בית הספר לעבודה סוציאלית

חוויות מאתיופיה

במסגרת אשכול ההכשרה בשדה לעבודה סוציאלית בינלאומית, יצאו שתי משלחת סטודנטים מביה"ס לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר עם מרצה מלווה לאתיופיה ולהודו לשלושה שבועות של התנסויות, למידה וחוויות, אשר משלימים את לימודיהם המעשיים והעיוניים בספיר. באשכול הבינלאומי לומדים הסטודנטים כיצד להשתלב בסיוע לאוכלוסייה באזורי משבר.

קבלו הצצה לחלק הראשון במסען המופלא של רחמה אלאטרש, תמר גובזנסקי, יובל זגר רעות טימסית והמרצה ד"ר נורה קורין לנגר, חברות המשלחת לאתיופיה.

"ביומנו הראשון סיירנו באוניברסיטת אדיס אבבה ופגשנו את צוות המחלקה לעבודה סוציאלית. לאחר מכן נפגשנו עם ראשת ארגוןMCDP (Mission for Community Development Program), בו אנו עושות את עבודת השדה.
בהמשך השבוע ביקרנו במקלט המהווה תחנת מעבר לילדים שורדי סחר. הילדים מגיעים למקלט אחרי ששהו ברחובות אדיס וערים רחוקות יותר במשך שבועות ואף חודשים ארוכים. המקלט יוצר קשר עם המשפחות ומאחד בין הילדים למשפחותיהם.
במקלט הכרנו את הצוות המדהים, שמסור לטיפול והענקת חום ואהבה לילדים. הכרנו, רקדנו והעברנו לילדים הפעלה בשיטת הטיפול Theraplay. שמחנו לגלות שעל אף כל הקשיים שעברו, שמחת החיים של הילדים עודנה שם ויחד למדנו על החיבור בין מוזיקה, תרבות ואהבה."

ילדים רבים

תמר גובזנסקי, סטודנטית במשלחת לאתיופיה, בחרה לשתף בחוויות ובתחושות שהתעוררו כתוצאה מהן במהלך המסע:

"להיות באדיס אבבה, בירת אתיופיה, במשך שלושה שבועות זה לא פשוט. כחלק מההכשרה שלנו פה קיבלנו כלי שבעזרתו נוכל לבטא את עצמנו. לכלי קוראים Photo-Voice, כשמו כן הוא, עלינו לצלם תמונה ולכתוב עליה פסקה.
בסוף של כל יום אנחנו יושבות יחד בסלון לסמינר, שעתיים שלמות של שיח בהן כל אחת מקריאה את הPhoto-Voice שלה ומשם השיחה מתחדדת והופכת ללמידה, על עצמינו, על הבדלי תרבות, על עבודה סוציאלית בינלאומית, על המקומי והגלובלי, על יחסי כוח והדומה והשונה בינינו לבינם, בנינו לבין עצמנו.

השהות פה מורכבת משתי חוויות מאד מנוגדות: מצד אחד אני מרגישה את הבלאגן, את חוסר האונים שיש בחיים כאן, את העוני והסירחון, המראות הקשים. מנגד אני מרגישה באינקובטור, עטופה מכל כיוון, שמורה ומוגנת. התחושה של הסמינר בכל ערב והפריבלגיה לדבר על הרגשות שלי ואיך הדברים שאליהם אני נחשפת משפיעים עליי מיוחדת לי מאד. נוצרה לי הזדמנות לדייק ולהכיר את עצמי, להבין איפה הנקודות העיוורות שלי. הקבוצה שאיתה אני חווה את החוויה הזו מאפשרת לי בית וביטחון. בסוף כל היום הסמינר הוא חזרה הביתה וחזרה לעצמי.

בחרתי לשתף שני Photo-Voice שמעידים בעיניי על התהליך והמורכבות של השהייה כאן."

לראות ולהרגיש - תמונה ומלל של תמר

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי, שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. אשכולות: עבודה סוציאלית בינלאומית, שיקום, תעסוקה ואבטלה, טראומה ואובדן והזדקנות. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
6 + 0 =