המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית

יום עיון על ערכי צה"ל

בשישי האחרון התקיים במכללת ספיר יום עיון מיוחד של המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר והמכון למחקרי ביטחון לאומי INSS

יום העיון עסק במצבם של ערכי צה"ל ועמידותם בפני לחצים חברתיים ופוליטיים שמאיימים עליו בשנים האחרונות, ולקחו בו חלק חוקרים בכירים, אנשי אקדמיה ובכירי מערכת הביטחון.

יום העיון כלל שני מושבים, הראשון עסק בשאלה: האם ערכי צה"ל נתונים למתקפה ציבורית, והשני עסק במצבם של ערכי צה"ל בעיני מפקדים בצה"ל.

לקחו חלק בין היתר שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי אלוף במיל' עמוס ידלין, סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף במיל' מתן וילנאי, סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף במיל' יאיר נווה, אלוף במיל' גיורא רום לשעבר סגן מפקד חיל האוויר, תא"ל במיל' הושע בן שלום פרידמן לשעבר קצין מילואים ראשי, תא"ל ד"ר מאיר אלרן חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) אשר עומד בראש תכנית ההתמחות בביטחון לאומי במכללה האקדמית ספיר, ראש המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר ד"ר אורי לב, נשיא המכללה הפרופ' עמרי ידלין ועוד.

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה בוגי יעלון התייחס בדבריו לפרשת אלאור אזריה וטען כי "מרחבי הלחימה שלנו בשנים האחרונות הם רוויי אזרחים וזה מציב אתגר מוסרי הרבה יותר גדול. אתה נדרש להרוג ואתה עלול להיהרג. אין כמעט בכירי ממשלה וחברי כנסת שנאלצו להרוג יותר ממני ופרשת אלאור אזריה מהרגע הראשון ולאורך כל התחקירים, ברור שהמעשה לא יעשה".

עוד הוסיף, כי "מנהיגות זה לא על מה אתה מקבל 'לייק' בפייסבוק אלא על מה אתה מוכן לשלם מחיר. חלק מהתגובות שלי בהקשר של פרשת אלאור אזריה וההתבטאות בזמן אמת, היו מהצורך להגן על הצבא וערכיו. יש השפעה למה אומרים המנהיגים. ברור שיש יצרים, אך הזהו הגיבור הכובש את יצרו. תפקידה של מנהיגות היא לטפל בדילמות כאלה ולא ללבות את היצר. זה מבחן מנהיגות. הצבא חייב להיות ערני למה שקורה בעם. אסור לנו כחברת שפע לשכוח שאנחנו חברת מאבק. כל חייל מגיע עם מטען מסוים והצבא צריך לחנך ולהכניס למסגרת ערכית-חינוכית ולאחר מכן משמעתית. בין הגיוס ועד ללחיצה על ההדק צריך לראות שהחייל קיבל את החינוך הנכון, ושיקבל את ההחלטה הנכונה גם מבצעית וגם ערכית."

סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף במיל' יאיר נווה: "כשאתה מכניס את המערכת האזרחית היא נכנסת, ואל תתפלאו. בשלב מסוים היא כבר מגזימה. צה"ל הוא לא בדיוק שומר החותם של הממלכתיות. הוא הולך עכשיו אחורה בהרבה דברים כך שלא כל גורם יכנס. צה"ל עכשיו קובע שוב את הכללים בין הפוליטיקה לבין הצבא. קובע גבולות".

לצפייה ביום העיון המלא

המחלקה למנהל ולמדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר בראשות ד"ר אורי לב, היא המחלקה היחידה בישראל המעניקה תואר ראשון בתחום זה. התוכנית מקנה ידע בתחומים: מדעי המדינה, כלכלה וניהול, זאת לקראת שילוב הבוגרים בתפקידי ניהול במערכות השלטון בישראל, רשויות מקומיות, רשויות וחברות ממשלתיות, חברות ציבוריות, ארגונים קהילתיים, עמותות, NGO, וכן בחברות וגופים עסקיים. במהלך הלימודים זכאים הסטודנטים לקורס הסמכה לדירקטורים.

תואר שני M.A. במנהל ומדיניות ציבורית, בראשות ד"ר עידו נבו, היא תכנית לימודים ייחודית ומולטי-דיסציפלינארית, המקנה כלי חשיבה וניתוח הדרושים לתהליך פתרון בעיות ציבוריות, גיבוש מדיניות ציבורית והובלת תהליכי חידוש ושינוי. עם בוגרי התכנית נמנים מנהלים בכירים בשירות הציבורי, בארגונים ציבוריים ובגופי המגזר השלישי.

מסלול.M.A במנהל ומדיניות ציבורית עם התמחות בביטחון לאומי, בשיתוף המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, בראשות תא"ל (מיל.) מאיר אלרן, נועד לתרום לטיפוח מנהיגות מתקדמת ואיכותית, המתמחה בעיצוב ויישום מדיניות הביטחון הלאומי של ישראל במובן הרחב.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
2 + 0 =