ביה"ס לעבודה סוציאלית | מז"ח - מרכזי זכויות חברתיות

הישג חשוב למז"ח ולמכללה האקדמית ספיר

הביטוח הלאומי הכיר בטראומה המתמשכת של תושבי שדרות ועוטף עזה כפגיעה מפעולות איבה, בעקבות עבודה של המרכז לזכויות חברתיות (מז"ח) שדרות, מיסודה של המכללה האקדמית ספיר

כעת ניתן להגיש תביעה להכרה כנפגעי נפש מפעולות איבה ללא צורך בציון אירוע האיבה או תאריך ושעה מסוימים.

כבר לפני כחמש שנים הגיעו פניות רבות למז"ח שדרות, של נפגעי פוסט טראומה עקב פעולות איבה מתמשכות. תושבים אלה הצביעו על מספר אירועים או על שגרת החיים תחת איום בדרום כגורם מרכזי לפגיעה ולא אירוע בודד. מסיבה זו הם נתקלו בחסם בירוקרטי, שמנע מהם את ההכרה בביטוח לאומי, מאחר ולא ידעו לציין תאריך אירוע מדויק שהוביל לפגיעה הנפשית.

בעקבות פניות אלה, המרכז לזכויות חברתיות בשדרות פעל לפרסום זכותון לתושבים בנושא, וכן סייע לקדם הצעת חוק לשינוי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, כך שיותאם למציאות בדרום, לצד פעילות תקשורתית ובניית לובי של ראשי הערים בדרום ושל ח"כ שונים בהובלת ח"כ חיים ילין.

לאחר שהחוק עבר בקריאה טרומית, העלה הביטוח הלאומי הצעה כי ניתן יהיה לפתור זאת באמצעות שינוי בנהלים ובטפסים של הביטוח הלאומי. אתמול הודיע הביטוח לאומי על השינוי המיוחל.

עו"ד בקי כהן קשת, מז"ח: "חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה הנו  ביטוי לאחריות המדינה כלפי אזרחיה. פגיעה נפשית היא חמורה לא פחות ולפעמים אף יותר מפגיעה גופנית, אולם היא מורכבת יותר, ונסיון לדחוק אותה לאותם קטגוריות וטפסים, גורם עוול וסבל. הבנו שחייבים לפעול לשינוי מדיניות. ניסחנו הצעת חוק לשינוי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה ופנינו לח"כ חיים ילין, שלקח על עצמו להוביל את השינוי בכנסת. הפתרון, הנובע משיתוף פעולה של הכנסת, הביטוח הלאומי והחברה האזרחית, הביא כעת לשינוי ומזור לתושבים הסובלים מפוסט טראומה."\

ד"ר מירב משה גרודופסקי, המנהלת האקדמית של מז"ח וראש בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר: "מדובר בהישג גדול למז"ח, למכללת ספיר, ולתושבי שדרות והעוטף. אנו במז''ח ובמכללה חרטנו על דגלנו את הנגשת וקידום הזכויות בפריפריה, ואנו מחויבים להמשיך בעשייה ובבדיקה ששינוי הנוהל יהווה שיפור משמעותי במצבם של נפגעי האיבה."

הפעילות לוותה בחוות דעת של ד"ר זאב וינר, פסיכיאטר ומתנדב של עמותת רופאים לזכויות אדם, אשר קבע כי: "תושבים בחלקים ממדינת ישראל נמצאים תחת איום מתמשך של טילים וחווים אירועים טראומטיים. מטבע המציאות המלחמתית האירועים הללו חוזרים ונשנים. בשרשרת זו אין אירוע מכונן אחד הגורם להפרעה הנפשית אלא רצף של אירועים אישיים ישירים, עדויות לנפגעים והרס אצל אחרים... שיכולים לגרום להפרעות נפשיות".

ענת, אם משדרות שבנה סגר את עצמו בממ"ד במהלך חודשי "צוק איתן", ניהלה מאבק אישי וציבורי: "עורך דין של הביטוח הלאומי חקר אותי - איך זה שבטופס אחד כתוב שנכנסתם לממ"ד בעקבות טיל בשעה 19:20 ובטופס אחר כתוב ב-19:30?! יש לי ילד שסובל, זקוק לטיפולים ולתרופות, זה לא אמיתי  שלא מכירים בו. בכל הזמן שפעלתי יחד עם מז"ח קיוויתי כי הורים ותושבים אחרים לא יעברו את הסבל אותו אני עברתי, אני כל כך שמחה שבזכות הפעילות של מז"ח כעת הדברים יראו אחרת".

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
13 + 1 =