דיקן הסטודנטים ואגודת הסטודנטים והסטודנטיות

חג הסיגד: החלום ושברו

תערוכת "מבצע משה: 30 שנה אחרי" במכללה האקדמית ספיר

מיצג מתוך תערוכת "מבצע משה: 30 שנה אחרי" יפתח במכללה האקדמית ספיר ב-27.11, לרגל חג הסיגד. בנוסף לתערוכה, יתקיים  בכיכר המרכזית במכללה יריד חג הסיגד עם דוכנים, מוסיקה חיה, כיבוד אתיופי ועוד.

התערוכה, שנאצרה על ידי מיכל הומינר ואסף גלאי - צוות האוצרות של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, לציון 30 שנה לעליית יהודי אתיופיה, רצה מזה שלוש שנים במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות עם למעלה מ-600,000 מבקרים. היא הוצגה בין השאר בבית הנשיא, בכנסת ישראל ובאירוע של עיריית חיפה וכעת גם במכללה האקדמית ספיר.  
המיצג יהיה פתוח לקהל הרחב במכללה בשלושת החודשים הקרובים.

במיצג מתוך התערוכה יוצגו עשר כרזות של צלם מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות בזמן המבצע, דורון בכר, שנשלח מטעם בית התפוצות לתעד את יהודי אתיופיה. מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות היה בין המוסדות הראשונים אשר תיעדו את עלייתם של יהודי אתיופיה ב"מבצע משה" ואת ראשית קליטתם בארץ בשנים 1984-1991.

המיצג נולד מתוך מסעה האישי של אורלי מלסה, במאית התערוכה ובוגרת ביה"ס לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר, במלאת שלושים שנה למבצע משה, בעקבות האנשים המופיעים בתמונות מאז. ביחד עם צוות מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, היא פנתה אל קהילת עולי "מבצע משה" באמצעות הרשתות החברתיות, וביקשה את עזרתם בזיהוי המצולמים. היוזמה הניבה אינספור תגובות נרגשות ממי שזיהו את עצמם ואת קרוביהם.

מלסה בררה את הסיפורים המרתקים ביותר ותיעדה את מסעם האישי של המצולמים בסרטון המוצג בתערוכה. התערוכה מספרת את סיפורם של העולים מאתיופיה באותו מבצע. מוצגים בה סיפוריהן של עשר משפחות, תוך התייחסות לקשיי העקירה, ההגירה וההיקלטות, ולקבלת הפנים של החברה הישראלית.

מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות: "החלטת ממשלה משנת 2005 מגדירה את מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות כמרכז לאומי לקהילות ישראל בארץ ובעולם, וככזה אנו פועלים באמצעות התערוכות והתוכניות החינוכיות של בית הספר ללימודי העם היהודי בבית התפוצות לחיזוק הקשר ולהעצמה של כל קהילה" מסבירה רחלי קפלן, מנהלת שותפות וקשרי קהילה המרכזת את הפרויקט בבית התפוצות. "כיום קיים בארכיון בית התפוצות אוסף נדיר של כ-10,000, תצלומים המספרים את סיפור צעדיהם הראשונים של יהודי אתיופיה, יוצאי הקהילה האתיופית ושאר הקהילות היהודיות בארץ ובעולם מוזמנות למוזיאון ואנו מעודדים אותן להשתמש בידע ובמאגרים שלנו, כל זה מוביל לפיתוח והעמקה של שותפויות משמעותיות".

משרד דיקן הסטודנטים בהנהלת מר אלון גייר מעניק סיוע לסטודנטים ופועל בנושאים הקשורים לרווחתם. המשרד מעניק סיוע ומענה לצורכי הסטודנטים כגון: סיוע כלכלי, סיוע לסטודנט בשירות מילואים, לקויות למידה, סטודנטים עם מוגבלויות, הפניה לטיפול בשירות הפסיכולוגי, עוולת מנהליות ואקדמיות, סיוע לסטודנט הערבי וטיפול בעולים חדשים. כל זאת בשיתוף פעולה פורה עם שאר הגורמים במכללה וגופים חיצוניים.

תמונת שתי נשים אתיופיות מחזיקות תמונות ישנות

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
9 + 4 =