הנשיא ראובן ריבלין בעייני הקריקטוריסטים

אמנים
הקריקטוריסטים: שי צ'רקה, ליאב צברי, מושיק לין, אורי פינק, מישל קישקה, גיא מורד ועוד.

התערוכה נפתחה במעמד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) רבלין ורעייתו נחמה ריבלין.

הנשיא ריבלין בפתיחת תערוכת קריקטורות בגלריה של מכללת ספיר: "עם שרוצה להיות רציני בהחלטותיו צריך לדעת גם לצחוק על עצמו"

בנאומו הוסיף ואמר: "אסור להפקיר את הזירה התרבותית ולהותיר אותה אך ורק במרכזי הערים הגדולות, תל אביב, חיפה וירושלים. המאבק על הנגב הצפוני הוא מאבק על תרבות, על יצירה, על אומנות בנגב ולמכללה האקדמית ספיר יש תפקיד מפתח בהצלחת פיתוח התרבות".

לרגל פתיחת התערוכה "חצה את הרוביקון" המתבססת על דמותו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ומוצגת במכללה האקדמית ספיר, ביקר הנשיא במכללה והשתתף ברב-שיח "נשיאים ורוח הומוריסטית", בהשתתפות הקריקטוריסטים: שלמה כהן, אורי פינק, גיא מורד, שי צ'רקה, ובהנחיית ניסים (נוסקו) חזקיהו.

התערוכה הוצגה לראשונה בחודש אוגוסט בסינמטק בתל אביב, אולם בשל אירועי צוק איתן נבצר מהנשיא לקחת בה חלק ולכן נדחתה פתיחתה הרשמית. לקראת ביקורו בספיר ביקש הנשיא להציגה בגלריה הלימודית של המכללה ולקיים את אירוע הפתיחה. "יש משמעות מכרעת לעמידה האיתנה שלכם וליכולת שלכם להעניק מקום להשכלה, לתעסוקה, לאמנות ולתרבות. בתוך כל הכאוס". הסביר ריבלין. עם הגעתו למכללה סייר הנשיא בתערוכה והקריקטוריסט ניסים (נוסקו) חזקיהו הסביר לנשיא ולרעייתו את משמעיות הקריקטורות השונות והציג את האומנים שנטלו חלק בתערוכה.

לאחר הצגת הקריקטורות המשיך הנשיא לאירוע "נשיאים ורוח הומוריסטית" בו התקיים שיח אודות התערוכה. בפאנל שהתקיים לעיני קהל של כ- 500 סטודנטים וסטודנטיות השתתפו שלמה כהן, אורי פינק, גיא מורד, שי צ'רקה ובהנחיית ניסים (נוסקו) חזקיהו. בשיח דנו המשתתפים על הומור וסטירה וכיצד פוליטיקאים ישראלים והציבור הרחב מקבלים אותו. 

במהלך השיח הוצג לנשיא ולקהל סרטון שנוצר כחלק מהתוכנית "סדנה" של היוצר חנוך פיבן שיצר את דמות הנשיא מחפצים והוקרן לראשונה בספיר.

בתום השיח נאם הנשיא והתייחס לתערוכה ולהומור העצמי "עם שרוצה להיות רציני בהחלטותיו צריך לדעת גם לצחוק וגם לצחוק על עצמו" והוסיף: ״אני מאוד אוהב את הקריקטורות שלי, גם כשיש בהן ביקורות שונות, רבות מהן תלויות אצלי במשרד ובבית״.

בהמשך דבריו התייחס הנשיא לתערוכות שהוצגו במכללה, "בספיר התעוררו סערות מיצירות אומנות שהוצגו כאן, חשוב לי להדגיש שאיני מאמין בצנזורה חיצונית וגם לא צריכה להיות צנזורה חיצונית, התערוכות הזכירו לציבור הישראלי שיש תרבות חייה ובועטת בנגב". עוד הוסיף "כי אסור להפקיר את הזירה התרבותית ולהותיר אותה אך ורק במרכזי הערים הגדולות, תל אביב, חיפה וירושלים, המאבק על הנגב הצפוני הוא מאבק על תרבות, על יצירה, על אומנות בנגב למכללה האקדמית ספיר יש תפקיד מפתח בהצלחת פיתוח התרבות".

צילומי התערוכה
לירון בוזגלו