דברים שכדאי לדעת על "למידה מרחוק"

מהי למידה מרחוק?

למידה מרחוק היא שילוב של שיעורים ודיונים "בשידור חי" באמצעות פלטפורמה אינטרנטית ושל למידה עצמית באמצעות חומרי קריאה, מצגות, סרטונים, הרצאות מצולמות וכו' שיועלו למערכת הלימוד (פלטפורמת הלמידה אליה מעלים המרצים את כל תכני השיעור, כולל מטלות, בחנים וכו). הזום יהיה הפלטפורמה העיקרית לשיעורים סינכרוניים (למידה אונליין- באותו הזמן).

בכל קורס, המרצות והמרצים יעלו למערכת הלי-מוד הוראות ברורות. בקורסים רבים גם ייפתחו קבוצות וואטסאפ או טלגרם כדי לשמור על קשר, ללוות פרוייקטים ולהעביר חומרי לימוד.

מערכת שעות קבועה

השיעורים מרחוק יתקיימו על פי לוח זמנים של המערכת הרגילה (שיעור שהיה צריך להתקים ביום ובשעה מסויימת בכיתה, יתקיים באותו יום ושעה בפלטפורמה של המחשב), אלא אם כן המרצה הודיע/ה מראש אחרת.

מבנה הסילבוס

הסילבוסים (סילבוס הוא מסמך המפרט את כל מרכיבי הקורס: (תקציר הקורס, פרטי ההתקשורת עם המרצה, מבנה השיעורים, מטלות, רשימות קריאה וכו) של הקורסים יישמרו, אבל החלוקה לנושאים תשתנה, כדי להתאים ללמיה מרחוק. למשל, יהיו פחות הרצאות מקוונות ויותר חומרי קריאה עצמית ומטלות קטנות, אשר ישולבו עם ההוראה מרחוק שמטרתם לוודא שהלמידה מרחוק משיגה את מטרתה מבחינת ההבנה של החומר. ייתכן שמבנה מטלות הביניים ישתנה, כדי להתאים ללמידה מרחוק.

צרכים טכניים ומוגבלויות

לצורך הלמידה מרחוק תצטרכו מחשב מחובר לאינטרנט (אם אין ברירה, אפשר גם דרך הטלפון הנייד), מיקרופון, טלפון חכם לגיבוי ולקשר וסביבה שקטה.

אנחנו יודעים שיש סטודנטיות/ים עם מוגבלויות ושלא לכל הסטודנטיות/ים יש מחשבים או גישה באיכות טובה לאינטרנט, לכן ההוראה תשלב גם חומרי לימוד שלא מצריכים חיבור קבוע לאינטרנט, כלומר חומרים כתובים שיועלו ללי-מוד ויאפשרו למידה עצמאית.

השיעורים יועברו באופן שיהיה נגיש לכלל הסטודנטיות/ים בעלי/ות מוגבלויות.

הכירו את הלמידה המתאימה לכם

ישנם מספר סגנונות למידה: יש המעדיפים ללמוד דרך צפייה במצגות, יש כאלה המעדיפים להאזין להראות, אחרים מעדיפים לעבוד בקבוצות ואחרים דרך קריאת מאמרים. חלק מהלומדות/ים מעדיפות/ים שקט, בעוד אחרות/ים מעדיפות/ים מוזיקה וקולות רקע. חשבו מהי דרך הלמידה העדיפה עליכן/ם והקפידו להכין מרחב למידה מותאם, עד כמה שניתן.

נוכחות ושיתוף פעולה

הנוכחות וההשתתפות בשיעורים המקוונים תהיה בהתאם לדרישות המרצה והמחלקה ועל פי תקנון המכללה. הקפידו לשתף את המרצה בכל קושי ונושא שמריע לכן/ם, במסגרת הלמידה מרחוק. רק שיתוף פעולה מלא מצידכם/ן, יוביל ללמידה מועילה ופורייה.

שתהיה למידה מהנה, מועילה ופורייה
היחידה לקידום ההוראה והלמידה, מכללת ספיר