שירי ילדים

במסגרת הלימודים בחטיבת תרבות הילד, מתקיימת הסדנא 'לכתוב לילדים: סדנת כתיבה, הנחייה ותיאוריה' בהנחיית דפנה בן צבי. במסגרת זו, ובשיתוף פעולה עם בית הספר היסודי 'שער הנגב', מעבירים הסטודנטים לתלמידים בכיתות ג עד ו' סדנאות כתיבה. החל בשנת הלימודים 2015 התרחב הקורס לשיתוף פעולה עם כיתות ה' בבית הספר "אלון" בשדרות.

2017 - מפלצת סגולה עם צמות - שירים של תלמידים מכיתות ג' עד ו' בבית הספר היסודי "שער הנגב"

כריכת ספר הילדים מפלצת סגולה עם צמות

"לקובץ השירים "מפלצת סגולה עם צמות", 2017

2016 - דמעות של שוקולד - שירים של תלמידי כיתות ג' עד ה' בית הספר "שער הנגב"

"לקובץ השירים "דמעות של שוקולד, 2016

2016 - הילד המאושר בעולם - שירים של תלמידי כיתה ה' בית הספר "אלון" בשדרות

2016 - הילד המאושר בעולם - שירים של תלמידי כיתה ה' בית הספר "אלון" בשדרות

לקובץ השירים "הילד המאושר בעולם", 2016

2015 - חד קרן עם לב כחל - שירים של תלמידי כיתה ה' בית הספר "אלון" בשדרות

2015 - חד קרן עם לב כחל - שירים של תלמידי כיתה ה' בית הספר "אלון" בשדרות

לקובץ השירים "חד קרן עם לב כחל" - 2015

2015 - ענן צהב מחבק ענן ירק - שירים של תלמידי כיתות ג' עד ו' בית הספר "שער הנגב"

2015 - ענן צהב מחבק ענן ירק - שירים של תלמידי כיתות ג' עד ו' בית הספר "שער הנגב"

לקובץ השירים "ענן צהב מחבק ענן ירק" - 2015

2014 - סוס בשמים

סוס בשמים - המחלקה לתרבות 2014

לקובץ השירים והסיפורים - "סוס בשמים" - 2014

2013 - איך אופים הר?

איך אופיר הר? 2013

לקובץ השירים והסיפורים - "איך אופים הר?" - 2013

כשהאני היַלְדִי מרגיש טוב

'יֵשׁ לִי חֲבֵרָה... רַכָּה כְּמוֹ כֻּתְנָה', כותבת נעמה כוכב מכיתה ג' 2. רונה אפשטיין, מכיתה ג' 4, כותבת על ילד שמתגעגע לעפיפון שלו, שפרח; ורותם אלרון, מכיתה ג' 2, מספרת על אמא קנגורה שמתגעגעת לבן שלה, שהלך.
46 תלמידים מבית הספר 'שער הנגב', בכיתות ג' עד ו', השתתפו במחזור השני של סדנת הכתיבה המשותפת לבית הספר ולמחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר. פעם בשבוע נפגשו הילדים עם המנחים, סטודנטים מהמחלקה, בספרייה של מכללת ספיר, ושקעו בכתיבה. לאט־לאט חשפו הילדים את רגשותיהם, אך בו־בזמן בנו לרגשות האלו בית: נתנו להם מילים, עטפו אותם בקצב, במנגינה. במשך הזמן הצליחו כל אחד ואחת מהתלמידים לנסח במילים משהו אישי משלהם.
אני מקווה שסדנת הכתיבה נתנה הן לילדים והן לסטודנטים המנחים מרחב שבו יכלו לטפח את האני הילדי שלהם; לדאוג שירגיש טוב בזמן הזה, וגם, כך אני מקווה, בעתיד.

דפנה בן צבי
מנחת הסדנה

2012 - לבחור את כיוון הרוח

לבחור את כיוון הרוח - 2012
לקובץ השירים והסיפורים - "לבחור את כיוון הרוח" - 2012

למצוא את הקול, לחפש את המלים
'כל הדברים החשובים פשוטים הם', אומרת מרים ילן שטקליס בסיפור 'המסע אל האי אולי'. היכולת לספר את הסיפור שלך בסיסית וחשובה, אבל לא תמיד קלה למימוש. המטרה העיקרית של סדנת הכתיבה – שפירותיה מוגשים בחוברת זאת היתה לעזור לילדים למצוא את המלים, את הקול ואת הקצב שלהם, להרגיש נוח לכתוב, להרגיש שהשפה היא בית.
הסדנה היתה פרי שיתוף פעולה ייחודי של המחלקה לתרבות - יצירה והפקה בספיר, בראשות פרופ' נורית גרץ, עם בית הספר 'שער הנגב'. בחלקה הראשון של הסדנה, לאורך הסמסטר הראשון של השנה האקדמית, עברו הסטודנטים המנחים סדנת כתיבה בהנחייתי ויחד גיבשנו את המתווה של סדנת הכתיבה לילדים. בחלק השני, שנערך בסמסטר השני, העבירו הסטודנטים את סדנת הכתיבה שגיבשו לתלמידים. מדי יום רביעי נפגשו הסטודנטים עם התלמידים באגף הנוער שבספריית ספיר, וערכו מפגשי כתיבה: כל מפגש הוקדש לנושא אחר, ובכל מפגש התקיימו תרגילי כתיבה, חריזה, חשיבה. ממפגש למפגש, התהדק הקשר בין התלמידים למנחים ונוצר אמון; ממפגש למפגש, השתחרר הקושי – וזרמו צחוק, משחק, מלים.
ילדי הדרום נאלצים להתמודד עם שגרה של חוסר ודאות, חרדות ופחדים. הכתיבה אמנם לא יכולה לספק מענה כולל לקשיים האלו, אך יש באפשרותה לרכך אותם ולהעניק להם משמעות באמצעות מלים, ההופכות לשיר ולסיפור.

דפנה בן צבי
מנחת הסדנה

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 3 =