הינך נמצא כאן

היחידה למעורבות חברתית של משרד הדיקן

תקווה ישראלית בספיר

לאחרונה נערך סיור מכללתי לכפרים הבדואים בנגב, בו לקחו חלק אנשי סגל מנהלי ואקדמי מהמחלקות השונות

הסיור נערך במסגרת מיזם "התקווה הישראלית" בו לוקחת חלק המכללה האקדמית ספיר, בשיתוף המל"ג. "התקווה הישראלית" הוא מיזם שהגה ומקדם נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין. מטרתו המרכזית היא לקדם שוויון, גיוון, הוגנות ושיח רב-תרבותי בין האוכלוסיות השונות, הבונות את החברה הישראלית בכלל, ואת קהילת המכללה בפרט. הממונה על המיזם מטעם המכללה היא קמילה מילנר-לנדסקינד, מנהלת היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן.

מטרת הסיור הייתה להכיר את התרבות הבדואית, על ייחודיותה ואתגריה, ממנה מגיעים הסטודנטים הבדואים הלומדים במכללה. פגשנו אנשי מפתח, מנהיגים ויזמים בקהילה ואנשים שעובדים עם הקהילה, ששיתפו אותנו במציאות עימה מתמודדת החברה הבדואית וצעיריה.
 
הסיור התקיים במקומות מעוררי השראה:
הישוב אום בטין ומרכז ריאן לתעסוקה הפועל בו, פגשנו את ראליה אבו כף, שסיפרה על נקודת מבטה כתושבת הכפר שהפך למוכר – אך עדיין סובל מהזנחה של תשתיות. עאמר אזברגה, עובד סוציאלי של המגזר הערבי והבדואי במכללה האקדמית ספיר, סיפר על הקשיים איתם מתמודדים הסטודנטים הבדואים הבאים ללמוד במכללה.
פרויקט ואדי עתיר, יוזמה פורצת דרך, המביאה גישה חדשנית לחקלאות מדברית ומשלבת ערכים, ידע וניסיון של האדם הבדואי המסורתי עם מדע מודרני וטכנולוגיות חדשות, שם פגשנו את עמאר עמראנה וגדיר האני, שהראו כיצד יכול הנגב להיות עסק משגשג ובר קיימא. ושמענו את הרצאתו של איציק זיון, חבר בוועד במנהל של המכללה, השותף למיזמים רבים למען תושבי הכפרים הבדואים בנגב, כמו פרויקט נשים מבשלות בח'ורה ותכנית "שער לאקדמיה" במכללת ספיר.
בית הספר למנהיגות במרכז ג'ו אלון "כוכבי המדבר", פגשנו את מנכ"ל עמותת כוכבי המדבר, מתן יפה, שסיפר כיצד נוסדה העמותה, מה הן השפעותיה של התוכנית למנהיגות על הסטודנטים ומה הן תוכניות ההמשך לבית הספר. סלאמה אבו עדיסאן, ראש כפר ביר הד'אג, שסיפר על הקשיים הבירוקרטיים העומדים בפני הבדואים למגורים וחלקת אדמה.

הסיור התקיים כשיתוף פעולה של היחידה למעורבות חברתית במשרד הדיקן ואגף משאבי אנוש.

במסגרת פעילויות "התקווה הישראלית" במכללה צפויות פעילויות נוספות להיכרות וחשיפה לחלקיה השונים של החברה הישראלית – יש למה לצפות!

סיור מכללת ספיר בואדי עתיר
סיור בפרויקט ואדי עתיר | צילום: סיגל גולן

היחידה למעורבות חברתית של משרד הדיקן בניהולה של גב' קמילה לנדסקינד-מילנר, מאפשרת לסטודנט לשלב במהלך לימודיו, עשייה חברתית מרתקת והיכרות עם הקהילה הסובבת את המכללה. סטודנטים פעילים זכאים למלגת לימודים, ליווי אישי וסדנאות העשרה.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה והערים הסמוכות. במכללה 16 מחלקות לתואר ראשון (B.A.), 4 מחלקות לתואר שני (M.A.), ביה"ס להנדסאים, מרכז הכשרה והסמכה, וכן מכינות קדם אקדמיות. כמו כן מפעילה המכללה מעונות, מרכז ספורט, תחנת רדיו, גלריות, שרותי בריאות ופעילות מגוונת של אגודת הסטודנטים. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים, 100% מימון בשכר לימוד בסיסי לחיילים משוחררים בלימודי הנדסאים.

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
1 + 3 =
הרשמה לפרויקטים של היחידה למעורבות חברתית
JobSapir - אתר התעסוקה לבוגרים וסטודנטים