לימודי התעודה בניהול מידע וארכיונאות, יוכרו במסגרת הלימודים ל- B.A במחלקה לתרבות - יצירה והפקה, בהיקף של עד 30 נ"ז*

מבוא

ארכיונים הינם חלק בלתי נפרד מהמורשת ההיסטורית-תרבותית של עם, מדינה, עיר, מוסד, קהילה, ואדם. בעזרת ארכיונים אנשים מגלים את העבר המשותף ומבינים את ההווה. בארכיונים שמורות עדויות לאירועים, להחלטות ולרעיונות, ליחסים בין ,אנשים ועמים ולאורח החיים בעבר בעולם דינאמי משתנה. ארכיון, אשר שמו מגיע מהשורש היווני ארכיה – סדר, שלטון, הינו מוסד אשר שומר, אוסף ומנהל תיעוד בעל ערך היסטורי – תרבותי - חברתי מהעבר הרחוק והקרוב. במטרה לאפשר בו שימושים רבים ושונים.
כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה והשתלטות רשת האינטרנט על תחומים רבים בחיינו, השתנתה גם עבודתו של הארכיונאי, והיא מבוססת כולה על הטכנולוגיה החדישה והמתקדמת ביותר. אולם, שיטות העבודה המסורתיות עדיין לא אבדו מהרלוונטיות שלהן, והארכיונאים המקצועיים נדרשים להיות בקיאים הן בשיטות החדישות ביותר, הן באלו המסורתיות.
לימודי ארכיונאי מורשה מקנים את הידע התאורטי והמעשי לצורך בניית ארכיונים וניהולם תוך שימת דגש על שיטות ממוחשבות לסידור, לרישום, לשימור ולהנגשת החומר.
במהלך לימודי ארכיונאות רוכשים המשתתפים מיומנויות עדכניות בתחום ניהול ועבודה בארכיונים. בוגריו יוכלו לפקח על ניהול המידע ביחידות כל ארגון כמו משרדי ממשלה, משרדי רשויות מקומית, תאגידים, מפעלים, חברות, תנועות פוליטיות, מוסדות חינוך והשכלה וכל גוף אחר בו קיימת מערכת מנהלתית. כמו גם על ניהול ושימור תיעוד היסטורי ועל הנגשתו לגוף היוצר שלו, לחוקרים ולקהל הרחב.
ארכיונאי מודרני מתפקד גם כמתעד פעיל בקרב הקהילה בה קיים הארכיון. הוא אוסף ארכיונים אישיים של אנשים פרטיים ומשפחות, מראיין, מצלם, יוזם תערוכות ומחקרים, נוטל חלק פעיל במערכת החינוך בכל הרמות.

מה לומדים בקורס?

לימודי התיאוריה מתמקדים בהבנת טבעו של חומר ארכיוני ובדרכי הערכתו, בהכרת מוסדות וארגונים בארץ ובעולם הפועלים בתחום הארכיונאות, בהבטים משפטיים ואתיים של המקצוע.  לימודי ההלכה למעשה מתמקדים בהכרת העקרונות והשיטות לניהול חומר ארכיוני: קליטה, איסוף, סידור ותיאור ממוחשב, בניית רשימות (קטלוגים ) לשימוש החוקרים, כללי שימור ודיגיטיזציה והנגשת החומרים לציבור הרחב. בנוסף ייחשפו הסטודנטים לעקרונות ניהול מוסדות הארכיוניים והובלת פרויקטים מיוחדים כמו תיעוד בעל פה, עבודה עם הקהילה, הקמת תערוכות, ניהול מערכות מידע ארכיוניות ושיתופי פעולה עם מוסדות מורשת אחרים.

מטרות מרכזיות של הלימודים

  • להכשיר אנשי מקצוע בתחום הארכיונאות, התיעוד וניהול המידע ההיסטורי ולתת להם כלים מחשבתיים ומעשיים.
  • להקנות כלים להערכת החומר ולארגונו לשימורו לעיבודו ולהנגשתו לקהלים שונים למטרות שונות.
  • להקנות כלים מעשיים  לבניית ארכיון ולקביעת מדיניותו כיחידה בארגון או כמוסד תרבות המהווה מקום לשימור זיכרון קולקטיבי

למי מיועדת התכנית

  • לאלו העובדים כיום או מעוניינים לעבוד בארכיונים של מוסדות ממשלתיים, ברשויות המקומיות במרחב העירוני והכפרי, בגופים ציבוריים ועסקיים, במוסדות חינוך להשכלה גבוהה, בספריות, בבת ספר, במתנ"סים, במוסדות תרבות, באיגודים מקצועיים, בחברות פרטיות, במוזיאונים, באתרי מורשת ובמוסדות נוספים בקהילה.
  • לאנשים סקרנים, חובבי ידע ומידע, היסטוריה, תרבות ומורשת, המעוניינים להשתלב בעבודות מרתקות בארכיונים ברחבי המדינה או להקים לעצמם ולמשפחתם ארכיון היסטורי.
  • לאנשי טכנולוגיות המידע.
  • התכנית זו מתאימה למעוניינים להרחיב את ידיעתם ועיסוקם בלימודי תרבות ושימורה.

תעסוקה אפשרית בתחום

עם סיום הלימודים בוגרי הקורס יהיו יכולים להשתלב בעבודות במוסדות ציבוריים או פרטיים המכילים ארכיון מטעמם כמו למשל "יד ושם", בספריות ובמעבדות חקר, מוסדות ממשלתיים, במפ"י ובגלריות למוצרי אמנות או מפות, מוסדות אקדמיים להשכלה גבוהה, בארכיונים של חברות ארכיון דיגיטאלי ועיתוני, הקמת עסק לארכיון על פי רעיון יזמי ובארכיונים שמאפשרים רכישה של חומרים ממוחשבים.

מתכונת הלימודים

יום לימוד – ד'.
תאריך פתיחה: 31/10/2019 (קישור לתהליך הרשמה)
תאריך סיום: 31/01/2021
שעות לימוד - 15:00- 20:00.
משך הלימודים - ארבעה סמסטרים. שנה וחצי לימודים.
הקורס יפתח במרכז מופת תל אביב.

שיטת לימוד

הקורס כולל חומר עיוני, הרצאות פרונטאליות, והתמחות מעשית.

דרישות הקורס

  • נוכחות חובה של 85 אחוז מסה"כ המפגשים.
  • עמידה בהצלחה בבחינות הגמר ובהתמחות המעשית.

תעודה - ארכיונאי מורשה

בסיום הלימודים יזכו הסטודנטים, אשר עמדו בהצלחה בכל דרישות הקורס, לתעודת "ארכיונאי מורשה" מטעם המרכז ללימודי חוץ ולימודי המשך במכללה האקדמית ספיר , ומטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע.

המשך לימודים לקראת תואר ראשון בתרבות יצירה והפקה*

לימודי התעודה בארכיונאות יוכרו במסגרת הלימודים במחלקה לתרבות - יצירה והפקה, בהיקף של עד 30 נ"ז*.
*בכפוף לתקנון

אנשי קשר

ריכוז אקדמי, הגב' גליה דובידזון
(MLSׂ)  במגמה לארכיונאות, בבית הספר לספרנות, לארכיונאות ולמידע, האוניברסיטה  העברית בירושלים.
מרכזת מטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע.

מרכז מידע, ייעוץ והרשמה
077-9802802 שלוחה 3
infost@sapir.ac.il

מזכירות כללית
077-9802353

רכזת הקורס
הגב' אביב דוידיאן
avivd@sapir.ac.il

פקס
077-9802343