תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית

תרגיל אינטגרטיבי - מדיניות המים בישראל

ד"ר אורי לב

התכנית לתואר שני במינהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר החלה ביום שישי האחרון את "התרגיל האינטגרטיבי" השנתי שלה.

מטרתו של תרגיל זה היא להעמיק  את ההכרות וההבנה של תהליכי  עיצוב וקביעת מדיניות ציבורית. התרגיל הוא אינטגרטיבי (משולב) במובן זה שהוא קושר בין שלל תיאוריות מתחומי ידע שונים, בהן תיאוריות במינהל ובמדיניות, ניתוח פוליטי וכלכלי, דילמות אתיות ועוד והוא מחבר בין תיאוריה ומעשה כפי שנלמדו ונלמדים במהלך התואר.
אופן הלימוד בתרגיל הוא באמצעות העמקה בנושא מדגים. השנה עוסק התרגיל במדיניות המים בישראל.

ביום הראשון של התרגיל למדנו יחד, כלל תלמידי התואר השני והמרצים בתכנית, על היסודות והמגמות במשק המים. את הבוקר פתח פרופ' ערן פרידלר, ראש היחידה להנדסת הסביבה מים וחקלאות, בטכניון, אחריו הרצה ד"ר עמיר גבעתי, מרצה בבי"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב, אשר כיהן עד לחודש האחרון כמנהל יחידת המחקרים של רשות המים, היה אחראי בין היתר על הובלת פרויקטים הידרולוגיים וכיהן כיו"ר הועדה הבין משרדית לשינויי אקלים ומים. שתי ההרצאות הניחו תשתית של ידע עשיר על משק המים לתוכו יצללו הסטודנטים במהלך השבועות הקרובים.

כך, כשלב ראשון, וכחיבור הלמידה לעשייה בשטח, התחלקו הסטודנטים לקבוצות בהתאם למכלול האינטרסים הקיימים בתחום המים (חקלאים, מכוני התפלה, תעשייה, רשויות מקומיות ועוד ועוד). כשלב שני, התבקשו הסטודנטים לקרוא מספר מאמרי יסוד ולהעמיק את היכרותם באינטרס שהם מייצגים. עם ציידה עשירה זו יגיעו הסטודנטים מוכנים להתחיל ולקיים דיון ערכי-מקצועי בשאלה כיצד ניתן להסביר את המשבר המתמשך במשק המים ואילו כלי מדיניות יוכלו להניע בו שינוי?

צילום: רועי דניאל דקל

המחלקה למנהל ולמדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר בראשות ד"ר אורי לב, היא המחלקה היחידה בישראל המעניקה תואר ראשון בתחום זה. התוכנית מקנה ידע בתחומים: מדעי המדינה, כלכלה וניהול, זאת לקראת שילוב הבוגרים בתפקידי ניהול במערכות השלטון בישראל, רשויות מקומיות, רשויות וחברות ממשלתיות, חברות ציבוריות, ארגונים קהילתיים, עמותות, NGO, וכן בחברות וגופים עסקיים. במהלך הלימודים זכאים הסטודנטים לקורס הסמכה לדירקטורים.

תואר שני M.A. במנהל ומדיניות ציבורית, בראשות ד"ר עידו נבו, היא תכנית לימודים ייחודית ומולטי-דיסציפלינארית, המקנה כלי חשיבה וניתוח הדרושים לתהליך פתרון בעיות ציבוריות, גיבוש מדיניות ציבורית והובלת תהליכי חידוש ושינוי. עם בוגרי התכנית נמנים מנהלים בכירים בשירות הציבורי, בארגונים ציבוריים ובגופי המגזר השלישי.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
15 + 3 =