משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית מספיר באתיופיה

"התועלת שבמסעות היא הסדרת הדמיון באמצעות המציאות; כך במקום לחשוב על איך הדברים יכולים להיות,  ניתן לראות אותם כפי שהם באמת". סמואל ג'ונסון

במסגרת אשכול ההכשרה בשדה לעבודה סוציאלית בינלאומית, יצאו שתי משלחת סטודנטים מביה"ס לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר עם מרצה מלווה לאתיופיה ולהודו לשלושה שבועות של התנסויות, למידה וחוויות, אשר משלימים את לימודיהם המעשיים והעיוניים בספיר. באשכול הבינלאומי לומדים הסטודנטים כיצד להשתלב בסיוע לאוכלוסייה באזורי משבר.

קבלו הצצה למסעם המופלא של דניאל תור, אמיר ארונוביץ, מאיה גל, חנה יצחקי, בר רוזנטל והמרצה ד"ר נורה קורין לנגר, חברי המשלחת לאתיופיה.

סיכום שבוע ראשון
"אנחנו מסתובבים ברחובות אדיס אבבא, התחושה היא כל כך סוריאליסטית, גופנו נמצא כאן, אבל המוח לא מעכל בכלל את שהותנו פה, לא מבין היכן אנחנו נמצאים. בית המלון מקבל את פנינו כמשפחה, וישנה תחושה כמעט אופורית של ציפייה ממושכת שהגיעה להגשמתה.

במהלך השבוע נפגשנו עם מולו, מקימת הארגון MCDP- Mission for Community Development Program. קשה שלא לחוש יראה והערצה כאשר היא מדברת על פעולות הארגון. היא מספרת לנו על הארגון ועל תפיסת עולמה האישית, שהביאה אותה ליצירת המקום הייחודי הזה שבו אנו זוכים לערוך את ההכשרה. היא מסבירה לנו שהיא מעוניינת להגשים את חזון השינוי דרך פיתוח קהילתי, לדוגמא: לטענת מולו, לפתוח מרפאה בכפר שיש בו תחלואה רבה לא יביא  לשינוי אמיתי, אומנם היא תיתן מענה עבור החולים, אך אותם חולים רק ימשיכו להתקיים כאשר אדם חולה אחד יחליף את האחר כמו מעין דלת מסתובבת. השינוי העמוק יבוא אם נייצר קהילה שבה נקטין מלכתחילה את כמות החולים. זאת, אפשר לעשות רק דרך העלאת מודעות, הזנה טובה יותר לילדים ופיתוח תעסוקתי. היא ממשיכה ומדברת בנרגשות ונחרצות על קולן של הנשים, שלרוב מושתק בחברה מסורתית ופטריאכלית כזו שקיימת באתיופיה. בעוד היא רואה בו קול שוב וייחודי, בעל כוח להשפיע על המציאות המשפחתית ומכאן לסלול את הדרך להשפעה על מציאות רחבה יותר.

בהמשך אותו יום אנחנו נפגשים עם למלם, אשר הקימה את ארגון Love for Children, מפגש זה היה מורכב יותר, ונחשפנו לראשונה למציאות שבה העדר כספים מונע את פעילות הארגון. למלם, הסבירה, כמעט בהתנצלות, כי היום נותרו רק שני מוקדי פעילות לארגון, שפעם הניף תחת דגלו עוד ארבעה פעילויות למען הקהילה. זו מוציאות כואבת, ויחד עם אכזבה להיקף פעילות ההכשרה המעשית המיודעת שלנו, חשנו את כאבה ואת כאב חלומה. אשר מתרחק ממנה ומאנשים להם ייעדה את עצמה לעזור."

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית מספיר באתיופיה

סיכום שבוע שני

"המהותי הוא בחזקת בלתי נראה בעיניים. איברי החושים שלנו אוהבים להטעות אותנו, והעיניים הן המתעתעות ביותר. הן מפתות אותנו לבטוח בהן יתר על המידה. אנחנו מאמינים שאנחנו רואים את העולם הסובב אותנו, אבל מה שאנחנו קולטים הוא רק השכבה העליונה. אנחנו חייבים ללמוד לתפוס את מהות הדברים, את עיקרם, ובזאת העיניים הן יותר בגדר מכשול. הן מסיחות את דעתנו, אנחנו מניחים להן לסנוור אותנו. זה הסומך יותר מדי על עיניו מזניח את חושיו האחרים, ואינני מתכוון רק לאוזניים או לאף. אני מדבר על אתו איבר ששוכן בתוכנו ושבשבילו אין לנו שם. נכנה אותו מצפן הלב שלנו" (מתוך אומנות ההקשבה לפעימות הלב).

