דבר ראשת המגמה לטכנולוגיות המים, ד"ר מיטל אסרף שניר

מחסור במשאבי מים בישראל ובעולם כולו הפך בשנים האחרונות לבעיה קיומית. גידול האוכלוסיה, פעילות תעשייתית מוגברת וחקלאות מתקדמת מחריפים את הבעיה הן בשל השימוש המוגבר במשאב זה והן משום שזיהום מקורות מים הינו פועל יוצא מהקידמה והפיתוח. המענה לבעיה זו טמון בעידוד מחקרים ובפיתוח טכנולוגיות מתקדמות לטיפול במים, בהשקעה ארוכת טווח של גופים ממשלתיים ויזמים פרטיים ובהשמת עובדים מקצועיים בתחום.

מדינת ישראל, שמיום היווסדה ידעה מחסור במים, נחשבת כיום למובילה בפיתוח טכנולוגיות חדישות להתפלת מי-ים ומים מליחים וכן בתחום פיתוח וטיפול השבת מי שפכים למים הראויים להשקייה ולשיקום נחלים. אלא שהמחסור במים הינו פן אחד של הבעיה. הפן האחר הוא זיהום הקרקעות ומקורות המים כתוצאה ישירה מפעילות בלתי מבוקרת. ממצאי סקרי הסביבה הנערכים מידי שנה על ידי המשרד להגנת הסביבה מצביעים על זיהום קרקעות הנובע מסילוק לא מפוקח של שפכים תעשייתיים, שימוש מוגבר בחומרי הדברה בחקלאות וכו'. כל אלה מלמדים על הקשר החזק והתלוי הקיים בין זיהום קרקעות ואיכות מקורות המים.

העשור האחרון מאופיין בייעול הכלים הטכנולוגים המאפשרים זיהוי ואפיון מקורות זיהום, שיפור יכולת ההערכה הכמותית של מימדי הזיהום ויישום הטיפול המשולב של מקורות המים והקרקע המזוהמים. כתוצאה מכך גוברת הדרישה במגזר התעשייתי והחקלאי לאנשי מקצוע בעלי הכשרה טכנולוגית הכוללת ידע תיאורטי ומעשי בתחום.

ד"ר מיטל אסרף שניר

דר' מיטל אסרף שניר בוגרת תואר ראשון בכימיה והנדסה כימית ותואר שני בהנדסת ביוטכנולוגיה ודוקטורט בהנדסת סביבתית של אוניברסיטת בן גוריון. בעלת למעלה מעשר שנות ניסיון הוראה באקדמיה בתחומי הכימיה, הנדסה כימית, תהליכי טיפול במים ועוד.

בעלת ניסיון עשיר בתעשייה הכימית במעבדת האיכות והבקרה של מפעל 'חיפה כימיקלים,' וכבר בעבודת הדוקטורט שלה עבדה מול חברות ואנשי מקצוע רבים מתחום המים בארץ ובחו"ל, עם מחקר שאף זכה למימון מרשות המים ומשרד

המדע הישראלי בשיתוף משרד המדע הגרמני, שהניב שלושה פרסומים בעיתונים מדעיים בינלאומיים.

דבר ראשת המגמה לטכנולוגיות המים, ד"ר ענבר פרימןדבר ראשת המגמה לטכנולוגיות המים, ד"ר ענבר פרימן

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
8 + 0 =