השבוע מסתיים החלק השני של שיתוף הפעולה בין המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, לבין Center MAHIR מרוקו.

עם פתיחת היחסים עם מרוקו, ובמסגרת הפעילות הבינלאומית של המחלקה לתקשורת במכללת ספיר, נולדה יוזמה ליצור פרויקטים משותפים בין צעירים וסטודנטים בשתי המדינות סביב עשייה תקשורתית. הרעיון לשיתוף הפעולה מתבסס על למידה מכוונת עשייה, שבו הצעירים משתי המדינות עובדים ביחד על הכנת פודקאסטים ומגזינים עיתונאיים, בנושאים שמעסיקים צעירים, עורכים תחקירים בשתי המדינות, ונפגשים לעבודה משותפת בשתי המדינות כדי ליצור את התכנים. שיתוף פעולה מסוג זה מקדם חשיבה יצירתית בהקשר גלובאלי ורלוונטי ויתרום רבות להעמקת היחסים בין העמים.

בפרויקט לוקחים חלק סטודנטים וסטודנטיות במכללת ספיר, אשר מתמחים בתחום התקשורת, ביחד עם שותפים מפרויקט הצעירים של Center MAHIR באוניברסיטה הפוליטכנית מוחמד ה-6 בבן- גריר, המגיעים מרחבי מרוקו.

השבוע הגיעו לארץ הסטודנטים ממרוקו לטובת הכנת הפודקסטים באולפן המחלקה לתקשורת בספיר. במסגרת הביקור שנמשך שבוע, צפו הסטודנטים והסטודנטיות בהופעה מיוחדת של התזמורת האנדלוסית אשדוד עם סולני להקת שפתיים – חיים אוליאל וסמי לזמי; נפגשו בבית העיתונאים עם ח"כ לשעבר פרופ' יוסי יונה ועם מנכ"ל אגודת העיתונאים יוסי בר מוחא; פגשו את אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב וערכו קבלת שבת בקיבוץ העירוני בשדרות לסיכום הביקור.  

לדברי יובל גוז'נסקי, ראש המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר: "שיתוף פעולה בין צעירים ישראלים למרוקאים הוא בעל ערך רב ויכול להוות גשר משמעותי בהבנה, היכרות וכינון יחסים ברי קיימא. אומנם הפרויקט מתקיים באופן רשמי באנגלית, אך מתאפשר שיח בינאישי בערבית, צרפתית ועברית. כמכללה בדרום הארץ, בה לומדים מספר רב של סטודנטים יהודים בני הדור בשלישי ליוצאי מרוקו, וסטודנטים בדואים, ביחד עם השותפים מאזורים שונים במרוקו, פרויקט מסוג זה אינו פרויקט בינלאומי סטנדרטי, אלא פרויקט שמקפל בתוכו מרחב חדשני, בטוח ורלוונטי לעולמם הפרטי של המשתתפים, לצד שיח של דו קיום בארצות הים התיכון הדרומי ושיח אקדמי חדשני.

הפרויקט מלווה במחקר אקדמי על בינלאומיות בהוראה מכוונת עשייה סביב תוצרים תקשורתיים משותפים. המחקר בוחן הן את התפיסות של המשתתפים בפרויקט (לפי ואחרי המיזם), אך בנוסף הוא בוחן את התוצרים עצמם, את תהליכי העבודה המשותפים והטקסטים הקוליים והכתובים שנוצרו במהלך הלמידה. מחקר זה עשוי לאפשר להפוך מיזם זה לדרך חדשה לשת"פ בינלאומי.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

קק"ל משיקה תוכנית מלגות חרום עבור סטודנטים מיישובי העוטף קרן קימת לישראל תעניק מלגות בסך של יותר מ-6,000,000 שקלים עבור כ 1,600 סטודנטים מיישובי העוטף הלומדים במוסדות האקדמיים בנגב.
רוב כספי התקומה יועברו למימון שכר לימוד לסטודנטים כחלק ממהלך לשיקום הנגב המערבי, החל משנת הלימודים הקרובה תוענק מלגה לשכר לימוד מלא לסטודנטים בשנה הראשונה. בנוסף, לראשונה בעוטף עזה יוקמו שתי פקולטות חדשות למקצועות הרפואה ולטכנולוגיות מתקדמות. נשיא המכללה, פרופ׳ ניר קידר: ״תקציב מנהלת תקומה מאפשר לנו למלא תפקיד מרכזי בשיקום ופיתוח הנגב המערבי. גאים להיות מוסד אקדמי המעניק השכלה אקדמית מצוינת, ובמקביל לעודד את כל הסטודנטים שלנו להיות מעורבים בקהילות שמסביבנו". בחודש שעבר אישרה הממשלה את תקציב מנהלת תקומה לשיקום אזור עוטף עזה.