דבר הנשיא

פרופ' עמרי ידלין, נשיא מכללת ספיררוח ספיר

לפני חמש שנים הגעתי לביקור במכללת ספיר, ומיד נכבשתי בקסמה. יש משהו מיוחד במקום הזה, שגורם לך להרגיש טוב, להרגיש בבית. בתחילה חשבתי שמה ש"עושה לי" את זה, זה הקמפוס המיוחד ספיר, קמפוס הממוקם בלב אזור של קיבוצים, ליד העיר שדרות, ומציע לבאים בשעריו סביבת לימודים אידיאלית, סביבה פסטורלית ירוקה עם מבני כיתות ומעבדות מודרניות, תכניות לימוד יוקרתיות וסגל מרצים מסור ואיכותי. אבל מהר מאד הבנתי, שייחודה של ספיר הוא בערך המוסף שלה, ערך אשר זכה באקדמיה הישראלית לכינוי 'רוח ספיר'.

 

רוח ספיר מתבטאת בדרישה שלנו מהסטודנטים לקחת אחריות לא רק על עצמם אלא גם על סביבתם, לגלות איכפתיות ולרצות להשפיע, לשנות ולשפר את החברה. דרישה זו של מכללת ספיר גורמת לכך שמלכתחילה יימשכו לספיר סטודנטים ומרצים המעוניינים ליטול על עצמם אחריות כזו; דרישה זו מאפשרת לסטודנטים ולמרצים שלנו להביא את האיכפתיות והאחריות שלהם לידי ביטוי כבר במהלך הלימודים; ודרישה זו גם תורמת לטיפוח והעצמה של תכונות אלו בקרב הסטודנטים של ספיר.

 

הרוח האכפתית של ספיר אינה סגורה בתחומי הקמפוס. רוח זו יוצאת ומקרינה הן על החיים בקמפוס והן על סביבתה של ספיר, ורוח זו גם מלווה את בוגרי ספיר לאורך כל חייהם המקצועיים. אנו מאמינים שמי שעבר את כור ההיתוך האקדמי במקום המיוחד הזה וספג את רוח ספיר, הוא בוגר שבצד התעודה האקדמית היוקרתית שהוא נושא עימו, הוא גם מביא אתו לחברה הישראלית יכולת לעשות דברים אחרת, רצון לשנות, לשפר וחשוב מכל - שאיפה להוביל  ולהנהיג. אלפי הבוגרים שלנו משולבים בהצלחה רבה בתפקידי מפתח במשק בכל תחומי העשיה. כמהנדסים בתעשיה וכאנשי תקשורת, כמנהלים בחברות ותאגידים וכיוצרי קולנוע, כאנשי כלכלה בחברות פיננסיות וכעובדים סוציאליים. גאוותנו גם על מאות בוגרינו המשולבים באקדמיה ובמחקר ובעלי תארים מתקדמים במיטב האוניברסיטאות בארץ ובחו"ל.

פרופ' עמרי ידלין
נשיא