המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית

הדמוקרטיה לאן? כנס ספיר על עתידה של פוליטיקה אחרת

יובל דולב

ביום ו' האחרון, 11/01/2019, התקיים במכללה האקדמית ספיר "כנס ספיר על עתידה של פוליטיקה אחרת", אשר מתקיים זו השנה החמש עשרה. הכנס השנה עסק בשאלה 'הדמוקרטיה לאן?' והעלה סוגיות שונות הקשורות במתחים בין מנהל, משפט ופוליטיקה בישראל. את אולם הכנס מילאו סטודנטים מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית בספיר, מרצים ואורחים.

את הכנס פתח ד"ר אורי לב, ראש המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית בספיר. ד"ר לב הציג את המשתתפים בכנס, בראשם כבוד השופט אליקים רובינשטיין, ויו"ר מליאת הפתיחה, ד"ר חנה כץ. ד"ר לב דיבר על הוויכוח העז בין שתי עמדות לגבי חלוקת הסמכות והכוח בדמוקרטיה הישראלית. בצד אחד יש את אלו הטוענים שהדמוקרטיה הישראלית, הכוללת מוסדות שמגבילים את כוחם של נבחרי הציבור, היא תחת מתקפה וחשוב לשמרה. ומנגד, יש הטוענים, שהמבנה הנוכחי הכולל את אותם מוסדות, מונע ביטוי של רצון העם ונבחריו. מטרתו של הכנס היא ללבן חלק מן הסוגיות שעולות בוויכוח חשוב זה. ד"ר לב הראה שבשתי העמדות יש סיכויים וסיכונים שצריך להיות ערים להם. 

ד"ר יופי תירוש, ראשת בית הספר למשפטים בספיר התייחסה לסוגיית המתח וסיכמה: "הכותרת של הכנס קולעת במיוחד בעיניי, כי המילה הראשונה שלה מחזיקה כפל משמעות: ״מתחים בין מנהל, משפט ופוליטיקה בישראל״. המתחים שמדובר עליהם היום הם גם מתחים רעיוניים, כלומר מחלוקות ברומו של עולם על חזונות ומודלים מתנגשים, אבל גם מתחים ממש, דוגמת יחסים, אמירות ומעשים שהמילה מתח היא אולי אפילו עדינה מידי כדי לתאר אותם. במלים אחרות, משמעות אחת של מתח היא מחלוקת על ה״מה״, ומשמעות שניה היא שה״איך״ מתוח מאוד. אולי אפילו מתוח מדי."

בהרצאת הפתיחה, כבוד השופט רובינשטיין ריתק את הקהל בהתייחסותו לפועלו של בית המשפט הישראלי ולעיסוקו בנושא השוויון, על כל היבטיו. לסיכום טען רובינשטיין כי "בית המשפט אינו מושלם. הוא יכול לטעות. הוא מורכב מחומר אנושי, למעשה משתדלים לשקף במינויים את החברה הישראלית על כל גווניה. מדובר בנכס אסטרטגי למדינת ישראל. מדינות בעולם רוכשות כבוד גדול לבית המשפט הישראלי".

הכנס הסתיים בפאנל מרתק בו לקחו חלק כבוד השופטת נחמה נצר (בדימוס), עו"ד גיל ברינגר, יועץ שרת המשפטים לענייני כנסת וממשלה ומרכז ועדת שרים לענייני חקיקה וד"ר גיא לוריא, חוקר בתכנית להגנה על ערכים דמוקרטיים ובתכנית לרפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. הפאנל עסק בנושא המתח בין שומרי הסף לנבחרי הציבור ועצמאות מוסד היועץ המשפטי לממשלה.

לסיכום, ד"ר אורי לב: "הכנס השנה עסק בסוגיה בוערת שנמצאת במרכזו של סדר היום הציבורי, להכרעה בסוגיה זו תהיה משמעות גדולה לעתידה של הדמוקרטיה בישראל. הכנס משתדל לייצר דיון פתוח ומייצג ונדמה לי שהכנס השנה עשה זאת בצורה מצוינת. בסופו של יום הכנס מהווה את גולת הכותרת של המאמצים של המחלקה לעורר מודעות לשאלות חברתיות ולעודד מעורבות פוליטית וחברתית כחלק בלתי נפרד מחיי האקדמיה."


צילום: רועי דניאל דקל

המחלקה למנהל ולמדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר בראשות ד"ר אורי לב, היא המחלקה היחידה בישראל המעניקה תואר ראשון בתחום זה. התוכנית מקנה ידע בתחומים: מדעי המדינה, כלכלה וניהול, זאת לקראת שילוב הבוגרים בתפקידי ניהול במערכות השלטון בישראל, רשויות מקומיות, רשויות וחברות ממשלתיות, חברות ציבוריות, ארגונים קהילתיים, עמותות, NGO, וכן בחברות וגופים עסקיים. במהלך הלימודים זכאים הסטודנטים לקורס הסמכה לדירקטורים.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
9 + 8 =