המחלקה לניהול המשאב האנושי

כשגיאוגרפיה ואתנוגרפיה נפגשות על מפת העולם

ד"ר גיל בוצר, מרצה במחלקה לניהול המשאב האנושי בספיר

בתחילת חודש דצמבר, אירחה המחלקה לניהול המשאב האנושי בספיר את מר Radosloaw Stanczski (ראדק), ראש המשרד לתכניות בינלאומיות וחילופי סטודנטים וסגל באוניברסיטת SWPS שבוורשה פולין

ראדק נפגש עם הסטודנטים משנה ג' במחלקה לניהול המשאב האנושי, על מנת לשוחח על תקשורת אפקטיבית חוצת תרבויות - אתגר שחשיבותו הולכת וגוברת בסביבה ה'היפר-גלובלית' בה אנו חיים.

במסגרת הרצאתו ביקש ראדק מאיתנו בקשה פשוטה וברורה לכאורה: "ציירו את מפת העולם" ואני כחובב נסיעות וטייל ותיק מיהרתי ללא היסוס לצייר את מפת העולם, תוך שאני נזכר במבחני 'המפה האילמת' במסגרת לימודי הגיאוגרפיה בבית הספר. תוך כדי שהסטודנטים ואני הצגנו לראווה את המפות שציירנו נוכחנו ללמוד כי בכוחה של התנסות זו ללמד אותנו רבות: על כוחה של תרבות, על כוחו של סיפור דומיננטי עליו גדלנו ואותו למדנו כולנו, לפיו יבשת אירופה נמצאת במרכז מפת העולם באטלס. ראדק הציג לנו את מפות העולם כפי שצוירו במדינות שונות ונוכחנו לדעת שמשימה כל כך פשוטה ואובייקטיבית, לכאורה, מולידה תוצרים כל כך שונים כאשר היא מבוצעת באזורים שונים על פני הגלובוס. זהו חלק מעוצמתה של תרבות. תרבות יוצרת הקשר ומשמעות שהנם כה חיוניים לתקשורת בינאישית אפקטיבית.

אנו חיים היום בעידן של שיתוף ותלות הדדית בין פרטים בחברה. השיתוף הנ"ל חצה את הגבולות של אומה בודדת ולא משנה רמת התפתחותה. אין ספק כי ערך הלאומיות עודנו ערך חשוב, אך אין ספק כי ערך הבינלאומיות הנוצר מהבנה ומודעות בינלאומית שמולידה סינרגיה הנו חשוב מתמיד. מגוון המועסקים בעולם העבודה הגלובלי הנו עובדה ונראה כי אף יגבר בעתיד הנראה לעין. בעקבות העלייה במסחר, בשיפורים טכנולוגיים ובהגירה הבינלאומית, הסיכוי לעבוד עם אנשים ממקומות שונים בעולם ומתרבויות מגוונות גדול מתמיד. בסקר שנערך בקרב מנהלי משאבי אנוש עולה, כי רובם המכריע סבור כי פיתוח ההון הגלובלי מציב אתגרים והזדמנויות אדירות לארגונים ברחבי העולם. בין אם הנך עובד בחו"ל, עבור או עם חברות זרות, בארץ מולדתך או עם עובדים מקומיים המגיעים מרקעים מגוונים, הבנת ההבדלים הבין-תרבותיים והסכנה שבאתנוצנטריות הנה קריטית ביכולת הפרט והארגון להתקשר ולשתף פעולה באופן אפקטיבי.

הרצאתו של ראדק המחישה וחידדה את האתגר והמאמץ הנדרשים לניהול תקשורת אפקטיבית בין תרבויות. עלינו להבין את האדם שמולנו, להכיר את התרבות וההיסטוריה של הנמען ולא לקבל שום מסר כמובן מאילו. שהרי האדם ההגיוני מתאים את עצמו לעולם בעוד שהלא הגיוני מתעקש לנסות ולהתאים את העולם לעצמו.

ראדק מרצה בפני כיתת ניהול המשאב האנושי בספיר
צילום: גיל בוצר

המחלקה לניהול המשאב האנושי במכללה האקדמית ספיר, בראשות ד"ר רונית נדיב, מציעה תכנית לימודים ייחודית ללימודי תואר ראשון, המושתת על הבנת המערכת הארגונית מנקודות המבט: פסיכולוגית, סוציולוגית, כלכלית וניהולית. תוכנית הלימודים מוכרת על ידי העמותה הישראלית לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש, ובוגריה יוכלו להשתלב בתפקידי ניהול בכלל ובניהול המשאב האנושי בפרט. במהלך הלימודים זכאים הסטודנטים לקורס הסמכה לחשבי שכר כחלק מהתכנית האקדמית.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
4 + 0 =