הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) הודיעה לאחרונה על שינוי מדיניותה וכי תתחיל לפרסם נתונים על בסיס מוצא הכוללים דור שלישי, נתונים המודדים את אי השוויון בחברה הישראלית בין מזרחים לאשכנזים.

החלטה זו התקבלה בעקבות מאמרה של ד"ר סיגל נגר-רון, סוציולוגית, חברת הסגל הבכיר במחלקה ללימודים רב-תחומיים, חוקרת סוגיות של אי שוויון בישראל, "סטטיסטיקה לאומית, קטגוריזציה אתנית ומדידת אי-שוויון בישראל", שהתפרסם לפני שנה, ובעקבות התגייסותן של חברת הכנסת אמילי מואטי והאגודה לזכויות האזרח שפנו משפטית להלמ"ס.

במאמרה, נגר רון הראתה כיצד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תרמה ליצירת הקטגוריות "אשכנזים" / "מזרחים", כקטגוריות מדעיות, אובייקטיביות וניטרליות כביכול בעשורים הראשונים לאחר קום המדינה ולמחיקת הקטגוריות הללו ממדדי אי השוויון בעשורים האחרונים. עד עכשיו, הלמ"ס מדדה מוצא רק עבור מי שנולד בחו"ל או שאביו נולד בחו"ל ומאחר וכ-50% מהאוכלוסייה היהודית הם כבר דור שלישי ורביעי אין לנו מידע עדכני על אי-השוויון בין מזרחים לאשכנזים.

ד"ר סיגל נגר-רון, סוציולוגית, חברת הסגל הבכיר במחלקה ללימודים רב-תחומיים, חוקרת סוגיות של אי שוויון בישראל: אני שמחה לבשר שמאבקי נשא פרי. לא עוד עיוורון אתני. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תאסוף ותנתח מידע על אי-השוויון בין מזרחים לאשכנזים ותפרסם אותו לציבור. בתחתית הפוסט קישור להודעת הסטטיסטיקאי הראשי. זהו שינוי מדיניות דרמטי. השיח  בעשורים האחרונים על מזרחים ואשכנזים התבסס על ספקולציות או משאלות לב. כעת יהיו בידינו נתונים אמפיריים עדכניים אודות אי-השוויון בין מזרחים לאשכנזים. אלו יוכלו לשמש בסיס למדיניות מתקנת".

חלק מתוך מגוון המאמרים בעיתונות שעלו בנושא, בעקבות שינוי המדיניות:

24.8.22 כלכליסט - המהפכה העדתית של הלמ"ס: תחל לפרסם את הפערים הכלכליים בין אשכנזים למזרחים

Ynet 26.8.22 - מזרחים דור שלישי? מעכשיו סופרים אתכם

28.8.22 הארץ - הודאה נדירה בטעות: למ"ס תבדוק פערים בין מזרחים לאשכנזים בדור השלישי

 

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

אבי מזרחי, מרצה במסלול פסקול בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר זכה בפרס עיצוב הפסקול לעונה השניה של הסדרה "המפקדת". מסלול פסקול - מוסיקה וסאונד לקולנוע בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר, שעל סגל המרצים שלו נמנה מזרחי, הוא המסלול היחידי בארץ ואחד היחידים בעולם המכשירים אנשי ונשות סאונד לתמונה בתוך בית ספר לקולנוע. לצד מזרחי מלמדים במסלול היוקרתי עוד זוכי פרסים רבים. הזכייה בפרס הנוכחי מתווספת לשורה של זכיות אחרות של מזרחי. מזרחי זכה בפרס אופיר לשנת 2022 על עיצוב פסקול הסרט המצליח "קריוקי".
השבוע מסתיים החלק השני של שיתוף הפעולה בין המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, לבין Center MAHIR מרוקו. עם פתיחת היחסים עם מרוקו, ובמסגרת הפעילות הבינלאומית של המחלקה לתקשורת במכללת ספיר, נולדה יוזמה ליצור פרויקטים משותפים בין צעירים וסטודנטים בשתי המדינות סביב עשייה תקשורתית. הרעיון לשיתוף הפעולה מתבסס על למידה מכוונת עשייה, שבו הצעירים משתי המדינות עובדים ביחד על הכנת פודקאסטים ומגזינים עיתונאיים, בנושאים שמעסיקים צעירים, עורכים תחקירים בשתי המדינות, ונפגשים לעבודה משותפת בשתי המדינות כדי ליצור את התכנים.