מסלול מוזיקה וסאונד לקולנוע, הוא המסלול האקדמי היחידי בישראל, המשלב לימודי סאונד לסרטים עם הלחנת מוזיקה לתמונה השילוב הזה יוצר את הפסקול הקולנועי. במסלול הייחודי מלמדים כמה מבכירי היוצרים הישראלים. לסטודנטים מוצע מגוון של קורסים אקדמיים ומעשיים, כך שהתלמידים מקבלים רקע עיוני תיאורטי וידע מעשי, שישמשו אותם בעבודה בתחום ההלחנה לקלונוע ולטלוויזיה ולעבודת סאונד מול תמונה ודימויים (אמנות, משחקי מחשב, ממשקים). הלימודים הם לימודי מקצוע, כשמטרת המסלול היא להכשיר מלחינים ואנשי סאונד לעבודת הפסקול מול התמונה.

מסלול מוזיקה וסאונד לקולנוע הוא חלק מבית הספר לקולנוע במכללת ספיר. זהו המסלול היחידי בארץ שמתקיים בתוך ההקשר המקצועי של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, והינו שותף מלא לעשיה הקולנועית העניפה שמתקיימת בבית הספר.  

כבר בשנה א' ולאורך כל שנות הלימודים, מתקיים שיתוף פעולה בין הסטודנטים של בית הספר (הלומדים קולנוע, טלוויזיה, אנימציה ותסריטאות), לבין תלמידי מסלול מוזיקה וסאונד לקולנוע. המחלקה מפיקה מאות סרטים בשנה והממשק היומיומי בין המסלולים, מוביל באופן טבעי להתנסות "על רטוב" בכל אפיקי יצירת הסאונד למסך: מהקלטת שטח, דרך יצירת אפקטים, עריכת דיאלוגים וטיפול באווירות ועד להלחנה והפקת מוזיקה מקורית, שתלווה את הסרט המוגמר למיקס הסופי. ההתנסות בעבודה מעשית במקביל לידע האקדמי התיאורטי, הופכים את הסטודנטים בסיום הלימודים למקצועני פסקול לסרטים, בעלי תואר אקדמי. בוגרי מסלול רבים כבר עובדים בתעשיה, בעשרות אולפנים ביתיים ובכמה מאולפני הסאונד המובילים בישראל.

שנה א – לימודי הכרה והתמחות של תוכנות, ציוד ואולפנים, לצד פיתוח שמיעה בסיסי.

שנה ב – שימוש מעשי בתוכנות, בציוד ובאולפנים, תוך שימת דגש על יצירתיות והתנסות מגוונת בשימוש מעשי בכל הכלים. בשנה זו תלמידים רבים כבר מלחינים ומעצבים פסקולים של תרגילים ואפילו של סרטי שנה ב' וסרטי גמר. בד בבד ממשיכים הסטודנטים בפיתוח השמיעה ובלימוד הרמוניה ותזמור.

שנה ג – זו השנה שבה מקבלים הסטודנטים את הליטוש הסופי, הידע, הטיפים והניסיון הדרושים על מנת להצליח מיד עם תום הלימודים (ובמקרים רבים עוד לפני) בעולם האמיתי.

שנה ד - עבודה על פרויקט גמר והשלמות לתואר

* בתמונת הרקע - התזמורת האנדלוסית אשדוד, בניצוחו של מרצה המסלול שמואל אלבז, במהלך קונצרט חגיגי בו ביצעה 7 יצירות חדשות שכתבו תלמידי המסלול.

עדיין מתלבטים??

מתן דורמבוס , בוגר המסלול, מסכם וממליץ: בזכות המרצים שעזרו לי ותמכו בי, היום אני עובד בהקלטות שטח לקולנוע."

 

אנשי קשר

ראש המסלול, ישי אדר

adar_i@mail.sapir.ac.il

רכזת סטודנטים, נעה סגל-נאור - 077-9802460

מזכירות בית הספר, cinema@sapir.ac.il

מוזיקה וסאונד לקולנוע - המכללה האקדמית ספיר