זרקור - פרופ' אבי בסר | המחלקה לניהול המשאב האנושי

זרקור, פרופ' אבי בסר

 תודה למאיה טאטרו שבחרה להעביר את ה"זרקור" אלי.

קצת על עצמי 
נולדתי גדלתי והתחנכתי בדימונה. אני דור ראשון להשכלה הגבוהה, בוגר תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תואר שני בפסיכולוגיה ובעל תואר דוקטור - כולם מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. אני נשוי לריקי מזה 30 שנה, אבא של יובל ותבור. יובל היא קלינאית תקשורת ואמא של נטע הנכד המהמם שלנו. תבור סטודנט שנה ג' להנדסת חשמל.

הוראה ומחקר הם שני הדברים החשובים לי ביותר אחרי המשפחה (לפעמים מחקר בא קצת לפני המשפחה). תחום המחקר שלי הוא חקר האישיות ובעיקר אישיות בהקשרים חברתיים בין ותוך אישיים. המחקרים שלי עוסקים בחקר האישיות והפסיכולוגיה החברתית, בדגש על גורמי פגיעות וחוסן לדיכאון במהלך החיים ותפקוד בין אישי. כיום מעסיק אותי בעיקר התחום של נרקיסיזם ושל השלכות השדר של מאפיינים שונים של האדם את תפיסתם של אחרים את אישיותו ומאפיינים נוספים שלו והפרשנות של הסביבה את האדם על בסיס תפיסה של מאפיינים שונים, המשדרים את הסטאטוס שלו. לאחרונה חקרתי את ההשלכות של הפרעות שטף כגון הגמגום ושל הפרעות קול כגון פוברפוניה (דיבור גברי בטון נשי) על משיכה רומנטית. כמו כן בחנתי את התפקיד של מאפייני אישיות והשלכות מגפת הקורונה בישראל על סטודנטים, שנאלצו ללמוד בלמידה מרחוק ועל מרצים שנאלצו ללמד באופן מקוון. במשך כ-6 שנים שמשתי כמשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במכללת ספיר. מאז תחילת הקריירה שלי, יחד עם קולגות שלי ממוסדות אקדמיים שונים בעולם, פרסמתי כ-130 מאמרים אמפיריים בכתבי עת שפיטים ומדורגים בבמות בינלאומיות מכובדות. כתבתי לא מעט פרקים בספרים, ערכתי ספר, ולאחרונה פרסמתי ספר, הבנוי 9 שערים שכוללים 37 פרקים המסכמים את עבודתי במחקר האישיות בתחומים שונים.

לספיר הגעתי לפני למעלה מ-20 שנה כדוקטורנט לפסיכולוגיה והתחלתי ללמד במחלקה, שנקראה אז "מדעי ההתנהגות ניהול וכלכלה". המחלקה נתנה תואר של בן גוריון וחלק מהסטודנטים עברו בשנה השלישית לסיים תואר בפסיכולוגיה בבן גוריון. באותם השנים לימדתי קורסים כמו פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה אבנורמלית ופסיכולוגיה של האישיות ולאחר מספר שנים גם לימדתי את הקורס מבוא לפסיכולוגיה. בנוסף לימדתי שנים רבות גם במחלקה לעבודה סוציאלית בספיר. כשסיימתי את הדוקטורט ולפני שיצאתי לפוסט-דוקטורט, נשיא המכללה דאז פרופ' זאב צחור ז"ל, הציע לי לחזור ולקבל תקן במכללה. מכיוון שבמהלך השנים עבדתי כפסיכולוג חינוכי, יועץ ומורה לפסיכולוגיה בתיכון בדימונה, הכרתי וידעתי היטב שספיר מספקת לי את חווית הבית. הבנתי שאני מעוניין להיות מרצה של סטודנטים, שבעיקרם דומים לי - כאלו שמגיעים מהפריפריה, שהמכללה פותחת להם הזדמנות להשכלה גבוהה, שאני יכול לתרום להם ולהוות עבורם מודל. למרות הצעות שונות במהלך השנים ממוסדות אקדמיים אחרים לא ויתרתי על ספיר, שהיוותה עבורי מקום מתאים יותר. בספיר התקדמתי במעלה סולם הדגות האקדמיות: עם חזרתי התמניתי למרצה, לאחר שנה קודמתי לדרגת מרצה בכיר, לאחר שלוש שנים קודמתי לדרגת פרופסור חבר וארבע שנים לאחר מכן לפרופסור מן המניין. אני גאה בדרך שעשיתי כ"טעון טיפוח מעיירת פיתוח" ועד להתבססותי כחוקר עם מוניטין בינלאומי וכיום חבר במועצה להשכלה גבוהה.

לפני 3 שנים הסכמתי לשמש כראש החוג להפרעות בתקשורת (קלינאות תקשורת לתואר ראשון ושני) במכללה האקדמית הדסה בירושלים ומזה כשנה העתקנו את מגורנו מדימונה לירושלים.

אני אוהב מאוד ללמד. הקורס מבוא לפסיכולוגיה והקורס באישיות הם הקורסים האהובים עליי, אבל מחקר הוא הדלק שלי ולכן אני מאוד נהנה ללוות סטודנטים בסמינר המחקרי. את מבוא לפסיכולוגיה אני אוהב כי זו שנה א' ואני שותף לחוויה ההתחלתית של הסטודנטים ואת אישיות אני אוהב כי שם הסטודנטים כבר מכירים אותי, עברו דרך, בוגרים ויודעים להעריך את משמעות החוויה שמזמן הקורס.

הזרקורים הבאים
 אשמח להעביר את הזרקור לסטודנט שנה ג' טל חסון.