המחלקה לתרבות - יצירה והפקה | כולנא-ספיר

השקת תכנית הקולג' הראשונה בישראל

יובל דולב

שיתוף פעולה ייחודי בין מכללת ספיר לעמותת צעירים בירוחם - שילוב בין התיישבות חברתית במדבר לבין לימודי תואר ראשון

לאחרונה התקיימה בירוחם השקה חגיגית לתכנית "כולנא-ספיר", במעמד נשיא המכללה, ראש עיריית ירוחם, ראש המחלקה לתרבות - יצירה והפקה, השותפים, המרצים והסטודנטים בתכנית והקהילה המקומית.

התכנית כולנא-ספיר משלבת בין לימודי תואר ראשון בתרבות - יצירה והפקה בשני מסלולים: אקטיביזם ומוסיקה, לצד מגורים וחיי קהילה ופעילות חברתית בעיר ירוחם.

במסלול אקטיביזם ילמדו הסטודנטים על החברה הישראלית, שורשיה והאתגרים המעצבים אותה עם דגש על לימוד ופעילויות שונות של אקטיביזם חברתי. מסלול מוזיקה יכשיר מוזיקאים על כלי נגינה מן המזרח, למעורבות בחיי התרבות והחברה בישראל.

התכנית מספקת לכל סטודנט מענק של כ-16,000 ₪ עבור לימודים במכללה, דמי מחיה והסעות. במחזור הראשון של התכנית שיוצא לדרך בימים אלו, 24 סטודנטים - מוזיקאים ואקטיביסטים חברתיים.

בהשקה בירך ראש העיר, מיכאל ביטון, את כל השותפים והודה לנשיא המכללה, פרופ' עמרי ידלין, על גדלות ופתיחות אקדמית, שאיפשרה לתכנית שכזו לצאת לפועל. בנאומו אמר כי "אקדמיה לשם אקדמיה זה משעמם. אבל אקדמיה, שמשלבת עולמות, זה מיוחד ועל החיבור המיוחד הזה אני מודה לפרופ' עמרי ידלין ולד"ר עמרי הרצוג".

מנהל התכנית מטעם כולנא, יניב יצחק, נשא דברים והסביר שהיום הזה הוא ההוכחה שחלומות מתגשמים ושאין מקום שאין בו תרבות. עוד הוא בירך את השותפים במכללת ספיר ואמר "אתם הוכחתם לי שהאקדמיה מבינה מרחב. וזה נכון לגבי מכללת ספיר. המחלקה לתרבות- יצירה והפקה היא יחידה מסוגה. הסטודנטים פה נכנסו לרחם שהם לא מבינים עדיין. תודה על המעוף והכנפיים."

ד"ר עמרי הרצוג, ראש המחלקה לתרבות - יצירה והפקה היוצא, אמר כי החזון של המחלקה לתרבות - יצירה והפקה בספיר הוא לעזור לסטודנטים להטביע את החותם שלהם בתרבות בישראל. ד"ר הרצוג אף העביר הרצאה בנושא זהות, שהשאירה את הנוכחים מרותקים ורעבים להמשך התכנית.

החזון של כולנא, לפי יצחק, הינו להוות בית תרבותי, חינוכי והתיישבותי בירוחם ולשמש גשר מהותי וקונספטואלי בין קצוות שונים כמו: מזרח ומערב, מרכז ופריפריה, דתי וחילוני, אישה וגבר. התכנית משלבת ברוחה את שני החזונות הללו.

"כולנא ספיר" מתאימה לצעירים בעלי מוטיבציה לשינוי חברתי ואחריות קהילתית. הקבלה לתכנית מותנית בעמידה בתנאי הסף ללימודי תואר ראשון בתרבות - יצירה והפקה ובראיון אישי. תכנית "כולנא ספיר" תפעל לקידום התיישבות, מעורבות חברתית, השכלה גבוהה ויצירת דו שיח תרבותי. שיתוף הפעולה עם המכללה האקדמית ספיר הוא ראשון מסוגו, ולוקחים בו חלק "תוצרת הארץ" והמחלקה למעורבות חברתית במכללה האקדמית ספיר.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 2 =