בית הספר לעבודה סוציאלית | מז"ח

קהילות מתחברות: סיכום שנת הפעילות 2018

מז"ח - מרכזי זכויות חברתיות בנגב בשיתוף היחידה למעורבות חברתית במכללת ספיר

מקלט לנשים הסובלות מאלימות

בסמסטר א' התמקדנו בעבודה פרטנית והיכרות אישית עם הנשים, העובדות הסוציאליות והאווירה במקלט. בהליך העבודה הפרטנית, ערכנו שיחות אישיות עם נשות המקלט אשר באמצעותן מיפינו את צרכיהן ונחשפנו לעולמן. בהתאם לצורך, הגענו יחד עם הנשים למרכז הזכויות של מז"ח, כדי לטפל בסוגיות מורכבות יותר,  למשל: ביטוח לאומי, הסדרת מעמד ובדיקת זכאות לסיוע בשכר דירה/ דיור ציבורי. במהלך הסמסטר הרגשנו כי הנשים משתפות פעולה ונותנות לנו הזדמנות להיות חשופות למכאוביהן ולתחושות המלוות אותן.

במסגרת סמסטר ב', עסקנו בהקניית ידע ומיומנויות לנשות המקלט וכן לנשים שעזבו את המקלט והגיעו במיוחד לסדנאות. הנשים עברו סדנאות בנושאים רבים ומגוונים, כגון: חובות, דיני משפחה, זכויות ביטוח לאומי, זכויות עובדים, דיור ציבורי וסיוע בשכר דירה, ניהול כלכלת בית ועבודה פרטנית והיכרות עם מז"ח. במהלך כל הסמסטר למדנו להכיר את הנשים לעומק, גילינו כמה הן צמאות ליידע ועד כמה יש להן מה לתרום ולהיתרם מהפעילות. ללא שיתוף הפעולה המלא של הנשים, כל הליך הלמידה והקניית הידע לא היה יכול לצאת לפועל. הנשים שאלו שאלות, הביעו עניין והעלו רעיונות וסוגיות שקשורות אליהן   בנוגע לאותם הנושאים.

נוער בסיכון בשגב שלום

בסמסטר הראשון התחלנו במפגשי היכרות  בכדי לבסס את האמון בקרב הקבוצה ויצרנו היכרות עם נושא הזכויות, הבנה מהן זכויות בסיסיות וההבדל בין זכויות אדם לזכויות חברתיות. לאחר מכן העברנו מערכים אשר עניינם זכויות המיעוט וכן מערכים אשר רלוונטיים למימוש הזכויות הנוגעות להם ולמשפחתם מול ביטוח לאומי והוצאה לפועל, כמו כן קיימנו מפגש עם המשטרה על מנת להנגיש את הזכויות המגיעות להם בהליך הפלילי.

בסמסטר השני קיימנו סיור בכנסת והסבר על ביהמ"ש העליון, שהנערים העלו שזו הייתה הפעילות המשמעותית ביותר עבורם. קידמנו את עקרון ההשתתפות הפעילה והמחויבות של הנערים להשפיע על מה שחשוב להם. לקראת סוף השנה התחלנו ביציאה לשטח וקיום יישוג בעזרת סקרים בשגב שלום, הנערים שאלו את התושבים מה מפריע להם ומיפו את הסוגיות השונות.

הקהילה החרדית באופקים

לאורך השנה איתרנו אנשי מפתח בקהילה במטרה להעלות את המודעות למרכז והפצת הבשורה בקרב הקהילה. קיימנו פגישות עם גורמים רלוונטיים מהקהילה: פגישה עם סגני ראש העיר, ורבני הקהילה להסכמה כללית מבחינה הלכתית לתכני הפעילות. התוצאה: משוב חיובי להנגשת מידע וסיוע בתחומי הזכויות.
כמו כן התחלנו לפרסם את מרכז הזכויות באמצעות פלאיירים ובהמשך בעלונים הרלוונטיים של הקהילה.

אנחנו עוד בתחילת הדרך ויש עוד הרבה מה לעשות, מקווים להיעזר בעתיד בעוד סטודנטים מהקהילה החרדית שיוכלו לקדם את הנגישות למרכז ולאתר מתנדבים פוטנציאלים.

צעירים בשירות לאומי פרויקט "תכלית"

בסמסטר הראשון התחלנו במפגשי היכרות  בכדי לבסס את האמון בקרב הקבוצה ויצרנו היכרות עם נושא הזכויות, הבנה מהן זכויות בסיסיות וההבדל בין זכויות אדם לזכויות חברתיות. לאחר מכן העברנו מערכים אשר רלוונטיים למימוש הזכויות הנוגעות להם ולמשפחתם מול ביטוח לאומי, הוצאה לפועל, דיור וזכויות עובדים.

בסמסטר השני קיימנו סיור בכנסת. קידמנו את עקרון ההשתתפות הפעילה, המחויבות והאפשרות שלהם להשפיע על מה שחשוב להם. לקראת סוף השנה התחלנו ביציאה לשטח וקיום יישוג בעזרת סקרים, שאילת תושבים מה מפריע להם ומיפוי הסוגיה שנבחרה - שירותי הבריאות בעיר. כעת אנחנו בתהליך בניית תכנית הפעולה והגדרת יעדים להמשך.

הקהילה האתיופית בשדרות
משותפות וועדת היגוי בהשתתפות ארגון ע.ז.ר.ה ונציגי הקהילה.
בשדרות חיים כ-600 בני הקהילה האתיופית. במהלך שנות פעילותנו בשדרות, זיהינו כי בני הקהילה אינם מגיעים למרכז למצות את זכויותיהם, לכן החלטנו להתארגן ולפעול באופן אקטיבי. עברנו מדלת לדלת בשכונות של יוצאי אתיופיה, חילקנו פליירים של מז"ח, וקיימנו ימי חשיפה מרוכזים על מז"ח.

עד כה פגשנו תושבים רבים המעוניינים לקחת חלק במז"ח. בהליך יישוג זה גילינו מספר סוגיות קהילתיות, שחזרו על עצמן מול הביטוח הלאומי, הדיור הציבורי, ועוד. בעקבות זאת פתחנו את קורס המתנדבים ליוצאי אתיופיה במכללה האקדמית ספיר. במהלך הקורס לומדים הפעילים על מודל מז"ח וכלים פרקטיים במיצוי זכויות בנושאי ביטוח לאומי, חובות, סיוע פרטני במיצוי זכויות, עבודה קהילתית, עבודה לשינוי מדיניות, ועוד. הפרויקט הוא בהובלת עובדת קהילתית חנה יצחקי, ובשותפות עם הנהגת קהילת יוצאי אתיופיה בעיר, עמותת ע.ז.ר.ה, היחידה הקהילתית בשדרות, והיחידה למעורבות חברתית בספיר. 

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי, שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. אשכולות: עבודה סוציאלית בינלאומית, שיקום, תעסוקה ואבטלה, טראומה ואובדן והזדקנות. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 17 =