בית הספר לאמנות

דברי הבוגרים בפתיחת תערוכתם "אחת עשרה ואחד"

"כאשר מילת התואר 'אמן' נאמרת, מיד עולה לנגד עיננו דמות האמן הקלאסי: הגאון, הפועל בבדידות הסטודיו, מיוסר, רעב, יוצר אמנות מצורך קמאי ( אולי כמו דני שלנו...). לפני 4 שנים, כשכל אחת ואחד מאיתנו שם את צעדיו במעלה השביל אל עבר בית הספר לאמנות, דמיינו לעצמנו בדמות אותה אמנית: יוצרת בודדה שאולי זוכה להכרה בין קירות גלריה לבנים.
לא ידענו, שדווקא החלק המשמעותי בסיפור, יהיה המפגש עם אלו שלא היו בתמונה הדמיונית הזו. חבורת אנשים כה מגוונת (כמעט פרסומת לחברה הישראלית), אשר נדרשה ללמוד, ליצור, לדון, לבקר, לחשוף - הכל ביחד. חבורה, שהרכבה יצר קשיים, אך איתם גם את הכנות והאמת הנולדות מתוך קונפליקטים.
מסע של 4 שנים, אשר במהלכו למדנו שאמנות טובה נעשית מתוך שיחה ולמידה הדדית, שיקופים והדהודים, אפילו כשהם לא נעימים. ושבשביל ליצור אמנות, לא צריך מרפקים, אלא עיניים מתבוננות, המון שאלות וידיים תומכות ואוהבות הפועלות יחד. אמנות שנוצרת מהמקום הזה, היא אמנות שגולשת החוצה אל הרחוב והסביבה ולא נשארת רק בין כתלי הגלריה והמוזיאון, אמנות אמיצה, אותנטית, שנוגעת בחיים.

בפרשנותו הייחודית, מאיר הרמב"ם את המשנה המוכרת לנו כל-כך, באור חדש: "עשה לך רב, וקנה לך חבר והווי דן את כל האדם לכף זכות".
עשה לך רב - הרמב"ם אומר: עשה לך דרך חיים שבה כל אדם הוא רב שלך; מכל אדם אתה יכול ללמוד ולהחכים. צעיר כמבוגר, גבר ואישה מכל דת וגזע. קנה לך חבר - מלשון קניין, חברות אמיתית היא כזו שדוחפת אותך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך. חברות הדורשת ממך מאמץ, כנות, עבודה, ומולידה יצירה הגדולה יותר מסך חלקיה, המטיבה עם סביבתה. ו'הווי דן כל אדם לכף זכות' - רק כאשר אנו בוחרים למצוא את הטוב והיופי בכל אחד, אנחנו מעניקים לעצמנו ולאחרים את הזכות להיות מופרים, ליצור, לגדול ולהיות טובים לסביבתנו.
לקח לנו קצת זמן, אבל בחרנו: לא להתחרות, אלא לתת כתף, להסתכל אחד על השני בעין טובה. וכך גם אנחנו בוחרים להיפרד.

הקבוצה הזו, הצמיחה והיצירה האישית של כל אחד מאיתנו, לא היו מתאפשרות ללא ההוויה המיוחדת של בית הספר לאמנות ספיר, אשר טומן בחובו אוסף מיוחד של מרצים, שהם מחנכים. שלימדו אותנו - כל אחד בדרכו שלו - להתמסר למעשה האמנות, להתחייב מעבר למיומנות מקצועית. הם לימדו אותנו להתבונן, להקשיב ולבטא. מורים שהם מנטורים מקצועיים ודורשים, וחברים אוהבים, גם יחד. תודה לכל מי שליווה אותנו לכל אורך הדרך: אנה דן, אייל אסולין, טל פרנק, קרן ענבי, אבשלום סולימן, אורית ישי, אורלי נזר, מעיין אמיר, רועי בושי, זיוה ילין, ליאב מזרחי, מאיר טאטי, אריאלה פלוטקין, עינת עמיר, רן קסמי אילן ומעיין שלף.

תודה מיוחדת לנשים אשר עומלות מאחורי הקלעים בעבודה קשה, בכדי שלנו יהיו את התנאים הטובים ביותר ליצירה:
מיכל - תודה על החום, הדאגה לכל אחד ואחת מאיתנו, המעורבות בכל שלב בתהליך, ועל ההשראה.
סיגל - תודה על החשיבה על כל פרט ופרט, האחריות והרמה הגבוהה שדרשת מאיתנו, העזרה הרבה, הפינוקים והתמיכה.
לירז - את לב פועם וחיבוק גדול. תודה על שתמיד היית שם בשבילנו, לחבק, להקשיב ולמצוא את הפתרון המיטבי. את העמוד האיתן של בית הספר.
חשוב לנו גם להודות למי שעזרו לנו להוציא את התערוכה לפועל ועבדו איתנו ימים ולילות: לשרון - על הסבלנות אין קץ, ההקפדה על הפרטים הקטנים והעשייה עם חיוך מתמיד (גם כשאנחנו כבר איבדנו את זה...)
לצוות הטכני של המכללה: לאורי ויובל, ובמיוחד לשמוליק וציון, שטיפסו על סולמות, קדחו בקירות, סחבו, הרכיבו ומה לא, והכל בחיוך וברוח טובה.
ותודה אחרונה חביבה, לשני אנשים - שי וסמדר - אשר ליוו אותנו במסע המפרך והמורכב של השנה האחרונה. בתבונה וברגישות, חום אדיר וסבלנות אין קץ, באהבה ודרישה שווה, הצלחתם להוציא מאחת עשרה ואחד סטודנטים, שטענו שהם אבודים בתחילת השנה, את המיטב. הצלחתם לדייק אותנו וליצור לכל אחד מאיתנו את המקצב, המרחב והשפה הנדרשים לו.
תודה על השעות הארוכות, השיחות העמוקות והעבודה הקשה. תודה על שאתם!

ועתה, לשאלה שכל ההורים המודאגים (חוץ משל דני) שואלים: אז מה תעשו עכשיו? מה תעשו עם זה?
והתשובה: נעשה אמנות, כל אחד ממקומו. כזו הפועלת מתוך העולמות שבם אנו חיים, כזו שמשמיעה את הקול המרוחק, הפריפריאלי. כזו שלא מגבילה את עצמה רק למוסדות ולקירות, ומאפשרת ליצור עם אנשים עבור הקהילה לשנו, בכל מקום בו נהיה. כזו שיוצרת שיחה, כזו שבכוחה לעצב ולשנות מחשבה, קשרים, תפיסות מציאות ואפילו את מציאות החיים עצמה. העיקר שנעשה אמנות.

בוגרות ובוגר בית הספר לאמנות ספיר תשע"ח:
חנה אמר, מימי טסמה סיבהו, האלה אבו פריח, סתיו אוריאלי, מרואה אל-הוזייל,הדס דוד, לי נגה זוהר, שרון כספי, עירית סימון ,דני צ'רניס, חגית מנהיים שמשי וצורית שטרן

קטלוג תערוכת הבוגרים

בית הספר לאמנות, חברה ותרבות בראשות האמנית מיכל שמיר, משלב לימודי אמנות מלאים עם תואר אקדמי בתרבות. הלימודים מעניקים ידע רב וכלים בתחום התרבות והאמנות כמו: הפקה, יצירה, הפצת תרבות והנגשת אמנות. כמו כן, מעניקים הלימודים בביה"ס לאמנות תעודת "אמן מנחה".

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 8 =