מרצה בספיר ערכה מחקר המשווה בין נשים חרדיות לבין נשים בקהילת האיימיש

אורטל פחימה

ד"ר רבקה נריה בן שחר, מרצה במחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, חוקרת את המגזר החרדי והתקשורת הישראלית. בקיץ האחרון התארחה אצל קהילת האיימיש בפנסילבניה כחלק ממחקר, בו היא משווה את מעמד האישה בקרב האיימיש לבין המגזר החרדי. לאחרונה התקיים מפגש, שאורגן על ידי הפורום הפמיניסטי במכללה, ובו הציגה בן שחר את שחוותה אצל האיימיש.

במהלך המפגש סיפרה בן שחר על האירוח בקהילת האיימיש, ובעיקר על תפקידה של האישה בחיי המשפחה והקהילה. "נשות המשפחה מתחילות את יומן בשעה מוקדמת בבוקר, ושגרתן קבועה. הן מבשלות את הארוחות למשפחה, ומטפלות בכל הנדרש במשק הבית. למעשה, חיי היומיום מתרכזים סביב הקהילה והטיפול בבית ובמשפחה. הנשים בקהילה עובדות מאוד קשה, ולא נעזרות באמצעים טכנולוגיים כמכונת כביסה. בניגוד לנשים החרדיות, שגרות בשכונות סגורות, נשות האיימיש חשופות לקהילה המערבית מסביבן".

פרופ' תמר אלאור, אנתרופולוגית באוניברסיטה העברית, התייחסה לנושא בדיון שנערך לאחר מכן וציינה: "האנתרופולוגיה נעה במקומות שהם אחרים עבורנו, לא מוכרים, להפוך את האקזוטי למוכר וההיפך. הכניסה לתוך קהילת האיימיש התאפשרה לרבקה, משום שבהיותה אישה דתייה היא מחוברת אל נשות האיימיש בפרקטיקה הדתית. כדי להפוך את השגרתי לבעל משמעות, היא הקנתה ערכים לחיי היומיום".

המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אורלי סוקר, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו, תקשורת דיגיטלית ותקשורת שיווקית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות, "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.

הפורום הפמיניסטי במכללה האקדמית ספיר הוקם ב-2010 על ידי נשות האקדמיה במכללה. מטרתו- לקדם עשייה אקדמית וחברתית, על מנת להשיג צדק מגדרי ומיני. לוקחות בו חלק נשות הסגל האקדמי במכללה. הפורום מקיים ימי עיון לסטודנטיות ולסטודנטים במכללה, ולתושבות ותושבי האזור.  

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

לפרטים נוספים:

אורטל פחימה, ע. דובר - 054-4387101
סיימון תמיר, מנהל יחידת התקשורת - 054-6755245

ד"ר רבקה נריה בן שחר מרצה בפורום הפמיניסטי במכללת ספיר

ד"ר רבקה נריה בן שחר מרצה בפורום הפמיניסטי במכללת ספיר

פרופ' תמר אלאור בפורום הפמיניסטי במכללת ספיר

פרופ' תמר אלאור בפורום הפמיניסטי במכללת ספיר

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
6 + 2 =