקה רשאית לסגור קורסים בשל מיעוט נרשמים.
 4. התנהלות בקורסי אנגלית
  1. נוכחות
   הנוכחות בקורסי אנגלית הינה חובה. סטודנט רשאי להחסיר עד 3 שיעורים בסמסטר בלבד, למעט מקרים של אירוע מזכה1. בקורסים המותאמים ניתן להחסיר 2 שיעורים בלבד. רישום מאוחר ייחשב כחיסור מתוך מכסת החיסורים המותרת.
  2. סילבוס הקורס
   הסטודנט מחויב לקרוא את סילבוס הקורס ולעמוד בכל הדרישות המוגדרות על ידי המרצה.
  3. מטלות הקורס
   כל מטלות הקורס המוגדרות בסילבוס הינן חובה. לא ניתן לסיים קורס ללא השלמת כל המטלות.
   קורסי האנגלית מורכבים משלושה סוגי מטלות:
   1. מטלות מרצה (לרבות רכיבים מקוונים) – המרצה יגדיר את מועד ביצוע המטלה
    ואת השלמתה במקרה של אירוע מזכה.
   2. מטלת מבחן אמצע (MIDTERM/SEEN) - מועד מבחן האמצע יוגדר ע"י המחלקה לאנגלית ויופיע בסילבוס ובמערכת מידע אישי. סטודנט מחויב להיבחן במועד זה, ואם נבצר ממנו להיבחן במועד הנ"ל, להיבחן בבחינת השלמה )MAKEUP ,)בתנאי שנרשם מבעוד מועד לבחינה. היה וסטודנט לא נבחן בשני המועדים, בשל אירוע מזכה, יוכל להגיש בקשה למועד מיוחד. ועדת ההוראה המחלקתית תבחן את הבקשה ותחליט האם לאשר מועד מיוחד.
   3. מטלת מבחן סופי (מועד א' / מועד ב'). התנהלות במועדים סופיים בהתאם למפורט בסעיף 11 בתקנון הלימודים האקדמי.
 5. תנאי סיום קורס אנגלית
  סיום קורס אנגלית, בכל רמה, מותנה בקיום כל התנאים המצטברים הבאים:
  1. עמידה בדרישות נוכחות חובה.
  2. השלמת כל מטלות הקורס.
  3. ציון מינימום של 56 במועד א' או ב'.
  4. ציון משוקלל (של כל מטלות הקורס) מינימום של 56.
  5. סטודנט שציונו 56 ומעלה בשני מועדים, יוכל לעבור את הקורס גם אם הציון המשוקלל אינו 56.
 6. קורס חוזר
  סטודנט שחוזר על קורס מכל סיבה שהיא, יהיה מחויב לכל תנאי ההתנהלות וסיום הקורס על פי הנדרש.
 7. רישום לקורסים מותאמים
  רישום לקורסים מותאמים מותנה באישור הועדה לקורסים מותאמים במרכז הנגישות. מספר הקורסים המותאמים מוגבל וההשתתפות הינה על בסיס כל הקודם זוכה בהתאם לשיבוץ מרכז הנגישות שבמשרד הדיקן.
מיטל רגב

מיטל רגב

 • ראשת מחלקה
פבל-אשר מלמוד

אשר-פבל מלמוד

 • מרצה
דניאל גולדברג

דניאל גולדברג

 • מרצה
הש רבינוביץ

אירה-הרשל (הש) רבינוביץ

 • מרצה
אוה שטיינברג-דוידוף

אוה שטיינברג-דוידוף

 • מרצה

ראשת המחלקה

גב' מיטל רגב
שעות קבלה: ימי ד' בין השעות 12:00 - 13:00
ימי ה' בין השעות 10:00 - 11:00

רכזת המחלקה

גב' דניאל מיכאלי

רכזת סטודנטים

גב' אושרת טייב - 077-9802515 | esl@sapir.ac.il

  שעות קבלה במזכירות המחלקה

ימים א' - ד' בין השעות
10:30 - 13:00
14:00 - 15:00

  בכל שאלה ניתן לפנות אלינו

esl@sapir.ac.il

לפרטים נוספים וייעוץ

מרכז מידע ורישום - 6606* - 077-9802802
info@sapir.ac.il