המחלקה לניהול המשאב האנושי

הציבור ישלם את העלות הכלכלית והחברתית הגבוהה של הבחירות החוזרות

רו"ח אחמד איעד

להחלטה על בחירות חוזרות, יש עלות גבוהה מאוד שאנו, האזרחים, נצטרך לשלם. העלות הגבוהה של הבחירות החוזרות אינה מסתכמת בעלויות ישירות בלבד אלא בעלויות עקיפות נוספות, שיכולה להיות להן השפעה שלילית על המשק.

אומדן עלותן של הבחירות החוזרות, כולל ארבעה חלקים:

  1. עלות ישירה - עלות זו מתייחסת לעלות חוק מימון מפלגות המוערכת בכ-200 מיליון ₪, ולעלות קיום הבחירות על ידי ועדת הבחירות המוערכת בכ-250 מיליון ₪.
  2. עלות יום שבתון ביום הבחירות - מוערכת בכ-1.1 מיליארד ₪. בנוסף, ליום השבתון יש השלכות נוספות כמו אובדן הכנסה למעסיקים עקב אי עמידה ביעדים שנקבעו לפרויקטים שונים. כמו כן, עסקים קטנים שממילא סובלים מחסמים ומקשיים רבים ייאלצו כעת לממן שני ימי שבתון בתקופה קצרה.
  3. שיתוק מדיני - קיומה של ממשלת מעבר עלול להביא לעיכוב ביישום המדיניות הממשלתית בתחומים רבים, מה שיגרום לנזק רוחבי בכלל ענפי המשק.
  4. חוסר יציבות פוליטי - בחירות חוזרות בתקופה קצרה כל כך גורמות לאובדן שנה שלמה של משילות רגילה, ולעניין זה השלכות מהותיות בתחומים רבים והשפעה שלילית על המשק. יתרה מזאת, משק שמתקרב לגירעון בשיעור של כ-4% מחייב שר אוצר במשרה מלאה וממשלה מתפקדת שתוכל לקבל החלטות לטיפול בגירעון. ואילו בתנאים הקיימים, לא ניתן לאשר את תקציב 2020 עד סוף 2019, מה שיחייב את הממשלה הנבחרת החדשה לפעול בתחילת 2020 במתכונת של 1 חלקי 12 בהתבסס על תקציב השנה הקודמת.

מי שיישא בעלות הגבוהה של הבחירות החוזרות ובפגיעה בצמיחת המשק, הוא כמו תמיד אנחנו, האזרחים. וכמובן, השכבות החלשות ומעמד הביניים הם אלה שיושפעו בצורה המשמעותית ביותר מן הגזירות הכלכליות שיהיו חלק בלתי נמנע מתקציב שנת 2020: העלאת מסים וקיצוץ בתקציבי המשרדים החברתיים.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 0 =