המחלקה לתקשורת

השקת ספרים חדשים של מרצי המחלקה לתקשורת

השקת ספרים חדשים של מרצי המחלקה: ד"ר יובל גוז'נסקי וד"ר אלה בן אתר.

מחר, יום ד' 24.12.19, תתקיים במסגרת הסמינר המחלקתי של המחלקה לתקשורת, השקת הספרים: "מדודלי לדיגיטל: 50 שנות טלוויזיה לילדים בישראל" ו-"משדרים תחת אש: רדיו חינוכי במצבי חירום".

"מדודלי לדיגיטל: 50 שנות טלוויזיה לילדים בישראל", יובל גוז'נסקי
מי שגדל בישראל בשנות השבעים זוכר את דודלי ואת רגע, בשנות השמונים את מערכוני "זהו זה", בשנות התשעים את השעשועון "ששטוס" ובראשית שנות האלפיים את "דודידו" או את "השמיניה". הטלוויזיה לילדים בישראל היא חלק בלתי נפרד מחוויית הילדוּת של דורות שלמים. עולמות התוכן שהוצגו בה עוצבו בהתאם לתפיסותיהם של יוצרי הטלוויזיה, מבוגרים בעצמם, ובהתאם לאופן שבו ראו את מטרות השידור לילדים. על בסיס מידע היסטורי וראיונות עם יוצרים ויוצרות מתשעה ערוצי ילדים מרכזיים, מחלק המחבר ד"ר יובל גוז'נסקי את חמישים שנות הטלוויזיה לילדים בישראל לשלוש תקופות מרכזיות: עידן הערוץ היחיד (1966–1989); עידן הבלעדיות החדשה (1989–2000); ועידן התחרות: ריבוי הערוצים והדיגיטל (2000–2016) – ומתמקד בשינוי תפיסת הילדוּת בשדה הטלוויזיה לילדים ובמעבר מתפיסה חינוכית-ממלכתית לתפיסה מסחרית-גלובלית, מעבר המבטא שינוי ביחס החברה והתרבות הישראלית לילדיה.

"משדרים תחת אש: רדיו חינוכי במצבי חירום", אלה בן עטר
הספר "משדרים תחת אש" מביא לראשונה בישראל את המתרחש מאחורי המיקרופון בתחנת שידור חינוכית הממוקמת באזור הנגב המערבי, שתושביו חיים תקופה ארוכה בצל איום מתמיד של רקטות וטילים. במחקר המקיף שלוש תקופות של עימותים צבאיים "עמוד ענן", "עופרת יצוקה" ו"צוק איתן" (2008-2014), בוחנת המחברת אילו מהמסרים המועברים בתקשורת תורמים לחוסן האישי והקהילתי של אוכלוסייה תחת איום מתמשך ואילו מהווים פגיעה בתחושת החוסן. המחקר המוצג בספר משלב התבוננות משני שדות: שדה תקשורת ההמונים (והרדיו כמקרה בוחן) ושדה הפסיכולוגיה החברתית, העוסק במצבי חירום וחוסן. ייחודו של הספר בראיית הזיקות המשותפות לשני השדות. מה תפקידו של הרדיו החינוכי המופעל על ידי שדרנים סטודנטים כמקור מידע זמין ורלוונטי ומה מקומם של המסרים האינפורמטיביים והרגשיים שאיתם פונים השדרנים למאזינים?

השקת הספרים תתקיים ביום ד' 25.12.19 בין השעות 12:30-14:00 בחדר 8103
כולכם מוזמנים!

תמונות שני הספרים

המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר מוטי גיגי, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו ושידורים דיגיטליים ותקשורת שיווקית ומדיה דיגיטלית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
13 + 4 =