המחלקה ללימודים רב-תחומיים | תכנית חבר"ה

מפגש בנושא קולנוע וטלוויזיה לנוער שוחר מדע בתכנית עלם-מדע

זהר מזרחי

לאחרונה התקיים מפגש בתכנית עלם-מדע לנוער שוחר מדע בנושא קולנוע וטלוויזיה, ביוזמת תכנית המצטיינים חבר"ה - תכנית לפעילים חברתיים ופוליטיים הלומדים תואר ראשון בלימודים רב-תחומיים במכללת ספיר.

ד"ר אמיר מיטל, ראש תכנית חבר"ה ותכנית עלם-מדע, פתח את המפגש בהצגת המטרות של תכנית עלם-מדע. "'עלם/מדע', היא תכנית ערבית יהודית שלקחה על עצמה את המשימה לקרב תלמידי תיכון בדואים לאקדמיה ולאפשר למי מהם/ן שמסוגל ורוצה לעשות את צעדיו הראשונים במוסד להשכלה גבוהה כבר בגיל התיכון". ד"ר אמיר מיטל המשיך בשיח קצר בנושא מְקוֹמָם של הספרים בחייהם של צעירים. "אני רוצה לשבח מעט את החולמנות, כלומר את אותו מעשה שכמעט כולנו עושים די הרבה והוא לחלום בהקיץ. כשאני הייתי בגיל שלכם חלמתי כמעט כל היום ואני לא מתחרט על רגע אחד של חלום בהקיץ. אני לא חושב שהקשבתי למילה אחת ממה שאמרו לי וגם היום קשה לי להקשיב. לכל אחד מאתנו יש עולם פנימי, פרטי מלא דמיון ורגש. אנחנו משוחחים עם עצמנו ועם אחרים דמיוניים כל היום. ספרי קריאה הם השותפים הטובים ביותר של כל מי שאוהב לחלום וחולם".

המפגש נערך זה הפעם הרביעית, ובמפגש הנוכחי התקיימו שלוש הרצאות של מרצים בכירים מהמחלקה לאמנויות הקול והמסך בספיר, שדברו על הקסם של האומנות והיצירה הקולנועית ועל ההיסטוריה של הטלוויזיה.

מר רני בלייר, ראש התכנית לתואר ראשון במחלקה לאמנויות הקול והמסך, הרצה על "סיפורים ומסכים".
ד"ר איתי חרל"פ, מרצה במחלקה, הרצה בנושא "הטלוויזיה הישראלית אז והיום".
ד"ר דפנה סרינג, מרצה במחלקה, הרצתה בנושא "לראות בצורה קצת אחרת: איך הופכים דברים מוכרים למעט יותר מוזרים ומעניינים?"

ד"ר אמיר מיטל סיים את דבריו בהמלצה על הספר "פואטיקה" של הפילוסוף היווני אריסטו. "בספר הזה בפרק 9 אריסטו כותב שסיפור טוב נבדל מהמציאות בכך שסיפור טוב מספר את מה שיכול היה לקרות בעוד שספרי מדע מספרים את העובדות, את מה שקורה בפועל במציאות שלנו. היום הזה שלנו יהיה מורכב משילוב של אפשרויות ועובדות".


בתמונה: רני בלייר | צילום: אדווה אודיה עוגן

המחלקה ללימודים רב תחומיים במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר אריק טאיב, מעניקה לסטודנטים מכנה משותף תרבותי, עמוק ועשיר שישכלל את יכולת החשיבה והפעולה שלהם. מטרת תוכנית הלימודים להכשיר סטודנטים להתמודדות עצמאית וביקורתית עם תחומי דעת מגוונים, לשאול שאלות ולערער על המובן מאליו. רבים מבוגרי המחלקה משתלבים בלימודים מתקדמים באוניברסיטאות בארץ וחו"ל. במחלקה מסלול לתעודת הוראה, מסלול מצטיינים עם אפשרות המשך לתואר שני במנהל ומדיניות ציבורית בספיר בארבע שנים וכן מסלול לפעילים חברתיים ופוליטיים.

תכנית חבר"ה היא תכנית למצטיינים פעילים פוליטיים וחברתיים במסגרת הלימודים לתואר רב-תחומי. במסגרת התכנית לומדים לתואר ראשון ותואר שני בממ"צ תוך 4 שנים ומקבלים נק"ז אקדמי תמורת פעילות ציבורית, חברתית ופוליטית. התכנית מיועדת לקבוצה מצומצמת של מצטיינים.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 9 =