מייסדים, אנא שלטו בפיתוי לחזור: למדו כיצד לשלוט בדחף

ד"ר גיל בוצר, מרצה במחלקה לניהול המשאב האנושי ו-Joseph C. Santora

המאמר, שפורסם במגזין היוקרתי Harvard Business Review בגרסתו האיטלקית, עוסק בדחף הבלתי נשלט (לעיתים) של "האבות המייסדים" לשוב לארגון לאחר פרישתם מהובלתו ועל האתגרים והסכנות המלוות חזרה כזו של מנכ"ל פורש לארגון, אך הפעם בתפקיד מספר 2.

אבות מייסדים פעמים רבות שואלים עצמם שאלות לדוגמת האם הארגון יכול להצליח גם בלעדיי? האם האדם שהחליף אותי הוא המתאים ביותר לכך? האם זה אפשרי לחזור לארגון, במידה ויזדקקו לעזרתי? האם טעיתי כשעזבתי? ועוד. למרות שאלות אלו, מייסדים אשר שוקלים לחזור לארגון אותו עזבו, מכל סיבה שהיא, מסתכנים בליצור סיוט כאוטי בארגון. אנו טוענים טענה זו, למרות שבוודאי ישנן דוגמאות למצבים כאלה שהצליחו, כדוגמת סטיב ג'ובס שאולץ לעזוב את החברה שלו ובסופו של דבר חזר להצעיד את אפל להצלחה. חזרה הביתה טובה לחיילים ואפילו לגולים, אך לעיתים קרובות לא למייסדי ארגון.

כדי להדגים את טענותינו, אנו מציגים בפניכם מקרה של לקוח עבר שלנו, שאחרי 5 שנות היעדרות חזר לתפקיד מנהל תפעול ראשי (COO), כדי למלא מקום שזה מכבר התפנה. הן המייסד והן המנכ"ל חשבו שזה פיתרון מצוין לבעיה שנוצרה. לאחר 6 חודשים בתפקיד המייסד הבין שעשה טעות חמורה כשחזר. המנכ"ל האשים אותו בכשלי הארגון ולקח לעצמו את הקרדיט על ההצלחות. המצב החדש גרם לבעלי תפקידים בתוך הארגון ולבעלי מניות לרצות לעזוב, ובעקבותיהם גם המייסד שחזר שקל לפרוש בשנית. לבסוף הוא החליט להישאר בתפקיד על מנת לסייע בשיקום הארגון, אך למרות זאת נאלץ לעזוב, לאחר שהמנכ"ל הפעיל מהלכים בהנהלה, שמנעו ממנו לבצע את השינויים הארגוניים הנדרשים להבראה.

מייסדים יקרים, ריכזנו בפניכם מספר דרכים להתמודדות אפקטיבית עם הדחף לחזור:

  1. עבודתכם המוצלחת הייתה בהקמת הארגון ובשלב הצמיחה הראשוני שלו, אבל לא בטוח שבשלב הנוכחי תוכלו לתרום לארגון בצורה משמעותית באותה מידה.
  2. מצב העניינים הפנימי והחיצוני הנוכחי של הארגון יפעל נגדכם ויחבל בחזרה מוצלחת שלכם. יותר מדי אינטרסים אישיים ומקצועיים שונים יפעלו נגדכם.
  3. חזרתכם יכולה לפגוע באיזון העדין של הפוליטיקה הארגונית השבירה עימה מתמודדת ההנהלה הנוכחית.
  4. קיים סיכוי גדול, שהמודל האסטרטגי הניהולי השתנה באופן ניכר מאז עזבתם, ולכן לא תצליחו להשתלב בצורה מוצלחת.

למאמר המלא באיטלקית | למאמר באנגלית

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
19 + 1 =