"במהלך הימים האחרונים חווינו והרגשנו את אתיופיה דרך המקומות העמוקים ביותר בנו. חווינו והרגשנו את התרבות והאנשים דרך השקט, דרך הלמידה, דרך ההבנה והתקשורת הבלתי מדוברת. את השבוע העברנו במקומות ההכשרה שלנו והכרנו ארגונים רבים ומגוונים שעוסקים ועובדים באינטגרציה ולמען הקהילה. במהלך ההכשרה בארגון Love for Children ביקרנו בבית הספר Ennta, המכיל 216 תלמידים בכיתות א' עד ד'. הארגון עוזר לבית הספר לפתח מיומנויות למידה ומיומנויות חיים הן בקרב המורים והן בקרב הילדים. כחלק מפיתוח הערכה עצמית, כל הפסקה מספר ילדים שרים שירים ומדברים על נושאים חשובים בקבוצות דיון וחשיבה. תהליך זה התאפשר בין היתר תודות למימון של עזרי מיני-מדיה ופיתוח קבוצות חשיבה של הארגון Love for Children.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית מספיר באתיופיה

בנוסף, ביקרנו במקלט נשים אשר עברו סחר בזנות ועבדות. באתיופיה קיימת תופעה ידועה של הגירה, בעיקר בקרב נשים וילדים שמהגרים לארצות ערב על מנת למצוא עבודה, אך פעמים רבות הם נופלים לסחר אנושי של זנות ועבדות. הנשים, אשר חוזרות לאתיופיה ונמצאות במצב פיזי ונפשי קשה מאוד, מקבלות סיוע מארגון Good Samaritan Association, אשר מעניק להן שהות במקלט למשך שלושה חודשים ובזמן זה הנשים מקבלות תמיכה רגשית רבה וסיוע רפואי ונפשי. כמו כן, במהלך ההכשרה בארגון MCDP נחשפנו לפרויקט "נשים עבור נשים", שתומך ומספק כלים והכשרה מקצועית לנשים שרוצות לפתוח עסקים עצמאיים. חשוב לציין, שנשים אלה מגיעות ממעמד סוציו אקונומי נמוך וממשפחות שהגישה הפטריארכלית רווחת בהם. הפרויקט מקדם תהליכים מול המשפחות ומול הנשים, מלווה אותן מ-א' ועד ת' וגם אחרי ת'. היה מרגש לראות נשים שסוף סוף מכירים בעוצמתן, בכך שהן טובות ומוצלחות ומסוגלות להגשים את חלומן. מרגש במיוחד היה לשמוע את אחת האימהות שסיפרה שבזכות הפרויקט והקמת העסק, כיום היא יכולה לשלוח את ילדיה לבית ספר ושיקבלו חינוך מיטיב.

משלחת עבודה סוציאלית בינלאומית מספיר באתיופיה

בנוסף, השבוע היה לנו סמינר שני משותף עם הסטודנטים לעבודה סוציאלית מאתיופיה. בחלק הראשון הסטודנטים מאתיופיה התייחסו לסוגיות חשובות כגון מה נרצה לעשות לאחר סיום הלימודים, מהן הבעיות אליהן נחשפנו באתיופיה אשר בעינינו חשוב לשנותן, מהו עוני בעינינו ועוד. בחלק השני התייחסנו לשימוש באמצעים אומנותיים כחלק מהלימודים שלנו וגם בטיפולים השונים בהם התנסינו במהלך ההכשרות שלנו בארץ כגון: קלפים, צילום, תיאטרון, ציור ועוד. התייחסנו לחשיבות וליתרונות של שימוש באמצעים אומנותיים ולאחר מכן כל אחד מהמשתתפים היה צריך לצייר מהו עובד סוציאלי בשבילו ומהם הכלים הפנימיים והחיצוניים העומדים לרשותו. דרך פעילות זו נחשפנו ולמדנו להכיר כל אחד מהמשתתפים הן מההיבט המקצועי והן מההיבט האישי. היופי בפעילות זו שיכלנו לחלוק ולשתף. המפגש היה מאוד מעניין, מלמד וחוויתי.

בנוסף, השבוע הייתה לנו הזכות ללוות את חברת הקבוצה שלנו חנה יצחקי שפטייב, לביקור בשכונה בה היא גדלה לפני שעלתה לארץ ישראל. לביקור הצטרפו ד''ר מירב משה, ראש ביה"ס לעבודה סוציאלית במכללת ספיר וד''ר אשנפי הגוס, מנהל המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת אדיס אבבה. המפגש היה מרגש ומיוחד והפגיש אותנו עם קהילה מקסימה, עם הכנסת אורחים מיוחדת מלאה בכל טוב ובהרבה אהבה. הביקור בשכונה חיבר עוד יותר אותנו כקבוצה, בזכות החוויה החזקה והמרגשת שחווינו יחד, ואף חיבר אותנו עוד יותר עם אתיופיה על כל גווניה, האנשים, הקהילה והתרבות.   

לסיכום אחרי שבועיים אנחנו יכולים להגיד שאפשר ללמוד דרך מאמרים וספרים במשך שנים אבל השיעורים דרך המפגשים ודרך התרבות החדשה, הן שיעורים ששום ספר יכול ללמד. החיבור בין האנשים, הצבעים, הפתיחות של האנשים, לראות אישה מבוגרת עם מקל הליכה נותנת לאדם חסר כל ברחוב רק כי היא יודעת שלה יש טיפה יותר, אלה שיעורים חזקים לכל החיים."

חברי המשלחת באתיופיה

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. אשכולות: עבודה סוציאלית בינלאומית, שיקום, תעסוקה וטראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית.

המכללה האקדמית ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה והערים הסמוכות. במכללה 16 מחלקות לתואר ראשון (BA), 4 מחלקות לתואר שני (MA), ביה"ס להנדסאים, מרכז הכשרה והסמכה, וכן מכינות קדם אקדמיות. כמו כן מפעילה המכללה, מעונות, מרכז ספורט, תחנת רדיו, גלריה, שרותי בריאת ומרפאות, ופעילות מגוונת של אגודת הסטודנטים. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים, 90% הנחה לחיילים משוחררים בלימודי הנדסאים.

 

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
4 + 3 =