הצלחה למרכז לזכויות חברתיות באופקים

הצלחה גדולה נרשמה למז"ח אופקים, הפועל בחסות בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר: עשרות דירות בדיור המוגן לגיל הזהב של חברת עמידר, בהן מתגוררים ניצולי שואה ווטרנים שסבלו מליקויי בנייה חמורים, ישופצו ויתוקנו בעקבות התערבות פעילי מז"ח ועיריית אופקים.

המרכז לזכויות חברתיות באופקים הינו חלק מרשת מרכזי הזכויות בנגב, הפועלים בחסות בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר. המרכזים מסייעים לתושבים למצות את זכויותיהם החברתיות ברמה הפרטנית והקהילתית ובאמצעות שינוי המדיניות.

בעקבות בדיקה מקיפה שערכו מתנדבי מז"ח יחד עם סטודנטים של בית הספר והיחידה למעורבות חברתית, נמצא כי הקשישים ניצולי שואה ווטרנים בדיור המוגן של חברת עמידר, הכולל 140 דירות עץ שנבנו בשנות ה-90, סובלים מהעדר תנאי דיור בסיסים כגון: מקלחת ראויה, שביל ליציאה מהבית ומחסה. גגות בתים רבים דולפים, קירות חיצוניים בבתים מתפרקים ושירותים רבים אינם מונגשים לצרכי הקשישים. בבתים ישנן אמבטיות אשר מסכנות את בריאותם של אלו שכן יכולים לטפס לתוכן, אך יש גם כאלה שכלל אינם מצליחים להתרחץ.

"בעלי עבר ניתוח אונקולוגי ולא יכול לטפס לתוך האמבטיה יותר. הוא נאלץ להתקלח על כיסא מחוץ לאמבטיה וכל המים זלגו לסלון. פעמיים הוא החליק ונפל ולא יכולתי להרים אותו", מספרת אחת הדיירות. קשישה אחרת תיארה שאחרי הגשמים כל הציוד בביתה נהרס ובשל בעיות הנגשה היא אינה יכולה לצאת מביתה ללא ליווי.

במסגרת פעילות מז"ח בשיתוף עיריית אופקים הוגשו מכתבים לחברת עמידר, משרד הקליטה ומשרד השיכון בדרישה לפעול במהירות ולתקן את כלל הליקויים: המרכז לזכויות חברתיות דרש את התערבות הרשויות. לפנייה הצטרפה גם עיריית אופקים בראשות ראש העיר איציק דנינו ומנכ"ל העירייה יורם נחמן. הצוות והתושבים המתנדבים בעיר פנו לחברי כנסת בעניין והשתתפו בוועדות הכנסת בנושא. כמו כן פנו לתקשורת לסיקור הנושא. צוות ופעילי מז"ח לא הרפה עד אשר בוצעו התיקונים.

לאחר מאמצים ולחצים רבים על הרשויות הושגה הצלחה. לאחרונה הודיעו נציגי חברת עמידר על תחילת השיפוצים בעקבות אישור תקציבי ממשרד השיכון לשם שיפוץ של כ-20 בתים המצויים במצב הקשה ביותר, בעלות של מאות אלפי שקלים.

על אף ההצלחה יש צורך דחוף בתיקונם של כלל 140 הדירות הקיימות בעיר, ועל כך מז"ח ימשיך ויעמוד למען רווחת הקשישים ושמירת זכויותיהם.

לאתר מז"ח - המרכז לזכויות חברתיות

בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר בראשותה של ד"ר מירב משה גרודופסקי שם לו למטרה להכשיר סטודנטים להיות אנשי מקצוע ובעלי מודעות אישית וחברתית, המגלים גמישות, יוזמה וביקורתיות. הלימודים משלבים קורסים תיאורטיים ביחד עם קורסים יישומיים והכשרה מקצועית בשדה כבר מהשנה הראשונה. ביה"ס מקיים שיתופי פעולה בינלאומיים באירופה, אסיה ואפריקה. התמחויות: עבודה סוציאלית בינלאומית, קהילות קטנות, תעסוקה, טראומה. כמו כן מפעיל ביה"ס מסלול להסבת אקדמאים לעבודה סוציאלית.

המכללה האקדמית ספיר (ע"ר) היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. לומדים בה למעלה מ-8500 סטודנטים מרחבי הארץ המגיעים לנגב המערבי ומתגוררים בקיבוצי הסביבה. בספיר שכר הלימוד אוניברסיטאי, שנה אקדמית ראשונה חינם לחיילים משוחררים.

הצלחה למרכז לזכויות חברתיות מז"ח אופקים
תמונות לפני ואחרי שיפוץ הבתים באופקים

CAPTCHA
כהוכחה שמדבור במילוי אנושי של הטופס, ענה על השאלה המתמטית הפשוטה.
4 + 6 =