פסטיבל קולנוע דרום #18

פסטיבל קולנוע דרום ה-18 בין התאריכים 2-6 ביוני 2019

פסטיבל קולנוע דרום ה-18 יתקיים בתאריכים 2.6-6.6.2019 בסינמטק שדרות, וברחבי הנגב

לצד תכנית ישראלית ובינלאומית אלטרנטיבית, הפסטיבל השנה מעמיק את הקשר עם קהילות הדרום והעיר שדרות באמצעות פרויקט דוקומנטרי מקומי חדש, המביא אל המסך את סיפוריהם של תושבי ותושבות שדרות, הקרנות בבתים, והגעה לשלוש ערים מרכזיות בנגב.

השנה תושק תוכנית רחבה הנעה מסרטים בינלאומיים מיוצרים בולטים מאמריקה הלטינית ומצרפת; סרטי ביכורים במסגרת "סטודיו דרום" מיוצרים צעירים מהפיליפינים, תאילנד וונצואלה; פוקוס אודות יצירתה רבת-התעוזה של קרן ידעיה; תכנית דוקומנטרית הנוגעת בנימיה החשופים והשבריריים של המציאות הישראלית; תכנית "קולנוע דרום חדש" שתכלול השנה כ-30 סרטי בוגריםות; תחרות קולנוע עצמאי קצר; תכנית מוזיקה בשיתוף פסטיבל אינדינגב; הפסטיבל שחוגג השנה 18 שנים להיווסדו פועל לאתגר את התבנית המוכרת של פסטיבלי קולנוע, גם את של עצמו.

יו"ר פסטיבל קולנוע דרום וראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, פרופ' סמי שלום שטרית: "פסטיבל קולנוע דרום בפתח בפעם ה-18! ח"י פעמים ובכל פעם כולנו נרגשים מחדש. הפסטיבל הוא חגיגה תרבותית מיוחדת של הדרום, על ידי הדרום אבל לא רק עבור הדרום, אלא כמיטב מסורת האירוח בדרום אנו פותחים את דלתנו וליבנו לכל תושבי הארץ. בואו לחגוג איתנו פסטיבל של קולנוע חדש, עשיר, משמעותי ורב תרבותי, לצד כיתות אמן, מפגשים עם יוצרים ומופעי מוסיקה. שריינו לכם את ימי הפסטיבל והבטיחו את מקומותיכם באולמות. אנחנו מחכים לכם. להתראות בשדרות."

אירוע פתיחה: הקרנת בכורה של "המוסד" - סרטו החדש של אלון גור אריה, בהפקת סרטי יונייטד קינג ודרומהפקות, סרט עטור כוכבים (דביר בנדק, צחי הלוי, טל פרידמן, עדי הימלבלוי ועוד) יפתח את הפסטיבל באווירה קומית במיוחד תחת כיפת השמים בנוכחות הבמאי ההוליוודי, דיוויד צוקר, שליווה אמנותית את הפרויקט, והבמאי המוערך אבי נשר, מפיק שותף לפרויקט.


מתוך הסרט "המוסד" בבימוי אלון גור-אריה

אירוע נעילה: הקרנת בכורה של "ליגה ג" ומופע של "כנסיית השכל". הפסטיבל ינעל תחת כיפת השמיים בפרמיירה חגיגית של "ליגה ג", הסדרה החדשה של היוצר רובי אלמליח, בוגר בית הספר לאמנויות הקול והמסך שבמכללת ספיר, ובן שדרות. את המוזיקה המקורית של הסדרה הלחין רן אלמליח, חבר ומייסד להקת "כנסיית השכל". בתום ההקרנה יתקיים מופע נעילה של הלהקה.


כנסיית השכל, צילום: אלדד רפאלי ומתוך הסדרה "ליגה ג'", בימוי: רובי אלמליח

מרגישים בבית: הפסטיבל מתארח בבתי תושבי שדרות
במסגרת הפסטיבל נערוך לראשונה הקרנות מתוך תכנית הפסטיבל בנוכחות היוצרים/ות, בבתים פרטיים של תושבות ותושבים בעיר שדרות. השנה יהפוך הפסטיבל שלושה בתים פרטיים בשדרות לאולמות קולנוע לערב אחד, ויקרין במסגרת רצועה זו את מיטב תכני הפסטיבל בפני בני המשפחות, השכנים והקהל הרחב.

שדרותים: פרויקט דוקומנטרי חברתי ראשון בשדרות, מבית פסטיבל קולנוע דרום
פסטיבל קולנוע דרום מתרגש להשיק השנה לראשונה פרויקט דוקומנטרי מקומי חדש, המביא לקדמת המסך את סיפוריהם של תושבי/ות שדרות ואת העושר והגיוון החברתי המאפיין את העיר.
"שדרותים" הוא אסופה דוקומנטרית של 5 נקודות מבט שדרותיות, 5 סיפורים של תושביות העיר המופקים בהשתתפותם ובליווי מקצועי של הבמאי רפאל בלולו, בהפקתו של תמיר הוד, מפיק הפסטיבל.
במהלך כ-3 חודשים התקיימו מפגשי תחקיר דוקומנטרי עם תושבי העיר, ומתוכם נרקמה אסופה של קולנוע דוקומנטרי, מקומי ומקורי. במהלך תקופת הסדנה המשותפת הביאו אור ליפשיץ, אורי כהן, דביר סאסי, סולטן אלקעדי ועופר קורצברג את סיפוריהם האישיים ונקודות המבט הייחודיות שלהם לכדי יצירות דוקומנטריות קצרות, אישיות ואוניברסליות. מתוך חמשת הסרטים, מצטיירת העיר שדרות כדמות נוספת בפרויקט, מורכבת, אנושית ונושמת.
מטרת הפרויקט, שעתיד להתקיים בכל שנה במסגרת פסטיבל קולנוע דרום, להיות במה חדשה לקולות מקומיים מרתקים, לקחת חלק בשיח סביב ייצוג בקולנוע ובטלוויזיה, תוך חיפוש מתמיד של שפה ועשייה דוקומנטרית רעננה.

אירועי פורץ גבולות
אירועי קולנוע פורץ גבולות יתקיימו בנתיבות, אופקים ובבאר שבע במהלך השבוע הקודם לו בתאריכים 26.5-1.6.

אסופת מאמרי כתב העת המקוון "מחברות דרום.com", בעריכתם של יונתן בר גיורא ויעל הדיה, מרצים בבית הספר לאמנויות הקול והמסך, תלווה את התוכנית הקולנועית ותעניק מבט רחב על הרצועות השונות בפסטיבל. המאמרים יופצו בפלטפורמות דיגיטליות שונות מתוך התפיסה שבסיסה כי מכל יצירה קולנועית ניתן להפיק שיח, ויכוח ומדרש.

הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום למעט ההקרנות של הסרטים העלילתיים, דוקומנטריים ובינלאומיים בסינמטק 1 ו-2. פרטים נוספים באתר הפסטיבל. csf.sapir.ac.il

צוות הפסטיבל:
פרופ' סמי-שלום שטרית, ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך ויו"ר הפסטיבל
יעל מימוני, מנהלת הפסטיבל
תמיר הוד, מפיק הפסטיבל
מיכל לביא, מנהלת אמנותית
ד"ר ארז פרי, אוצר קולנוע בינלאומי
אסף סבג ואסף בן דוד - אינדינגב, אוצרי תכנית המוזיקה
יונתן בר גיורא ויעל הדיה, עורכי כתב העת המקוון "מחברות דרום.com"

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
3 + 4 =