המחלקה לתקשורת

עזה-שדרות בשיח הציבורי

יובל דולב

בשיתוף פעולה בין המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר לבין מכון ון ליר, התקיימה החודש סדרה בת שני מפגשים העוסקים בשיח הציבורי על רקע המצב ברצועת עזה והנגב המערבי.

מפגש אחד התקיים במכללת ספיר והשני במכון ון ליר בירושלים. הדיונים התמקדו בעבר המשותף לתושבי הרצועה ותושבי הנגב המערבי, בסיקור התקשורתי בישראל של המציאות באזור מאז ההתנתקות בשנת 2005 ועד היום ובמידע החלקי אשר מגיע לציבור בימינו. המפגשים נולדו מתוך הרצון לבחון את הסיקור או אי הסיקור של שדרות ועוטף עזה ואת עזה, סביב עיתונאים בכירים בתחום. הדיון התמקד בצד החברתי אזרחי והתודעתי של תושבי שדרות ועזה, לצד ההיבט הפוליטי.

בפאנל במכללת ספיר השתתפו ענת סרגוסטי, עיתונאית ופרשנית, סלימאן א-שאפעי, עיתונאי ופרשן לענייני ערבים, דניאל אסטרין, כתב לענייני ירושלים רדיו NPR, ניצה נקן, תושבת שדרות וחברה בתנועה לעתיד הנגב המערבי ואלמוג בוקר, כתב הדרום של ערוץ 10. במהלך פאנל זה הוצגו עמדות ודעות ביחס לפתרונות אפשריים למצב והוקרנו קטעים מסרטו התיעודי של רובי אלמליח "חולה ונתן", אשר עוקב אחרי שני אחים אשר חיים בשולי החברה בעיר שדרות בעיצומו של משבר בין ישראל לחמאס, בתקופת "עופרת יצוקה".

פרופ' עמרי ידלין, נשיא המכללה האקדמית ספיר, פתח ואמר: "מטרת המכללה היא להיות פה באזור, גם בתקופות הכי קשות ממשיכים לתפקד כרגיל. יש שרואים בזה תשובה הולמת לטילים, יש שרואים בכך מסר של שלום. אנחנו לא רואים סתירה בין הדברים."
במהלך הפאנל התייחסה ניצה נקן, תושבת שדרות, לעפיפוני התבערה שמגיעים מרצועת עזה ואמרה: "כשהיו פה שריפות, היו ימים שראינו את העשן, הרחנו את האש, ובתקשורת אמרו "היום היה יום שקט לא נפל כלום". אם תעקבו אחרי הטוויטר והפייסבוק של עיתונאים ותשוו את זה למה שהם מדווחים בחדשות תגלו פערים מאד גדולים".
אלמוג בוקר התייחס לתפקידו ככתב הדרום של ערוץ 10 ולהיותו תושב הדרום ואמר: "אני לא יכול להיות כתב של עוטף עזה מבלי לחיות בעוטף. אם אתה לא חווה את מה שעובר על התושבים אתה לא יכול להעביר את המציאות כפי שהיא. אי אפשר לעשות עבודה עיתונאית בשלט רחוק. יש לי עמדת שידור בבית. אני כבר לא מחכה לצלם כדי לשדר".

לסיכום, ד"ר מוטי גיגי, ראש המחלקה לתקשורת: "כראש המחלקה לתקשורת ובמיקום הפיזי שלנו בין שדרות לעזה, אני רואה חשיבות מהמעלה הראשונה להתעסק באופן הסיקור התקשורתי בשדרות ובעזה בעיקר בפן האזרחי בנושאים שסמויים מהעין התקשורתית. סיקור כמו "אין נפגעים פיזית" כאשר יורים טיל לשדרות ועוטף עזה, או טפטופים של טילים כאילו זה גשם לצד האבטלה, חוסר המים והחשמל בעזה. אלו נושאים שמחובתנו להעלות לסדר היום הציבורי והתקשורתי".


צילום: אדווה אודיה עוגן

המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר מוטי גיגי, מכשירה סטודנטים בתחומי התקשורת השונים: עיתונות, רדיו ושידורים דיגיטליים ותקשורת שיווקית ומדיה דיגיטלית. הלימודים משלבים בין תיאוריה ועשייה עיתונאית. הסטודנטים במחלקה מפעילים אתר חדשות "ספירלה", ואת רדיו "קול הנגב". בוגרים רבים של המחלקה משולבים בתעשיית התקשורת.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 0 =