המחלקה לכלכלה

דוקטור לשם כבוד בברזיל לפרופ' רפאל בר-אל

זהר מזרחי

פרופ' רפאל בר-אל, ראש המחלקה לכלכלה יישומית וניהול במכללת ספיר, קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת סיארה UECE  שבברזיל

עבודתו ומחקריו של בר-אל עוסקים בנושא התפתחות כלכלית באזורי עוני, ופיתוח כלים להתמודדות עם אי-שוויון. לצד פעילותו בפועל בנושאים אלו, מפתח בר-אל פעילויות אקדמיות שונות למיטוב הרווחה והצדק החברתי. עבודתו במדינת סיירה החלה כבר בשנת 1975 ובולטת במיוחד מאז 1999.

בשנים האחרונות, פרופ' בר-אל התמקד במחקרו בנושא חדשנות וחקר את אפשרויות קידום הפיתוח הכלכלי במדינת סיארה בברזיל, יחד עם עמיתיו בארץ, פרופ' דפנה שורץ וד"ר דוד בנטולילה ובשיתוף פעולה הדוק עם האקדמיה הברזילאית, עם התאחדות התעשיינים המקומית ועם הממשלה המקומית. הממצאים של מחקרים אלה יושמו למעשה בתעשייה המקומית ותרמו לפיתוח כלכלי ניכר בכיוונים טכנולוגיים ובעיקר בקידום החדשנות בתעשיות מסורתיות. 

את הטקס ניהל רקטור UECE ג'קסון סמפאיו, במעמד שרים, חברי כנסת, נציגוּת מכמה מגזרים של התאחדות התעשיינים ונציגוּת מאוניברסיטאות נוספות. בר-אל הוזמן אל האולם על-ידי הרקטור, לאחר שקהל המוזמנים כבר התאסף באולם, ונכנס כשברקע נשמעת מוזיקה חגיגית. הרקטור הקריא רשימה ארוכה של תרומותיו של בר-אל, שבזכותן הוא ראוי לתואר, והזמין אותו לעלות לבמה ולהשתתף בטקס מסורתי, שבו הרקטור מלביש עליו גלימה וכובע, ומוסר לו את התעודה.

לאחר נאום התודה, הוזמן זמר ששר את ירושלים של זהב, בפורטוגזית ובעברית. "הטקס היה מרגש ויפה. לא ציפיתי למחווה כזאת", מספר בר-אל.

לסיום הטקס, ניגנו את ההמנון הלאומי של ברזיל, והאורחים יצאו מהאולם בברכות ואיחולים לבר-אל, שנסע משם לסופרמרקט עם נהג שהצמידו לו, לבצע עוד משימה אותה הוא מגדיר כמשימתו העיקרית בביקור בברזיל, קניית פאפאיות וקפה ברזילאי.

פרופ' רפי בר-אל

המחלקה לכלכלה וחשבונאות במכללה האקדמית ספיר, בראשות  פרופ' רפי בראל, משלבת בין לימודים תיאורטיים לחשבונאות מעשית. הלימודים מאפשרים לבוגרים להשתלב בעמדות ניהול בארגונים וחברות, ותעסוקה במשרדי רואי חשבון ומערכות פיננסיות. מטרת התוכנית: להעניק לסטודנטים את הידע הנדרש לרואה החשבון, ולהכשיר את הבוגרים ללימודים אקדמיים בתחום החשבונאות, הכלכלה והניהול. הלימודים מוכרים לבחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון. המחלקה מקיימת תכנית שנה ד' להכנה והסמכה של מועצת רואי החשבון.

המחלקה לכלכלה יישומית וניהול במכללה האקדמית ספיר, בראשות עומד פרופ' רפי בראל, מציעה תוכנית לימודים ייחודית הכוללת, בנוסף ללימודים האקדמיים, גם התנסות בעבודה מול חברות ותאגידים פרטיים וציבוריים. בוגרי המחלקה מאיישים תפקידי מפתח במערכות פיננסיות, בתחומי שוק ההון, המימון והביטוח.  התמחויות: שוק ההון, המימון והביטוח ויזמות, חדשנות וטכנולוגיה.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
5 + 1 =