הפורום הפמיניסטי, אגודת הסטודנטים והסטודנטיות, הנציבות נגד הטרדות מיניות

מאבק באלימות נגד נשים - גם במכללת ספיר

זהר מזרחי

לאחרונה נערך במכללה אירוע לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, בשיתוף הפורום הפמיניסטי והתא הפמיניסטי באגודת הסטודנטים והסטודנטיות

יום השנה הבינלאומי למאבק באלימות כנגד נשים, המצוין על ידי האו"ם ב-25.11, מסמן את מכלול סוגי האלימות שנשים חוות: אלימות פיזית, אלימות מילולית, אלימות רגשית, אלימות כלכלית, ואלימות מינית. בשבועות האחרונים נושא האלימות המינית עלה לכותרות בעיקר בזכות קמפיין Me too, שהחל עקב תלונות של שחקניות רבות בהוליווד על הטרדות מיניות.

האירוע נערך בסימן פרידה מהנציבה להטרדות מיניות במכללה - הגב' יהודית מורג, מרצה ותיקה במחלקות כלכלה יישומית וניהול, מנהל ומדיניות ציבורית וניהול ובקרה תעשייתית. את מורג מחליפה ד"ר הגר להב, מרצה בכירה במחלקות לתקשורת וללימודים רב-תחומיים, שהייתה ממקימות הפורום הפמיניסטי ופרסמה מחקרים רבים בנושא התקיפות המיניות בעולם התקשורת. מורג כיהנה בתפקיד הנציבה בעשר שנים האחרונות.

תפקיד הנציבה הוא תפקיד בעל משמעות רבה, שמטרת העל שלו היא לשמור על המרחב הבטוח באקדמיה. מורג מספרת שבתור נציבה, היא שאפה לצמצם את היקף ההטרדות המיניות באקדמיה ולעודד פניות של סטודנטים וסטודנטיות שנחשפו להטרדות מיניות, תוך שמירה מלאה על כבוד המתלונן/ת, והקפדה על דיסקרטיות מלאה.
לדבריה של הנציבה היוצאת הגב' יהודית מורג, כל תלונה שמגיעה לנציבות מקבלת התייחסות, גם אם זה דורש ממנה ללוות מתלוננים/ות בזמנה החופשי, להיות אוזן קשבת ולהיות זמינה עבורם/ן בכל שעה. מורג קוראת לכל אחד ואחת שחשו מוטרדים במרחב האקדמי, לפנות לנציבות להטרדה מינית, גם אם זה נעשה רק לשם ייעוץ, ולא לשם העברת התלונה להנהלת המכללה. לנציבות יש את היכולת לסייע, גם בפן המשפטי - סיוע הגשת תלונה במשטרה או הפנייה למוקדי הסיוע, וגם בפן הנפשי - מתן סיוע פסיכולוגי במידת הצורך.

בדומה למורג, גם ד"ר הגר להב, הנציבה הנכנסת, טוענת ש"פנייה לנציבות היא לא בהכרח לשם הגשת תלונה. מומלץ לפנות גם בשביל ייעוץ, או בקשת טיפול". בנוסף, אומרת להב, שהטיפול של הנציבות הוא לא רק בפניות של מתלוננים/ות על הטרדות מיניות, אלא גם עבודה שוטפת של מניעת המקרים הבאים, הכוללת סדנאות, שיחות ממוקדות עם נציגי מחלקות, עריכת כנסים, מפגשים ופורמים בנושא, לשם העלאת המודעות, ומכאן, צמצום ככל הניתן של הטרדות מיניות בקמפוס. להב מספרת שראתה בתפקיד הנציבה הדרך הטובה ביותר לתרום מעצמה למכללה, מתוך השאיפה להביא לביטחון המגדרי במכללה.

הייחודית של ספיר היא האוריינטציה החברתית ביחד עם יחסים חמים ובלתי פורמליים שמאפשרים פתיחות וחום. דבר זה יכול להתקיים כאשר הסביבה נקייה מהטרדה מינית וממגרת אותן.

ד"ר הגר להב קוראת לקהילה של ספיר גם להיעזר וגם לעזור.

פרטי ההתקשרות של הנציבות:
גב' הדר אלבז, 077-9802360, psh@sapir.ac.il
ד"ר הגר להב, 050-5510503, hagarl@mail.sapir.ac.il

אחת מתוך אחת - סרט שהוקרן במהלך האירוע

צילמה וערכה: שירי כהן, בהפקת הפורום הפמיניסטי בספיר בשיתוף התא הפמיניסטי באגודת הסטודנטים והסטודנטיות בספיר


צילום: אייל וייס

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
6 + 8 =