עתיד מקצועי לבוגרי המחלקה

ב.א בלימודים רב תחומיים - תואר חיוני בעידן הפוסט-מודרני

בשנים האחרונות נדמה כי ירדו קרנם של מדעי הרוח והחברה בישראל ובמערב בכלל. קצב החידושים הטכנולוגיים והתמורות המקצועיות, הכלכליות והחברתיות שהביאו עמם, העידוד לאימוצה של חשיבה מעשית ומכוונת מטרה, כל אלה ערערו כביכול על הנחיצות בהשכלה הומניסטית רחבה. נדמה כאילו בעידן הפוסט-מודרני הנוכחי אבד הכלח על רוחב היריעה של ההשכלה הגבוהה במדעי הרוח והחברה, על ההתעמקות בתחומי דעת המקיפים עולמות ידע נרחבים ומגוונים, על פיתוחה ההדרגתי של חשיבה יצירתית וביקורתית.

אלא שמתברר כי מוקדם מדי היה לשאת דברי הספד ללימודי ההיסטוריה, הפילוסופיה, הספרות, הסוציולוגיה, האנתרופולוגיה והפסיכולוגיה. היום יותר מאי פעם ברור למעצבי סדר היום הפוליטי, הכלכלי והתרבותי במערב, עד כמה נחוצים דווקא תחומי דעת אלה על מנת להבטיח את עתידן של החברות האנושיות, את יכולת ההתפתחות והצמיחה שלהן, את יכולתן להפיק את המיטב מן התמורות הטכנולוגיות, תוך שמירה על פרספקטיבה רחבה, המקשרת בין העבר, להווה ולעתיד, ותוך ניצול מרבי של האוצר הבלום הטמון בתחומי דעת אלה.

אחת ההוכחות הבולטות לכך היא היוזמה של אמנת המעסיקים למען הטבע והרוח, עליה חתמו עד כה כ-300 בעלי עסקים בתחומים המובילים בישראל, לצד כ-17 אוניברסיטאות ומכללות. עם החברות והארגונים החתומים על אמנה זו נכללים כל הבנקים הגדולים בישראל, חברות הייטק מובילות כגון גוגל, מוטורולה, מטריקס, אורקל, ועוד, לצד קבוצת כלל, חברות הסלולר ובראשן סלקום, שהמנכ'ל שלה הוא היוזם של אמנה זו ועוד רבים נוספים. לטענת מנכ'ל סלקום 'שילוב של עובדים בוגרי מדעי הרוח, אמנויות וחברה עם בוגרי מדעים תורם להגברת היצירתיות וההישגים של הארגון. זהו קודם כל אינטרס עסקי שלנו כמנהלי חברות, וזה גם תורם לחיזוק האקדמיה'.

ואכן, כפי שהתברר לחברות ולבעלי העסקים החתומים על אמנה זו, דווקא לבוגרים של מדעי הרוח והחברה, יש על פי רוב יתרון ניכר על פני עמיתיהם אשר למדו מקצועות לכאורה מעשיים יותר. הגמישות המחשבתית, המקוריות, היצירתיות ורוחב היריעה הנרכשים במהלך הלימודים של תחומי הדעת המרכזיים במדעי הרוח והחברה, מתורגמים ליכולת למידה גבוהה, ליכולת לעבוד בצוות רב משתתפים וליכולת ליזום ולהוביל פרויקטים עסקיים מגוונים.

בהקשר זה למחלקה המציעה מסגרת של לימודים רב תחומיים יש יתרון ייחודי, המתאים במיוחד לאופי העידן הפוסט-מודרני שבו אנו חיים כיום. האפשרות להיחשף במהלך התואר הראשון למגוון של תחומי דעת במדעי הרוח והחברה ולא להתמחות בתחום אחד בלבד, מתגלה כיתרון חשוב בעידן רב-ערוצי, רב-תחומי ורב-תרבותי. לימודים רב תחומיים מעניקים ללומדים תשתית רחבה אך מוצקה דיה כדי לנוע בבטחה ובנינוחות בין מקצועות שונים והתמחויות מגוונות. לעתים קרובות דווקא ההתעמקות וההתמקצעות בתחום ידע יחיד עומדת לרועץ למי שנדרש להיחשף חדשות לבקרים לעולמות ידע חדשים, לעבור מעבודה אחת למשנה ולגלות כל בעת גמישות ויצירתיות.

כראש המחלקה הגדולה ביותר למדעי הרוח והחברה בקרב המכללות בישראל אני גאה להימנות עם שומרי הגחלת של תחומי דעת אלה. בוגריה של המחלקה לב.א בלימודים רב תחומיים, אשר השתלבו ומשתלבים כל העת בזירות המרכזיות ביותר של המגזר הציבורי והעסקי, מוכיחים כי רכישה של השכלה רחבה ומעמיקה אינה עומדת בסתירה להשתלבות מוצלחת בעולם העבודה. נהפוך הוא - היא סוללת בבטחה את דרכם של הצעירים למיצוי מלא של הפוטנציאל האנושי והמקצועי הטמון בהם ותורמת לחיזוקה של החברה הישראלית כחברה משכילה, מתקדמת ומובילה בעולם.

קישור לאמנת המעסיקים למען הטבע והרוח

לאמנת המעסיקים המלאה בפייסבוק

 

"הלב קבע". מדעי הרוח, עם 700 בפסיכומטרי - Ynet, 27.10.2014

מי העובד שמחפשת גוגל? - גלובס 29.9.2014

החברות התחייבו: נעסיק בוגרי מדעי הרוח - Ynet קריירה, 20.1.2011

לחברת ניהול דרוש פילוסוף - ידיעות אחרונות, 19.10.2010

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 1 =