השבוע מסתיים החלק השני של שיתוף הפעולה בין המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, לבין Center MAHIR מרוקו.

עם פתיחת היחסים עם מרוקו, ובמסגרת הפעילות הבינלאומית של המחלקה לתקשורת במכללת ספיר, נולדה יוזמה ליצור פרויקטים משותפים בין צעירים וסטודנטים בשתי המדינות סביב עשייה תקשורתית. הרעיון לשיתוף הפעולה מתבסס על למידה מכוונת עשייה, שבו הצעירים משתי המדינות עובדים ביחד על הכנת פודקאסטים ומגזינים עיתונאיים, בנושאים שמעסיקים צעירים, עורכים תחקירים בשתי המדינות, ונפגשים לעבודה משותפת בשתי המדינות כדי ליצור את התכנים. שיתוף פעולה מסוג זה מקדם חשיבה יצירתית בהקשר גלובאלי ורלוונטי ויתרום רבות להעמקת היחסים בין העמים.

בפרויקט לוקחים חלק סטודנטים וסטודנטיות במכללת ספיר, אשר מתמחים בתחום התקשורת, ביחד עם שותפים מפרויקט הצעירים של Center MAHIR באוניברסיטה הפוליטכנית מוחמד ה-6 בבן- גריר, המגיעים מרחבי מרוקו.

השבוע הגיעו לארץ הסטודנטים ממרוקו לטובת הכנת הפודקסטים באולפן המחלקה לתקשורת בספיר. במסגרת הביקור שנמשך שבוע, צפו הסטודנטים והסטודנטיות בהופעה מיוחדת של התזמורת האנדלוסית אשדוד עם סולני להקת שפתיים – חיים אוליאל וסמי לזמי; נפגשו בבית העיתונאים עם ח"כ לשעבר פרופ' יוסי יונה ועם מנכ"ל אגודת העיתונאים יוסי בר מוחא; פגשו את אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב וערכו קבלת שבת בקיבוץ העירוני בשדרות לסיכום הביקור.  

לדברי יובל גוז'נסקי, ראש המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר: "שיתוף פעולה בין צעירים ישראלים למרוקאים הוא בעל ערך רב ויכול להוות גשר משמעותי בהבנה, היכרות וכינון יחסים ברי קיימא. אומנם הפרויקט מתקיים באופן רשמי באנגלית, אך מתאפשר שיח בינאישי בערבית, צרפתית ועברית. כמכללה בדרום הארץ, בה לומדים מספר רב של סטודנטים יהודים בני הדור בשלישי ליוצאי מרוקו, וסטודנטים בדואים, ביחד עם השותפים מאזורים שונים במרוקו, פרויקט מסוג זה אינו פרויקט בינלאומי סטנדרטי, אלא פרויקט שמקפל בתוכו מרחב חדשני, בטוח ורלוונטי לעולמם הפרטי של המשתתפים, לצד שיח של דו קיום בארצות הים התיכון הדרומי ושיח אקדמי חדשני.

הפרויקט מלווה במחקר אקדמי על בינלאומיות בהוראה מכוונת עשייה סביב תוצרים תקשורתיים משותפים. המחקר בוחן הן את התפיסות של המשתתפים בפרויקט (לפי ואחרי המיזם), אך בנוסף הוא בוחן את התוצרים עצמם, את תהליכי העבודה המשותפים והטקסטים הקוליים והכתובים שנוצרו במהלך הלמידה. מחקר זה עשוי לאפשר להפוך מיזם זה לדרך חדשה לשת"פ בינלאומי.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך

מאיר אברג'יל
מאיר אברז'ל למנהל היחידה למעורבות חברתית באגף דיקנאט הסטודנטים מאיר אברז'ל, בן 44 גר באשדוד מונה למנהל היחידה למעורבות חברתית באגף דיקאנט הסטודנטים במכללה האקדמית ספיר.
טקס זיכרון לנספי סודן
ביוזמת היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן במכללה האקדמית ספיר ובשיתוף עיריית שדרות לאחרונה התקיים טקס לזכרם של ארבעת אלפים מיהודי אתיופיה, אשר מצאו את מותם במהלך המסע העלייה לארץ ישראל ממחנות הפליטים בסודן בזמן מבצע אחים. הטקס התקיים במעונות הסטודנטים בשדרות. הטקס ביוזמת היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן במכללה האקדמית ספיר, בשיתוף עיריית שדרות ומתנ"ס שדרות.